Partner serwisu
Biznes i przemysł

Enter Air: 393 mln zł przychodów i 4,5 mln zł EBITDA w I kw. 2024 r.

Dalej Wstecz
Data publikacji:
31-05-2024
Ostatnia modyfikacja:
31-05-2024
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras. Enter Air

Podziel się ze znajomymi:

BIZNES I PRZEMYSŁ
Enter Air: 393 mln zł przychodów i 4,5 mln zł EBITDA w I kw. 2024 r.
fot. Dylan Agbagni, CC0 1.0 DEED, flickr.com
Przychody Enter Air w I kw. 2024 r. wyniosły prawie 393 mln zł, co oznacza 25% wzrost w porównaniu do I kw. 2023 r.. Jednocześnie liczba wykonanych operacji lotniczych zwiększyła się r/r o około 38%, a nieproporcjonalny wzrost wartości przychodów do wolumenu sprzedaży wynika z wysokiego kursu dolara w I kw. 2023 r. Rynek lotów czarterowych związanych z turystycznymi wyjazdami zagranicznymi cechuje się bardzo dużą sezonowością. 

– Pierwszy kwartał to jak co roku przede wszystkim przygotowanie do sezonu letniego. Aby w II kwartale przyjąć pięć samolotów musieliśmy zarządzić posiadanymi zasobami ludzkimi i operacyjnymi oraz skumulować przeglądy techniczne w IV kwartale ubiegłego oraz I kwartale tego roku. Wykonaliśmy w tym czasie wszystkie niezbędne przeglądy techniczne, a nowe kontrakty podpisane z kluczowymi touroperatorami na rynku polskim mają rekordowe wolumeny i wartości – powiedział Grzegorz Polaniecki, członek zarządu Enter Air.

– Pomimo, że wykorzystanie floty jest w tym okresie niższe, to wyraźnie widać, że z roku na roku rośnie zainteresowanie lataniem także w zimie. Zwykle są to jednak dalekie destynacje, które u nas mają niewielką marżowość. Trzeba też pamiętać, że pomimo rzeczywiście niższych kosztów w czasie zimy, reżim raportowy nakłada na nas obowiązek równego rozłożenia kosztów w całym roku, co nadmiernie obciąża kwartały zimowe. Spodziewamy się kolejnego intensywnego sezonu letniego do którego jesteśmy jak zawsze dobrze przygotowani – dodał Polaniecki.

– Tak jak zapowiadaliśmy chcemy w najbliższym czasie spłacić zobowiązania wobec PFR, co umożliwi nam wypłatę dywidendy akcjonariuszom. Przez kilka lat nie było to możliwe ze względu na pandemię i ogromne problemy w branży lotniczej, ale dzięki wspólnej, odpowiedzialnej postawie wszystkich osób pracujących w Enter Air wróciliśmy tam gdzie nasze miejsce i chcemy dalej mądrze rozwijać się na polskim i europejskim niebie – podsumował Polaniecki.

Wyniki finansowe Grupy Enter Air w I kwartale 2024 r.:


*EBITDA = zysk przed opodatkowaniem + koszty odsetek + koszty amortyzacji.

W trakcie sezonu letniego Grupa wykorzystuje całą posiadaną flotę, natomiast zimą wykorzystanie to spada o ok. 30 proc. W rezultacie wpływ na wyniki Grupy mają niższe w skali roku wpływy ze sprzedaży w okresie zimowym przy stałych kosztach amortyzacji oraz leasingu i jednoczesnym szczycie nakładów na obsługę techniczną w ramach przygotowań samolotów do nadchodzącego sezonu letniego.

W analizowanym okresie Enter Air miał -25,9 mln zł wyniku operacyjnego, a EBITDA Grupy wyniosła 4,5 mln zł w porównaniu do odpowiednio -13,2 mln zł i 49,4 mln zł osiągniętych rok wcześniej. Przewoźnik zanotował - 64,3 mln zł wyniku netto, wobec -16,5 mln zł w analogicznym okresie 2023 r. Na prezentowane wyniki wpływ miały ujemne różnice kursowe*, które wyniosły w I kw. 2024 r. -16,6 mln zł, a łączny wpływ FX na porównywalność danych to -38,8 mln zł (w I kw. 2023 r. różnice kursowe wynosiły +23,2 mln zł). Bez uwzględniania różnic kursowych Enter Air miał 21,1 mln zł EBITDA oraz -47,7 mln zł wyniku netto.

W 2024 r. planowane jest powiększenie floty o pięć maszyn, w tym cztery typu Boeing 737 MAX 8. W sezonie lato 2024 przewoźnik planuje wykonywać operacje z wykorzystaniem 43 samolotów (31 własne maszyny, 4 wet-leasy, 4 samoloty Chair Airlines i 4 samoloty Fly4). Pomimo pojawienia się niezawinionych przez przewoźnika opóźnień w dostawach, większość nowych maszyn ma być gotowa i dopuszczona do latania przed szczytem sezonu. Enter Air posiada 51% udziałów Fly4 Airlines Green, która rozpoczęła działalność w 2024 r. i będzie świadczyła usługi najmu samolotów z załogami (wet-lease) na rzecz przewoźników lotniczych.

W 2024 r. Enter Air zawarł ze wszystkimi swoimi największymi partnerami na rynku polskim nowe umowy, których szacunkowa wartość przekroczyła 2 mld złotych (518 mln dolarów). Największe umowy zostały podpisane z: TUI Poland - 227 mln dolarów (ok. 894,2 mln zł), Coral Travel Poland - 125,7 mln dolarów (ok. 508,9 mln zł), Rainbow Tours - 90,4 mln dolarów (ok. 365,6 mln zł) oraz ITAKA FLY - 74,5 mln dolarów (ok. 296,8 mln zł).

W maju 2024 r. zarząd Enter Air zarekomendował wypłatę dywidendy za 2023 rok, która ma wynieść 4,40 zł na jedną akcję. Warunkiem wypłaty dywidendy jest całkowita spłata przez Enter Air pożyczek otrzymanych w ramach programu rządowego „Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Dużych Firm” nie później niż 14 sierpnia 2024 r. Przy założeniu spełnienia powyższego warunku, dzień dywidendy został wyznaczony na 15 sierpnia 2024 r., a wypłata dywidendy na 28 sierpnia 2024 r. O wypłacie dywidendy zdecydują akcjonariusze na walnym zgromadzeniu.

* Zobowiązania leasingowe muszą być wyceniane po kursie z dnia bilansowego, natomiast samoloty, będące przedmiotem tego finansowania, nie są wyceniane po tym kursie. Powstaje więc wirtualna różnica, która powiększa się wraz ze wzrostem liczby samolotów. Od czasu zmian w Międzynarodowych Standarach Rachunkowości, różnice kursowe zaburzają wyniki spółek raportujących w standardach MSR.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Gigantyczna strata łódzkiego lotniska w 2023 roku

Infrastruktura i lotniska

Gigantyczna strata łódzkiego lotniska w 2023 roku

Mateusz Kieruzal 06 maja 2024

Lufthansa: Strajki wygenerowały dużą stratę w Q1

Biznes i przemysł

Olsztyn-Mazury: Teraz strata, ale rentowność w 2028 roku

Infrastruktura i lotniska

USA: Linie za wybór miejsca zarobiły 4,2 mld dolarów

Pasażer i linie lotnicze

Budimex 2022: Wzrosły przychody i portfel zleceń

Biznes i przemysł

Zobacz również:

Gigantyczna strata łódzkiego lotniska w 2023 roku

Infrastruktura i lotniska

Gigantyczna strata łódzkiego lotniska w 2023 roku

Mateusz Kieruzal 06 maja 2024

Lufthansa: Strajki wygenerowały dużą stratę w Q1

Biznes i przemysł

Olsztyn-Mazury: Teraz strata, ale rentowność w 2028 roku

Infrastruktura i lotniska

USA: Linie za wybór miejsca zarobiły 4,2 mld dolarów

Pasażer i linie lotnicze

Budimex 2022: Wzrosły przychody i portfel zleceń

Biznes i przemysł

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5