Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
BIZNES I PRZEMYSŁ

Czy powstanie polska konstelacja satelitarna zobrazowania Ziemi?


Wstecz Dalej

Autor:

Redakcja

Data publikacji:
2017-12-22 10:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Creotech Instruments

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Czy powstanie polska konstelacja satelitarna zobrazowania Ziemi?
Fot. Creotech Instruments
Creotech w grudniu zawarł umowę z firmą Scanway, która specjalizuje się w produkcji skanerów optycznych. Umowa w formie listu intencyjnego zakłada wspólne starania o przeprowadzenie misji technologicznej, bazującej na platformie HyperSat i testującej rozwiązania spółki Scanway, która pracuje obecnie nad aparaturą optyczną do satelitarnego obrazowania Ziemi.
Rozwijany dzięki środkom NCBiR skaner ma pozwolić na obrazowanie w wysokiej rozdzielczości i w szerokim spektrum aż do dalekiej podczerwieni. – Szybko poszło – przyznaje dr Grzegorz Brona, prezes Creotech Instruments.

– Od formalnego rozpoczęcia projektu HyperSat minęło kilka tygodni, a już udało nam się pozyskać bardzo poważnego partnera zainteresowanego opracowaniem rozwiązania bazującego na naszej platformie. HyperSat, jako platforma z założenia otwarta i elastyczna, ma wspierać integrację i testowanie instrumentów rozwijanych przez młode i dynamiczne przedsiębiorstwa. W ten sposób chcemy integrować krajowe środowisko i wspólnie z podobnymi do nas firmami stworzyć większą całość, większą, niż moglibyśmy stworzyć sami. Projekt Scanway jest bardzo ambitny i jego twórcy z pewnością będą musieli pokonać jeszcze wiele trudności technicznych i technologicznych. Lecz jeśli to się uda, możliwości jakie daje Scanway mogą bardzo pozytywnie wpłynąć na rozwój sektora kosmicznego w Polsce – dodaje Brona.

Orbitalny skaner z Wrocławia

Scanway specjalizuje się w projektowaniu i wytwarzaniu rozwiązań bazujących na technologiach wizyjnych i laserowych skierowanych do przemysłu i świata nauki. Pochodząca z Wrocławia spółka realizuje obecnie projekt opracowywania aparatury naukowej do obrazowania powierzchni Ziemi o nazwie ScanSAT. Pomysł uzyskał dofinansowanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) w ramach tzw. „szybkiej ścieżki”, a w wyniku prac powstać ma pierwszy polski instrument do obrazowania Ziemi przystosowany do pracy na orbicie.

– Sama aparatura będzie pracować na zasadzie skanera optycznego z możliwością multispektralnej obserwacji powierzchni Ziemi – tłumaczy Jędrzej Kowalewski, prezes Scanway. – Bazując na naszym doświadczeniu w zakresie skanerów dla nauki i przemysłu, zamierzamy oprzeć naszą konstrukcję na systemie precyzyjnych odchylanych luster, co pozwoli na szybkie pozyskiwanie obrazów w wielu interesujących dla odbiorców końcowych pasmach spektrum światła. Dzięki projektowi układu optycznego opartego na zwierciadłach możliwe będzie skanowanie powierzchni Ziemi w zakresie od 400 do 12 000 nm, co oznacza również możliwość termograficznej obserwacji planety – zwraca uwagę Kowalewski.

Docelowa rozdzielczość skanera określana jest na co najmniej 3 m na piksel w paśmie widzialnym, jednak zdaniem firmy Scanway proponowane przez nich rozwiązania mogą pozwolić uzyskać nawet do 1,5 m na piksel. – Rozdzielczość, szeroki zakres spektralny i miniaturyzacja instrumentu stanowić będzie o konkurencyjnym rozwiązaniu na rynku globalnym – przekonuje Kowalewski. – Warto zaznaczyć, że najdokładniejsze w tej chwili floty nanosatelitów firm takich jak PlanetLabs uzyskują rozdzielczości 3-5 m na piksel w paśmie 300-1200 nm – dodaje prezes Scanway.

Optyczny Payload na platformie HyperSat

Dla celów demonstracyjnych, instrument obrazujący spółki Scanway zostanie zintegrowany w nanosatelicie klasy Cubesat 3U i umieszczony na kołowej orbicie heliosynchronicznej na wysokości nie mniejszej niż 400 km.

Podpisana w grudniu umowa zakłada, że skaner firmy Scanway zostanie dostosowany do współdziałania z platformą HyperSat rozwijaną przez Creotech Instruments, której parametry zostaną z kolei dostosowane do wymagań misji kosmicznych, w których instrumentem optycznym będzie system opracowywany przez spółkę z Wrocławia. Zdaniem Scanway tak skonfigurowany satelita obserwacji Ziemi mógłby dostarczyć w przyszłości zdjęcia z rozdzielczościami mniejszymi niż 1 m na piksel. Partnerzy zobowiązali się także, że będą dążyć do przeprowadzenia wspólnej misji technologicznej bazującej na platformie HyperSat i testującej rozwiązania spółki Scanway.

Dr Grzegorz Brona, prezes Creotech Instruments zwraca uwagę, że zawarcie umowy z wrocławską firmą to realizacja planu związanego z budową platformy HyperSat. – Pomysł stworzenia w Polsce generującego synergię ekosystemu firm kosmicznych skrystalizował się w postaci platformy HyperSat. Nasze podejście wpisuje się w rosnący na znaczeniu kosmiczny trend Space 4.0, którego jednym z istotnych cech jest kooperowanie rozproszonych, partnerskich podmiotów, które stawiają sobie wspólne cele – mówi.

HyperSat to flagowy projekt Creotech Instruments, związany z budową innowacyjnej platformy mikrosatelitarnej. Firma w listopadzie podpisała opiewającą na 20 mln zł umowę w NCBiR. Jest to największy projekt upstream w polskiej prywatnej branży kosmicznej. Prace projektowe trwać będą 36 miesięcy, a w ich wyniku powstanie model inżynieryjny platformy satelitarnej, który przejdzie wszystkie wymagane testy i osiągnie gotowość do pracy na orbicie.

HyperSat będzie platformą modułową, o masie od 10 kg do 60 kg i rozmiarach od 35x35x10 cm do 35x35x60 cm. Zapewniać będzie wszystkie niezbędne podsystemy pokładowe takie jak komputer pokładowy, system zasilania czy system komunikacji z Ziemią. Podsystemy znajdą się w zaprojektowanej strukturze mechanicznej z dodatkowym wolnym przedziałem na instrument (tzw. Payload) np. teleskop, przekaźnik radiowy, radar itp. Przedział ten dostępny będzie dla przyszłych użytkowników platformy. Rolę „układu nerwowego” platformy pełnić będzie tzw. HyperSat Data Network, czyli szyna komunikacji pomiędzy poszczególnymi modułami satelity.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Polsko-włoski alians w obszarze kosmicznym

Biznes i przemysł

Polsko-włoski alians w obszarze kosmicznym

Redakcja 12 grudnia 2017

Polskie satelity wyniesie na orbitę amerykańska firma

Biznes i przemysł

Polskie satelity wyniesie na orbitę amerykańska firma

Redakcja 29 listopada 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5