Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Gdańsk: Konsultacje dotyczące poprawy bezpieczeństwa lotów


Wstecz Dalej

Autor:

Redakcja/inf. pras.

Data publikacji:
2021-08-08 07:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Gdańsk: Konsultacje dotyczące poprawy bezpieczeństwa lotów
Fot. Fotoair
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej rozpoczyna konsultacje społeczne dotyczące podniesienia górnej granicy strefy kontrolowanej lotniska (CTR) Gdańsk (EPGD) i dolnej granicy rejonu kontrolowanego lotniska( TMA) Gdańsk A do 2000 stóp (ft AMSL). Celem zmiany jest poprawa bezpieczeństwa lotów wykonywanych w obrębie CTR EPGD w związku z pojawieniem się nowych przeszkód, których wysokość dochodzi do 1125ft AMSL.
Obecnie obie te granice przebiegają na wysokości 1800ft AMSL. Wobec konieczności zachowania separacji pionowej 1000 ft pomiędzy statkami powietrznymi wykonującymi loty w CTR EPGD i TMA Gdańsk, maksymalną możliwą do wykorzystania wysokością lotu w CTR EPGD jest obecnie 1300 ft AMSL (z uwagi na konieczność zachowania bufora pionowego od granicy CTR/TMA, równego połowie standardowej separacji pionowej). Za południową granicą CTR została wzniesiona przeszkoda, o wysokości 1125ft AMSL.

Piloci opuszczający CTR z kursem południowym niejednokrotnie zgłaszali, dyskomfort i poczucie zbyt bliskiej odległości od przeszkody. Z uwagi na tolerancję wskazań wysokościomierza wynoszącą +/-300 ft, pojawia się ryzyko potencjalnej kolizji z przeszkodą. Warto również zauważyć, że wysokość samego terenu na południu CTR miejscami przekracza 1000 ft.

Proponowana zmiana granic pionowych (bez zmiany granic poziomych obu struktur) przyczyni się do możliwości zwiększenia wysokości lotu w obrębie CTR do 1500 ft AMSL, co pozwoli na zwiększenie przewyższenia nad przeszkodą. Ponadto podniesienie dolnej granicy TMA Gdańsk A przyczyni się do zwiększenia dostępności przestrzeni niekontrolowanej w rejonie Gdańska.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Kolejny wzrost i prawie 1750 operacji lotniczych dziennie w Polsce

Infrastruktura i lotniska

Kolejny wzrost i prawie 1750 operacji lotniczych dziennie w Polsce

Redakcja/inf. pras. 06 sierpnia 2021

"Papuga" PAŻP z kolejną inspekcją w Mołdawii

Infrastruktura i lotniska

"Papuga" PAŻP z kolejną inspekcją w Mołdawii

Redakcja/inf. pras. 05 sierpnia 2021

Rozmowy PAŻP z firmą INDRA o wdrażaniu systemu iTEC

Infrastruktura i lotniska

Rozmowy PAŻP z firmą INDRA o wdrażaniu systemu iTEC

Redakcja/inf. pras. 15 lipca 2021

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5