Biznes i przemysł

Dwa dodatkowe śmigłowce Airbus H135 trafią na Wyspy Brytyjskie

Dalej Wstecz
Data publikacji:
21-07-2026
Ostatnia modyfikacja:
20-07-2026
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Airbus Helicopters

Podziel się ze znajomymi:

BIZNES I PRZEMYSŁ
Dwa dodatkowe śmigłowce Airbus H135 trafią na Wyspy Brytyjskie
fot. Airbus
Brytyjska Narodowa Służba Lotnicza Policji (NPAS) zamówiła dwa dodatkowe śmigłowce H135, zwiększając liczbę maszyn objętych programem odnowy floty do dziewięciu.

Nowe zamówienie, złożone po dostarczeniu w kwietniu do brytyjskiego oddziału Airbus Helicopters pierwszych dwóch śmigłowców przeznaczonych do kompleksowej adaptacji na potrzeby działań policyjnych, zostało zrealizowane w ramach pierwotnej umowy ramowej z 2025 roku podpisanej z agencją zakupową BlueLight Commercial. Umowa potwierdza status Airbusa jako wyłącznego dostawcy śmigłowców dla NPAS przez okres do sześciu lat.

– Te śmigłowce zapewnią nowoczesne, niezawodne i skuteczne zdolności dla policji, wspierając nasze załogi podczas reagowania na incydenty, udzielania wsparcia funkcjonariuszom działającym na ziemi oraz ochrony społeczeństwa. Realizacja programów tej skali jest możliwa wyłącznie dzięki zaangażowaniu i profesjonalizmowi wielu osób pracujących za kulisami. Chciałabym podziękować wszystkim współpracownikom z NPAS, Airbusa i BlueLight Commercial, których wiedza i zaangażowanie pozwoliły nam osiągnąć ten ważny etap. Wspólnie z naszymi partnerami budujemy flotę, która będzie służyć policji i społeczeństwu przez wiele lat, zapewniając NPAS gotowość do sprostania zmieniającym się wymaganiom działań policyjnych – powiedziała nadinspektor Fiona Gaffney, Accountable Manager w NPAS.

– Opierając się na dziesięcioleciach brytyjskiego doświadczenia w projektowaniu i dostosowywaniu śmigłowców do specjalistycznych zadań, Airbus Helicopters w Wielkiej Brytanii odegra kluczową rolę w doprowadzeniu floty policyjnych śmigłowców w Wielkiej Brytanii do światowego poziomu, wyposażając ją w najnowocześniejsze technologie z zakresu bezpieczeństwa i działań policyjnych – dodał Richard Atack, dyrektor zarządzający Airbus Helicopters w Wielkiej Brytanii.

Obecnie NPAS eksploatuje 16 śmigłowców H135 oraz cztery H145, stacjonujące w 14 lokalizacjach, obsługując 43 jednostki policji w Anglii i Walii. Airbus Helicopters w Wielkiej Brytanii odpowiada również za serwis i wsparcie eksploatacyjne floty NPAS, obejmującej jedne z najbardziej intensywnie wykorzystywanych policyjnych śmigłowców na świecie.

Nowe śmigłowce trafią do zakładu Airbusa w Oksfordzie w 2028 roku, gdzie zostaną wyposażone zgodnie z wymaganiami NPAS. Maszyny będą wyposażone w system awioniki Helionix, który będzie nowością dla pilotów NPAS. Załogi już obecnie przechodzą szkolenia i loty zapoznawcze z tym systemem, który zwiększa bezpieczeństwo i skuteczność operacyjną poprzez znaczące ograniczenie obciążenia pracą pilotów.

Na całym świecie eksploatowanych jest obecnie ponad 1470 śmigłowców H135, które łącznie wylatały już ponad 8 milionów godzin, służąc u ponad 325 użytkowników.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Air France uruchamia nową usługę – Paris Stopover

Pasażer i linie lotnicze

Flying Blue najlepszym lotniczym programem lojalnościowym

Biznes i przemysł

Zobacz również:

Ponad 24 godziny w powietrzu! A350-1000ULR detronizuje B777-200LR

Pasażer i linie lotnicze

Ponad 24 godziny w powietrzu! A350-1000ULR detronizuje B777-200LR

Piotr Bożyk 28 lipca 2026

Airbus A350-1000ULR wykonał testowy lot do Melbourne

Pasażer i linie lotnicze

Pozostałe z wątku:

Air France uruchamia nową usługę – Paris Stopover

Pasażer i linie lotnicze

Flying Blue najlepszym lotniczym programem lojalnościowym

Biznes i przemysł

Zobacz również:

Ponad 24 godziny w powietrzu! A350-1000ULR detronizuje B777-200LR

Pasażer i linie lotnicze

Ponad 24 godziny w powietrzu! A350-1000ULR detronizuje B777-200LR

Piotr Bożyk 28 lipca 2026

Airbus A350-1000ULR wykonał testowy lot do Melbourne

Pasażer i linie lotnicze

Kongresy
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5