Partner serwisu
PRAWO I POLITYKA

Dzisiaj wchodzi w życie ustawa o Centralnym Porcie Komunikacyjnym


Wstecz Dalej

Autor:

Emilia Derewienko

Data publikacji:
2018-06-21 15:11
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Dzisiaj wchodzi w życie ustawa o Centralnym Porcie Komunikacyjnym
fot. Katowice Airport
W czwartek 21 czerwca upływa 14 dni od ogłoszenia w dzienniku ustaw dokumentu o budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego, a to oznacza, że specustawa nabiera mocy prawnej. W ciągu miesiąca powstanie spółka celowa, która będzie koordynowała budowę nowych szlaków kolejowych w obrębie CPK – zapowiedział pełnomocnik ds. budowy projektu, Mikołaj Wild.
– Jeżeli zaistnieje taka potrzeba, powołamy nowa spółką przeznaczoną do realizacji budowy. W razie potrzeby nie wykluczamy zmian ustawowych – odpowiadał internautom na Twitterze wiceminister infrastruktury i zarazem koordynator projektu budowy CPK, Mikołaj Wild. Już wcześniej zapowiedział, że spółka celowa, której zadaniem będzie koordynacja realizacji nowych tras kolejowych do Portu Solidarność, zostanie powołana w lipcu.

Jak dodał Mikołaj Wild, inwestycje kolejowe będą współfinansowane ze środków publicznych oraz funduszy europejskich w ramach nowej perspektywy. Nie podjęto jeszcze decyzji co do finansowania samego CPK – nie jest wykluczone, że lotnisko zostanie wsparte kapitałem zagranicznego inwestora. Projektem megalotniska zainteresowane ponoć były azjatyckie banki. Lista inwestycji pod budowę CPK ma zostać opublikowana jeszcze w tym roku.

Mikołaj Wild odniósł się również do niesporządzonego jeszcze studium wykonalności inwestycji. Jego zdaniem dokument powinien zostać zrealizowany w ciągu 1,5 roku. – Znajdą się w nim kosztorysy, niezależnie od tego jeszcze w tym roku zostanie przedstawiony program CPK, w którym omówione zostaną inwestycje wchodzące w jego skład – napisał.

Port Solidarność ma powstać między Łodzią a Warszawą, a pierwszy terminal lotniska szykowany jest na 50 mln pasażerów. Docelowo CPK miałby obsługiwać nawet 100 mln podróżnych rocznie. Inwestycja, według szacunków władz, ma pochłonąć 35 mld zł, a start pierwszego samolotu z CPK przewidziano na koniec października 2027 roku. Do 2019 roku mają z kolei potrwać rozmowy w sprawie wykupu gruntów z mieszkańcami m.in. gminy Baranów, na terenie której CPK zostanie wybudowany. Rozmowy przebiegają w napiętej atmosferze – lokalna społeczność przeciwna jest budowie inwestycji, czemu dała wyraz w referendum. Przeciwko budowie CPK opowiedziało się 84% głosujących.

Specustawa o budowie megalotniska została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę na początku czerwca, natomiast 6 czerwca trafiła do dziennika ustaw. Dokument określa zasady i warunki przygotowania, finansowania i realizacji inwestycji w zakresie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego oraz infrastruktury mu towarzyszącej, w tym również zasady i warunki rezerwacji terenu, wydania decyzji lokalizacyjnej oraz nabywania nieruchomości, a także organów właściwych w tych sprawach. Określa także umocowanie pełnomocnika rządu ds. CPK oraz ustroju korporacyjnego spółek realizujących inwestycje.Kongres Rynku Lotniczego
 

Lotnictwo cywilne to niezwykle dynamicznie rozwijająca się gałąź naszej gospodarki. Łączna liczba pasażerów na polskich lotniskach w minionym roku osiągnęła rekordowy wynik 40 milionów osób. O tym jak dalej wspierać ten proces rozmawiać będziemy podczas Kongresu Rynku Lotniczego, który odbędzie się 12 września w Warszawie.

Kongres (wcześniej jako Forum Lotnicze) już od 2015 roku jest jedyną tej skali płaszczyzną do dyskusji między instytucjami rządowymi, organizacjami i podmiotami gospodarczymi na temat najważniejszych kwestii mających miejsce na rynku lotniczym w Polsce i za granicą.

Zapraszamy do zapoznania się z programem i rejestracji udziału na stronie www.kongresrynkulotniczego.pl

Udział w Kongresie jest bezpłatny po rejestracji na stronie i otrzymaniu akredytacji.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Referendum w Baranowie: 84 proc. mieszkańców mówi „nie” dla CPK

Prawo i polityka

Referendum w Baranowie: 84 proc. mieszkańców mówi „nie” dla CPK

Magdalena Wosińska 18 czerwca 2018

Ustawa o CPK wejdzie w życie 21 czerwca. W lipcu spółka celowa do realizacji inwestycji

Infrastruktura i lotniska

Ustawa o CPK wejdzie w życie 21 czerwca. W lipcu spółka celowa do realizacji inwestycji

Magdalena Wosińska 16 czerwca 2018

Adamczyk w Korei: LOT zbliża kraje

Biznes i przemysł

Adamczyk w Korei: LOT zbliża kraje

Emilia Derewienko 15 czerwca 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS