Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PASAŻER I LINIE LOTNICZE

Gatwick: Samolot ledwie uniknął kolizji z dronem


Wstecz Dalej

Autor:

Emilia Derewienko

Data publikacji:
2019-08-30 12:22
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Gatwick: Samolot ledwie uniknął kolizji z dronem
fot
Niebezpieczna sytuacja na londyńskim lotnisku Gatwick. Airbus A320 podchodził do lądowania, gdy na wysokości 500 metrów jeden z pilotów zauważył drona. Natychmiast wykonano skręt, dzięki któremu udało się uniknąć kolizji. To nie pierwsza sytuacja z bezzałogowcem w roli głównej, która mogłaby spowodować katastrofę w powietrzu.
Na pokładzie Airbusa A320, podchodzącego do lądowania w porcie Londyn-Gatwick 28 kwietnia, było 186 pasażerów. Około 500 m nad ziemią załoga zauważyła drona – wykonano szybki skręt w prawo, po czym maszyna znalazła się na wysokości bezzałogowca, ale w odległości około 30 m od samolotu.

W raporcie przygotowanym przez UK Airprox Board (UKAB), brytyjskiej rady, zajmującej się przestrzegania bezpieczeństwa lotniczego, nie wymieniono linii lotniczej, której dotyczył incydent. Spekuluje się, że może chodzić o British Airways bądź easyJet – ci przewoźnicy latają bowiem na lotnisko Gatwick samolotami typu Airbus.

UKAB podaje natomiast, że dron miał lecieć wyżej niż zakłada maksymalna dozwolona wysokość (120 m). Zdarzenie zakwalifikowano do kategorii A, czyli najwyższej w pięciostopniowej skali.

W Wielkiej Brytanii to już 55. w tym roku incydent z bezzałogowcem, który mógł spowodować poważną kolizję z lecącym nieopodal samolotem, narażając przy tym zdrowie i życie pasażerów. Drony nie mogą latać bliżej niż niecałe 5 km od lotniska, ani przekraczać wysokości 400 stóp, czyli wspomnianych 120 m. Muszą być również oddalone o co najmniej 50 m od ludzi, pojazdów i budynków.

A takich przypadków na Wyspach notuje się z roku na rok coraz więcej. W ubiegłym roku było ich aż 125, podczas gdy w roku 2017 odnotowano 93 takie zdarzenia, 2016 – 71, a w roku 2015 jedynie 29.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Heathrow: Ekolodzy chcą zaprotestować... dronami

Infrastruktura i lotniska

Heathrow: Ekolodzy chcą zaprotestować... dronami

Piotr Bożyk 31 sierpnia 2019

Skai. Wodorowy, latający pojazd przyszłości

Biznes i przemysł

Skai. Wodorowy, latający pojazd przyszłości

Łukasz Malinowski 30 maja 2019

USA: Pierwszy producent dronów z pozwoleniem na przewóz towarów

Biznes i przemysł

USA: Pierwszy producent dronów z pozwoleniem na przewóz towarów

Emilia Derewienko 30 kwietnia 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5