Partner serwisu
BIZNES I PRZEMYSŁ

Enter Air: Po pierwszym półroczu 34-proc. wzrost przychodów


Wstecz Dalej

Autor:

Emilia Derewienko

Data publikacji:
2018-10-02 12:22
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ Enter Air

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Enter Air: Po pierwszym półroczu 34-proc. wzrost przychodów
fot. Enter Air
Turystyczny przewoźnik Enter Air przedstawił wyniki finansowe po pierwszych sześciu miesiącach 2018 roku. Przychody spółki wzrosły o ponad 34%, z 365 do 490 mln zł. Zysk operacyjny był większy o 78%. Pod „presją negatywnych różnic kursowych” znacząco zmniejszył się jednak zysk netto.
W pierwszym półroczu 2018 roku Enter Air wykonał o 32,4% operacji więcej niż rok wcześniej. Przychody wzrosły o 34,2% z 365 do 490 mln zł, a EBITDA grupy wyniosła 62,2 mln zł. Przewoźnik wypracował zysk netto na poziomie 15,4 mln zł.

– Wyniki pierwszego półrocza są zgodne z naszymi oczekiwaniami. Poprawiliśmy zarówno przychody jak i EBITDA, a wyniki byłyby jeszcze lepsze gdyby nie różnice kursowe, które obniżyły nasz zysk netto o ok. 19,5 mln zł – mówi Grzegorz Polaniecki, dyrektor generalny i członek zarządu Enter Air. – Lepsze wyniki są zasługą zwiększenia efektywności działania, dzięki której na flocie większej o jeden samolot wykonaliśmy prawie 28% więcej rejsów handlowych niż rok wcześniej. Bardzo korzystny był też dla nas początek sezonu letniego, który wpłynął pozytywnie na marżę. Optymistycznie patrzymy na drugą połowę roku. Już teraz możemy powiedzieć, że cały sezon letni będzie rekordowo dobry – dodaje.

Przejście na inną walutę

Jak stwierdził prezes spółki, aby uniknąć zaciemnienia wyników przez różnice kursowe, spółka rozważa przejście w przyszłym roku na dolar amerykański jako walutę raportowania. – Będziemy o tym rozmawiać z Radą Nadzorczą – mówi Grzegorz Polaniecki.

Ponadto w analizowanym okresie niekorzystnie na wynik wpłynęła kumulacja na początku roku przeglądów technicznych samolotów. W pierwszym półroczu widoczny jest już pozytywny wpływ z rozpoczętej w ramach grupy w pierwszym kwartale 2018 roku działalności firmy Enter Air Services, która odpowiada za obsługą techniczną i serwisowanie samolotów generując oszczędności dla grupy.

Obsługa techniczna to jeden z najważniejszych elementów działalności firmy lotniczej, ale także jeden z najdroższych. Mając swoją organizację obsługową, będziemy mogli budować dodatkową wartość dla akcjonariuszy, zostawiając sporą cześć obrotów i marży w grupie kapitałowej Enter Air – mówił Polaniecki w marcu, przy okazji startu firmy Enter Air Services.

Imponujące liczby


Łączna wartość umów podpisanych przez przewoźnika na rynku polskim i za granicą, ma wartość ponad 1 mld zł. Enter Air ma podpisane długoterminowe umowy z największymi biurami podróży w Polsce: TUI Poland, Rainbow Tours, Itaka Holdings, a w ostatnim miesiącu zawarta została umowę czarteru z biurem podróży Coral Travel Poland, której szacunkowa wartość to ponad 100,6 mln zł.

Flota Enter Air składa się z 18 samolotów Boeing 737-800. Pod koniec tego roku do floty mają dołączyć dwa pierwsze z sześciu zamówionych samolotów Boeing 737-8 MAX. W czerwcu 2018 roku Enter Air wypłacił tytułem dywidendy 9,6 mln zł, czyli 55 gr na akcję, kontynuując tym samym przyjętą politykę dzielenia się zyskiem z akcjonariuszami.

Przypomnijmy rozmowę z członkiem zarządu Enter Air, Andrzejem Kobielskim: Enter Air: Plan na 2018 rok zrealizujemy w stu procentach

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Dwumilionowy pasażer roku 2018 na lotnisku w Poznaniu

Infrastruktura i lotniska

Dwumilionowy pasażer roku 2018 na lotnisku w Poznaniu

Emilia Derewienko 27 września 2018

Enter Air ma umowę z biurem podróży Coral Travel

Biznes i przemysł

Enter Air ma umowę z biurem podróży Coral Travel

Emilia Derewienko 18 września 2018

Loty długodystansowe: Wraz z rynkiem rosną wymagania pasażerów

Pasażer i linie lotnicze

Loty długodystansowe: Wraz z rynkiem rosną wymagania pasażerów

Roman Czubiński 17 września 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5