Partner serwisu
BIZNES I PRZEMYSŁ

Europa Środkowa z coraz większą flotą samolotów biznesowych


Wstecz Dalej

Autor:

Tomasz Śniedziewski

Data publikacji:
2019-12-21 08:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Europa Środkowa z coraz większą flotą samolotów biznesowych
Fot. Tomasz Sniedziewski
W ostatnich dwóch latach, Europa Środkowo-Wschodnia (CEE) odnotowała dwucyfrowy wzrost liczby samolotów biznesowych. Tempo rozwoju flot korporacyjnych jest szybsze, niż w Europie Zachodniej, wylicza Colibri Aircraft.
Od stycznia 2017 roku do końca października tego roku, liczba samolotów biznesowych w Europie Środkowo-Wschodniej wzrosła dokładnie o 16 proc., ze 148 do 172 maszyn, czytamy w analizie przygotowanej przez Colibri Aircraft, firmę zajmującą się marketingiem, odsprzedażą i pozyskiwaniem używanych samolotów korporacyjnych. Szybki na tle innych części kontynentu wzrost flot biznesowych w Europe Środkowej oznacza, że Region CEE systematycznie zwiększa udziały w rynku ogólnoeuropejskim, z 6,3 proc. w 2017 r., do 7,6 proc. w 2019 r.

Czechy liderem rynku


Bezsprzecznym liderem rynku samolotów biznesowych w Regionie są Czechy. W ciągu ostatnich dwóch lat, nasi południowi sąsiedzi odnotowali zarówno najszybsze tempo wzrostu flot biznesowych wynoszące 41 proc. jak również największą liczbę zarejestrowanych samolotów korporacyjnych – 62 maszyny.

W tym samym przedziale czasowym, Polska zajęła drugie miejsce w rankingu krajów CEE. Wprawdzie pod względem liczby zarejestrowanych maszyn, nasz kraj w wynikiem 35 samolotów mocno odstaje od Czech, ale już tempo wzrostu flot biznesowych, wynoszące 37,5 proc. jest niewiele mniejsze niż u naszych południowych sąsiadów.

Trzecie miejsce w Europie Środkowej pod względem tempa rozwoju flot biznesowych w ostatnich dwóch latach zajmuje Rumunia, z wynikiem 22 proc. W kraju tym zarejestrowanych jest 11 maszyn, co daje Rumunii piąte miejsce, obok Słowenii i Węgier. Trzecie miejsce pod względem wielkości flot korporacyjnych przypadło za to Słowacji (15 samolotów) przed Bułgarią (12 samolotów). W październiku tego roku dziewięć maszyn zarejestrowanych było na Litwie, a sześć samolotów w Chorwacji.

Najwięcej startów w Rumunii

Firma Colibri Aircraft przeanalizowała także dynamikę wzrostu liczby startów samolotów biznesowych w regionie od początku roku do końca października. Tylko jeden kraj, Rumunia, mógł pochwalić się dynamiką wzrostu na dwucyfrowym poziomie (19,1 proc.) Słowenia odnotowała wzrosty na poziomie 5,1 proc., podczas gdy Serbia na poziomie 4,5 proc., a Słowacja na poziomie 1,5 proc. Pozostałe kraje regionu borykały się ze spadkami. Największe, 8,4 proc. odnotowane były w Bułgarii, w Polsce liczba startów samolotów biznesowych spadła o 4,9 proc. Średni wynik dla całej Europy to spadki na poziomie 1,7 proc.

– W ostatnich latach, średnia wzrostu Europy Środkowej i Wschodniej konsekwentnie przewyższała średnią Strefy Euro. Niektóre kraje Europy Środkowej i Wschodniej są teraz tętniącymi życiem gospodarkami, będącymi nieodzownymi elementami systemu łańcuchów dostaw w Europie. Jest to najszybciej rozwijający się region Unii Europejskiej, co przekłada się na silne wzrosty na rynku lotnictwa biznesowego – powiedział Marian Jancarik, dyrektor sprzedaży w Colibri Aircraft.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Aegean Airlines odebrały pierwszego Aibusa A320neo

Pasażer i linie lotnicze

Aegean Airlines odebrały pierwszego Aibusa A320neo

Emilia Derewienko 20 grudnia 2019

Ryanair poleci z Poznania do Lwowa

Pasażer i linie lotnicze

Ryanair poleci z Poznania do Lwowa

Emilia Derewienko 20 grudnia 2019

Reforma podatkowa Trumpa ożywiła rynek używanych samolotów biznesowych

Biznes i przemysł

Reforma podatkowa Trumpa ożywiła rynek używanych samolotów biznesowych

inf. pras./ Redakcja 02 czerwca 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5