Port lotniczy we Frankfurcie nad Menem zaprezentował pociąg Sky Line. Nowa autonomiczna kolejka produkcji Siemensa połączy w niedalekiej przyszłości Terminal 3 z bardziej oddalonymi Terminalami 1 i 2 największego niemieckiego lotniska. Trasa liczy w sumie 5,6 km.
Otwarcie T3 planowane jest dopiero przed inauguracją sezonu letniego 2026. Podróż między wszystkimi terminalami lotniska w Hesji potrwa zaledwie osiem minut. Autonomiczna kolejka będzie mogła przewieźć do 4000 pasażerów w ciągu godziny i będzie działać całą dobę. Pociągi mają kursować co dwie minuty.
Pierwsze jazdy testowe zaplanowano już na 2023 rok. Dostawy obejmują łącznie dwanaście pociągów, które powstają w austriackim zakładzie Siemens Mobility. Na razie z Wiednia przyjechał pierwszy skład. Każdy pociąg będzie złożony z dwóch wagonów, z których każdy ma jedenaście metrów długości oraz 2,8 metra szerokości i ważą 15 ton. Jeden wagon z każdego składu będzie zarezerwowany dla podróżujących spoza strefy Schengen.
– Realizujemy naszą wizję lotniska wspartego wdrażaną najnowocześniejszą technologią. Nie tylko podróżni, ale także nasi pracownicy będą mogli szybko i komfortowo przemieszczać się między terminalami – podkreślił Stefan Schuelte, prezes spółki Fraport, operatora największego portu lotniczego w Niemczech i kilku innych w Europie.
Pojazdy Siemensa spełniają specjalne wymagania zarządzających lotniskiem w Hesji. Każdy z wagonów ma wystarczająco dużo miejsca na bagaże i sporą liczbę składanych siedzeń. Większą swobodę ruchów zapewniają także odpowiednio zaprojektowane uchwyty.
– Bazujemy na rozwiązaniach stosowanych już na lotniskach w Bangkoku i Paryżu. Dzięki pociągom Sky Line zapewnimy sprawny, wygodny i zrównoważony transport pasażerów do i z nowego terminalu – wyjaśnił Albrecht Neumann, przedstawiciel Siemens Mobility.
– To dla nas zaszczyt uczestniczyć w takim projekcie. Zainstalujemy w sumie 310 odcinków żelbetowych o długości do 60 metrów i wadze do 200 ton. Znaczna części trasy Sky Line będzie dwukierunkowa i oparta na filarach o wysokości czternastu metrów. Reszta będzie na poziomie gruntu – podsumował Stefan Bögl, prezes grupy budowlanej Max Bögl.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.