Adani Defence & Aerospace oraz Embraer podpisały rozszerzone porozumienie (MoU) dotyczące utworzenia w Indiach linii montażu końcowego (FAL) regionalnych odrzutowców E175. Dokument został podpisany w obecności prezydenta Brazylii Luiz Inácio Lula da Silva oraz ministra handlu i przemysłu Indii Piyush Goyal.
Nowe porozumienie stanowi rozwinięcie wstępnego MoU zawartego w styczniu 2026 r. i jest elementem szerszej mapy drogowej zakładającej budowę zintegrowanego ekosystemu przemysłowego wokół programu Regional Transport Aircraft (RTA) w Indiach. Jednocześnie inicjatywa wpisuje się w pogłębianie strategicznych relacji pomiędzy Indiami i Brazylią.
Montaż, łańcuch dostaw i szkolenia
Współpraca przemysłowa ma objąć nie tylko uruchomienie linii montażu końcowego embraera E175, ale również rozwój lokalnego łańcucha dostaw, zaplecza serwisowego (MRO), usług posprzedażowych oraz systemu szkolenia pilotów. Obie firmy deklarują, że równolegle prowadzą działania mające na celu pozyskanie zamówień, które zapewniłyby ekonomiczne podstawy dla planowanej inwestycji.
Jak podkreślił Jeet Adani, dyrektor Adani Defence & Aerospace, lotnictwo regionalne jest fundamentem rozwoju gospodarczego, a program UDAN znacząco zwiększył dostępność połączeń lotniczych w miastach drugiego i trzeciego rzędu. W jego ocenie budowa krajowego ekosystemu lotnictwa regionalnego stała się kluczowa dla dalszego wzrostu rynku.
Ashish Rajvanshi, prezes i dyrektor generalny Adani Defence & Aerospace, wskazał z kolei, że projekt wpisuje się w ideę „Aatmanirbhar”, samowystarczalnych Indii, oraz ma przyczynić się do tworzenia wysoko wykwalifikowanych miejsc pracy i wzmocnienia pozycji kraju w globalnym przemyśle lotniczym.
500 samolotów w 20 lat
Indie należą dziś do najszybciej rosnących rynków lotniczych na świecie pod względem ruchu pasażerskiego. Według prognoz w ciągu najbliższych 20 lat kraj ten będzie potrzebował co najmniej 500 samolotów w segmencie 80–146 miejsc. To przestrzeń rynkowa, w której dominują efektywne, mniejsze odrzutowce regionalne.
Prezes Embraera, Francisco Gomes Neto, podkreślił, że E175 posiada globalnie potwierdzoną efektywność w operacjach wysokiej częstotliwości i jest dobrze dopasowany do potrzeb rozwijającego się rynku indyjskiego. W jego ocenie podpisane porozumienie stanowi kamień milowy w budowie wspólnego ekosystemu lotniczego w Indiach.
E175 dla miast drugiego i trzeciego rzędu
Embraer E175 to regionalny odrzutowiec mogący zabrać na pokład do 88 pasażerów. Producent wskazuje, że maszyna szczególnie dobrze odpowiada na potrzeby tzw. „blue ocean”, rynków o ograniczonej konkurencji, koncentrujących się w miastach drugiego i trzeciego rzędu (Tier-2 i Tier-3), które są słabiej obsługiwane przez większe samoloty.
Dzięki mniejszej pojemności i niższym kosztom operacyjnym E175 ma umożliwiać otwieranie nowych tras, poprawę regularności połączeń oraz przyspieszenie rozwoju siatki regionalnej. Samolot ma być również zgodny z założeniami rządowego programu UDAN, którego celem jest upowszechnienie transportu lotniczego i zwiększenie dostępności połączeń w mniejszych ośrodkach.
Miasta drugiego i trzeciego rzędu w Indiach to szybko rozwijające się ośrodki miejskie, których populacja wynosi zazwyczaj od 50 tys. do ponad 4 mln mieszkańców. Stanowią one kluczowe centra inwestycyjne ze względu na niższe koszty, rozwój infrastruktury i rosnącą konsumpcję. Do najważniejszych miast drugiego rzędu należą Jaipur, Lucknow, Kochi, Nagpur i Indore, natomiast do miast trzeciego rzędu należą Udaipur, Salem i Nashik.
Największy prywatny gracz obronno-lotniczy w Indiach
Adani Defence & Aerospace jest największym prywatnym, podmiotem w sektorze obronnym i lotniczym w Indiach. Firma rozwija kompetencje w zakresie produkcji statków powietrznych, systemów bezzałogowych, awioniki, uzbrojenia oraz usług utrzymania technicznego. Dysponuje także rozbudowanym zapleczem MRO i rozwijającą się platformą szkolenia pilotów.
Jeśli projekt budowy linii montażu końcowego dojdzie do skutku, Indie mogą stać się kolejnym, obok Brazylii, ważnym ośrodkiem produkcji regionalnych odrzutowców Embraera, wzmacniając jednocześnie swoją pozycję w globalnym łańcuchu dostaw przemysłu lotniczego.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.