Partnerzy serwisu:
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Gdańsk: Pierwszy milion pasażerów w tym roku


Wstecz Dalej

Autor:

Aleksander Domański

Data publikacji:
2019-04-16 12:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ Gdańsk Airport

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Gdańsk: Pierwszy milion pasażerów w tym roku
fot. Gdańsk Airport
W pierwszym kwartale 2019 roku Port Lotniczy Gdańsk obsłużył 1 001 302 pasażerów, co stanowi 1,9-procentowy wzrost w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.
Ogólnie o danych

Liczba pasażerów w poszczególnych miesiącach kształtowała się następująco: w styczniu obsłużono 318 953 pasażerów, to spadek o 0,51 procent w porównaniu do stycznia 2018 roku; w lutym z lotniska w Gdańsku skorzystało 321 558 podróżnych (+ 3,6 procent więcej licząc rok do roku); w marcu zaś port im. Lecha Wałęsy odprawił 360 791 pasażerów (+ 2,5 procent r/r).

– W tym roku, jak w żadnym wcześniejszym, przekroczyliśmy liczbę miliona pasażerów obsłużonych w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku. Dane dotyczące poziomu wzrostu pokazują jednak, że nie jest to spektakularny wynik. Oczywiście po części jest to zasługa wysokich wartości ruchu, jakie osiągaliśmy w roku minionym. Niemniej nasze wyniki pokazują przede wszystkim, że przed nami niezwykle ciekawy rok, zarówno w całej branży lotniczej w Polsce, jak i w samym Porcie Lotniczym Gdańsk. Kolejne kwartały pokażą, czy nasza praca włożona w ściągnięcie do Gdańska nowych przewoźników, jak i zwiększanie oferty kierunków realizowanych przez dotychczasowych przewoźników, rozpędzi dynamikę wzrostową – powiedział Tomasz Kloskowski, Prezes Zarządu Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

I bardziej szczegółowo

W omawianym okresie liczba operacji lotniczych wzrosła nieznacznie, bo o 0,3 procent. Przekłada się to na około 110 operacji dziennie na lotnisku im. Lecha Wałęsy. Najwięcej ruchu generują w Gdańsku linie niskokosztowe – Wizz Air (47 procent rynku) i Ryanair (28 procent). Z linii tradycyjnych największy udział mają PLL LOT (7 procent), które wyprzedzają Lufthansę (6 procent). 

Patrząc na podział ruchu regularnego według kierunków i typu przewoźnika, to zdecydowanie najchętniej podróżni z Gdańska latają z liniami niskokosztowymi na kierunkach zagranicznych (75 procent ruchu). Jednak przyglądając się najchętniej wybieranym celom podróży widać, że wygląda to nieco inaczej. Najwięcej pasażerów (44 586) wybrało wybrało Londyn. Następnym miastem w tym zestawieniu je Oslo (25 883 podróżnych), ale podium zamyka Warszawa z wynikiem 22 595 klientów korzystających z tego połączenia. Dalej uplasowały się: Sztokholm (20 040 podróżnych) i Kopenhaga (15 545 podróżnych).

Danymi wartymi odnotowania jest potężny wzrost w ruchu czarterowym w pierwszym trzech miesiącach tego roku. W tym czasie w nieregularnych połączeń skorzystało aż o 44 procent więcej pasażerów niż przed rokiem.  

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
To nie żart! Nowe połączenia z Gdańska

Pasażer i linie lotnicze

To nie żart! Nowe połączenia z Gdańska

inf. pras./ Redakcja 01 kwietnia 2019

Rozbudowa T2 na lotnisku w Gdańsku

Infrastruktura i lotniska

Rozbudowa T2 na lotnisku w Gdańsku

inf. pras. 21 marca 2019

Wizz Air: Prawie 11 mln pasażerów na „polskich trasach” w 2019 roku

Biznes i przemysł

Wizz Air: Prawie 11 mln pasażerów na „polskich trasach” w 2019 roku

Aleksander Domański, Emilia Derewienko 20 lutego 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5