Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

CPK z trzema ofertami na projekt tunelu KDP w Łodzi. Bardzo dobre ceny


Wstecz Dalej

Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2021-03-24 15:48
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

CPK z trzema ofertami na projekt tunelu KDP w Łodzi. Bardzo dobre ceny
fot. MJ
Spółka Centralny Port Komunikacyjny otworzyła oferty w przetargu na zaprojektowanie tunelu kolei dużych prędkości na terenie Łodzi. O zamówienie ubiegają się trzy podmioty. Tunel będzie elementem trasy kolejowej łączącej Warszawę z Łodzią i Wrocławiem, która ma zostać uruchomiona jednocześnie z Portem Solidarność.
Przedmiotem zamówienia jest opracowanie dokumentacji przedprojektowej i dokumentacji projektowej dla budowy tunelu dalekobieżnego w Łodzi w ciągu linii kolejowej nr 85, na zachód od stacji Łódź Fabryczna, wraz z włączeniem w linię kolejową nr 14. Przewidziano też zadania opcjonalne – m.in. niezbędną aktualizacje i złożenie przygotowanych w ramach, sporządzenie projektu budowlanego oraz uzyskanie decyzji zezwalających na budowę PODG Retkinia, sporządzenie materiałów niezbędnych do ogłoszenia przetargu czy nadzór autorski.

Trzy oferty

Dzisiaj (24 marca) minął termin składania ofert. Wpłynęły trzy oferty. Firma Multiconsult Polska proponuje 44,809 mln zł brutto. Konsorcjum firm Biuro Projektów Metroprojekt i SUD-Architekt Polska proponuje 73,616 mln zł brutto. Konsorcjum firm Egis Poland, Egis Structures & Environnement, SWS Engineering – 75,753 mln zł brutto. Budżet na ten cel wynosi 148,273 mln zł brutto, z czego na zadanie podstawowe przeznaczono 135,811 mln zł brutto.

O wyborze zdecydują cena (50%) oraz doświadczenie personelu (50%). Koncepcja programowo-przestrzenna ma zostać opracowana w ciągu czterech miesięcy od zawarcia umowy. Dokumentacja wraz z uzyskaną decyzją środowiskową ma być gotowa do końca października 2022 r.

Tunel ma być ważnym elementem szprychy nr 9, czyli nowej kolejowej trasy z Warszawy przez CPK, Łódź i Sieradz, a dalej w stronę Wrocławia i Poznania. Zakładany w harmonogramach CPK czas budowy tunelu to lata 2023-2027. Szacowany wstępnie koszt realizacji kolejowego całego odcinka Warszawa – CPK – Łódź (wraz z tunelem) wynosi ok. 10 mld zł.

To kolejny przetarg w tym tygodniu

Jest to już czwarty przetarg, w którym spółka CPK otworzyła oferty w ciągu ostatniego tygodnia. Oprócz przetargu na projekt tunelu w Łodzi dotyczy to także postępowaniach na STEŚ (Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowe) dla odcinków: Łętownia-Rzeszów, Katowice – Jastrzębie – granica i dla węzła CPK.

Przetarg na tunel dalekobieżny w Łodzi został ogłoszony 31 grudnia ub. roku. CPK poszukuje wykonawcy projektu budowlanego oraz niezbędnych opracowań i decyzji administracyjnych dla tunelu dalekobieżnego pod centrum Łodzi. Chodzi o opracowanie dokumentacji przedprojektowej i projektowej dla tunelu dalekobieżnego wzdłuż linii kolejowej nr 85 (linia KDP): od stacji Łódź Fabryczna do włączenia w linię nr 14.

Budowa tunelu dalekobieżnego oznacza liczne korzyści dla pasażerów. Dzięki tunelowi CPK na terenie Łodzi oddzielnie zostanie poprowadzony ruch dalekobieżny, a oddzielnie, w tunelu budowanym przez PKP PLK, aglomeracyjny i regionalny (podobna zasada obowiązuje w Warszawie na linii średnicowej).

Tunel będzie elementem planowanej KDP łączącej Warszawę z Łodzią, Sieradzem, Wrocławiem, Wałbrzychem i granicą z Czechami, która ma zostać uruchomiona jednocześnie z Portem Solidarność. To rozwiązanie zapewni pasażerom atrakcyjne czasy przejazdu, np. z Łodzi na nowe lotnisko w 30 minut, do Warszawy 45 minut, a z Poznania i Wrocławia do Warszawy w mniej niż 2 godziny.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Katowice Airport gotowe do lata. Nowy rozkład lotów

Infrastruktura i lotniska

Katowice Airport gotowe do lata. Nowy rozkład lotów

Red. ed 29 marca 2021

Właściciel Škoda Transportation zginął w katastrofie helikoptera

Biznes i przemysł

Właściciel Škoda Transportation zginął w katastrofie helikoptera

Rafał Dybiński 29 marca 2021

Tunel kolei dużych prędkości pod centrum Łodzi.  Ruszył kluczowy przetarg CPK

Infrastruktura i lotniska

Tunel kolei dużych prędkości pod centrum Łodzi. Ruszył kluczowy przetarg CPK

Redakcja/inf. pras. 31 grudnia 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5