Partner serwisu
PRAWO I POLITYKA

F-35: Finalizacja rozmów już w styczniu. MON nie chce offsetu


Wstecz Dalej

Autor:

Aleksander Domański

Data publikacji:
2019-12-19 16:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ PAP/ defence24.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

F-35: Finalizacja rozmów już w styczniu. MON nie chce offsetu
fot. USAF
– W styczniu sfinalizujemy negocjacje dotyczące zakupu wielozadaniowych samolotów bojowych F-35. Jestem o tym przekonany – powiedział w środę minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Jednocześnie, jak donosi portal Defence24 Ministerstwo Obrony Narodowej rekomenduje Komitetowi Offsetowemu rezygnację z zawarcia umowy offsetowej związanej z pozyskaniem amerykańskich myśliwców wielozadaniowych piątej generacji.
Po tym jak Kongres Stanów Zjednoczonych zgodził się pod koniec września na sprzedaż Polsce 32 sztuk F-35 pozostało dogranie szczegółów transakcji takich jak koszty, termin realizacji zamówienia czy offset.
Szef MON był pytany w środę w Polskie Radio 24, czy prawdą jest, że na początku roku mają zostać podpisane dokumenty dotyczące zakupu wielozadaniowych samolotów F-35.

– Rzeczywiście tak, jestem o tym przekonany, że w styczniu sfinalizujemy negocjacje związane z kupnem F-35. To są samoloty najnowocześniejsze na świecie, które dadzą przewagę polskim siłom lotniczym nad ewentualnymi wojskami nieprzyjacielskimi, a więc to jest niewątpliwie ważny element budujący bezpieczeństwo naszej ojczyzny – powiedział szef MON.

Jednocześnie resort obrony rekomenduje, by zrezygnować z zawarcia umowy offsetowej w związku z F-35. – Amerykańskie propozycje nie odpowiadały polskim potrzebom i wiązałyby się ze zbyt wysokimi kosztami – argumentuje w rozmowie z Defence24.pl płk Jacek Najs, p.o. dyrektora Biura ds. Umów Offsetowych MON.

Co jest powodem takiego stanu rzeczy? MON stwierdza, że: Propozycje, które dostaliśmy były nieadekwatne do polskich potrzeb, ponadto nie odpowiadały stronie polskiej biorąc pod uwagę relację koszt-efekt. Pamiętajmy, że offset nie jest za darmo. Mieliśmy z tyłu głowy, że nie będąc członkiem programu F-35 będzie nam o wiele trudniej wywalczyć jakiekolwiek zdolności – czy to produkcyjne czy serwisowe – w odniesieniu do tego samolotu. My te szanse pogrzebaliśmy jeszcze w 2008 roku, kiedy Polska otrzymała propozycję przystąpienia do niego w charakterze obserwatora, ale ta propozycja została odrzucona. W przeciwnym przypadku nasza pozycja negocjacyjna byłaby o wiele silniejsza.

Przedstawiciele ministerstwa mają jednak pomysł co zrobić, żeby polski przemysł zyskał na zakupie samolotów z technologiami niedostępnymi nad Wisłą. – Przedstawiliśmy nasze rekomendacje, aby zrezygnować z zawarcia umowy offsetowej. Chcemy się skupić na porozumieniach przemysł-przemysł, które powinny zostać zawarte w przyszłości, czyli podobnie jak stało się w przypadku porozumień w sprawie samolotów belgijskich – powiedzieli Defence24.pl przedstawiciele MON – Rozmowy wstępne na ten temat już się rozpoczęły, ale więcej szczegółów na ten temat na razie nie możemy zdradzić. Ewentualne podpisanie takich umów nie będzie skorelowane z umową zakupu F-35, ale mają nastąpić raczej prędzej niż później – dodają rozmówcy.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Departament Stanu zatwierdził sprzedaż Polsce 32 samolotów F-35A

Biznes i przemysł

Departament Stanu zatwierdził sprzedaż Polsce 32 samolotów F-35A

Piotr Bożyk 12 września 2019

Lockheed przedstawia plan produkcji F-35 dla Polski

Biznes i przemysł

Lockheed przedstawia plan produkcji F-35 dla Polski

Piotr Bożyk 08 września 2019

 

Emirates z ofertą dla rodzin odwiedzających Expo 2020

Pasażer i linie lotnicze

Emirates z ofertą dla rodzin odwiedzających Expo 2020

19 października 2021

Szczecin w objęciach LOT. Konkurencji na lądzie brak

Pasażer i linie lotnicze

Szczecin w objęciach LOT. Konkurencji na lądzie brak

19 października 2021

Warszawa: Nowy skaner do kontroli bezpieczeństwa w LS Cargo Terminal

Infrastruktura i lotniska

Warszawa: Nowy skaner do kontroli bezpieczeństwa w LS Cargo Terminal

19 października 2021

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5