Partner serwisu
PRAWO I POLITYKA

CPK. Specustawa ułatwi nabycie gruntów


Wstecz Dalej

Autor:

Łukasz Malinowski

Data publikacji:
2020-08-27 13:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

CPK. Specustawa ułatwi nabycie gruntów
fot. Foster Partners
Marcin Horała, Pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) zapowiedział zmiany w specustawie, które mają ułatwić przyspieszenie procedur niezbędnych w realizacji inwestycji oraz uruchomienie jeszcze w tym roku procedury dobrowolnego nabywania nieruchomości.
W czwartek Marcin Horała w programie emitowany przez Wirtualną Polskę przyznał, że zaproponowane zostały zmiany do treści specustawy, które mają przyspieszyć proces nabywania gruntów. Pełnomocnik wyjaśniał, że chodzi o to „by jak najwcześniej przystąpić do negocjacji i jak największą część gruntów po prostu dobrowolnie kupić, jeśli cena dla właściciela będzie satysfakcjonująca i znacząco nie odbiegająca od wartości gruntu”. To powinno skłonić właścicieli do sprzedaży. – Im więcej gruntów będzie po stronie CPK, tym proces inwestycyjny będzie szybszy” – dodał Horała.

Harmonogram CPK zakłada, że inwestycje kolejowe obejmowane właśnie procedurami środowiskowymi będą realizowane w pierwszej kolejności, tak żeby móc rozpocząć przygotowawcze prace budowlane przed końcem 2023 r. – Proponowana nowelizacja, jak tez szereg innych działań, np. rozpoczęcie inwentaryzacji przyrodniczych, to dowód na to, że poważnie podchodzimy do zadeklarowanych niełatwych terminów i złożonych zobowiązań – wyjaśnia Konrad Majszyk, Dyrektor Biura Komunikacji i PR w CPK. Obecnie nie jest jeszcze znany termin wejścia w życie proponowanych rozwiązań w życie a sam projekt poddawany jest ostatnim poprawkom. Udało się nam jednak poznać jego podstawowe założenia.

Dopłaty przy porozumieniu, dłuższe terminy przy wywłaszczeniu

Wśród zaproponowanych rozwiązań znalazła się m.in. możliwość przedłużenia okresu wydania nieruchomości w wyniku decyzji lokalizacyjnej ponad termin ustawowych 120 dni. Co ważne, ten tryb będzie stosowany tylko wobec mieszkańców, których obejmie proces wywłaszczenia, czyli nie dojdą ze spółką CPK do porozumienia w ramach programu dobrowolnego nabywania nieruchomości. – Mam nadzieję, że zdecydowana większość transakcji odbędzie się w trybie dobrowolnych wykupów, bez konieczności wywłaszczeń – zaznacza Majszyk.

Osobom zbywającym zabudowane nieruchomości na rzecz CPK zaoferowane mają zostać dopłaty ponad wartość rynkową w ramach specjalnego świadczenia w wysokości co najmniej 50 tys. zł. Wprowadzony ma zostać także mechanizm, który zagwarantuje właścicielom nieruchomości udział w przyszłych zyskach wynikających z przeznaczenia nieruchomości na cele komercyjne. Planowane rozwiązanie jest takie, że 50 proc. wzrostu wartości nieruchomości trafi do byłego właściciela, a pozostała część zostanie wykorzystana na inwestycje zwiększające jej wartość (np. jej uzbrojenie).

Zwiększona ma zostać grupa nieruchomości zamiennych poza wykaz wskazany w obowiązujących przepisach. Rolnicy chcący kontynuować działalność zyskają możliwość pozyskiwania nieruchomości z całej Polski, również spoza regionu objętego wykazami nieruchomości. Pojawić ma się także możliwość ogłaszania przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) przetargów przeznaczonych tylko dla osób zbywających nieruchomość na rzecz CPK. Według projektu nowelizacji, ekspertyza rynku nieruchomości będzie opiniowana przez zespół ekspercki przy udziale przedstawicieli gmin terenu inwestycji oraz opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP).

Założenia przedstawiono Radzie Społecznej

Przedstawiciele spółki podkreślają, że jako inwestor CPK dużą wagę przykładamy do dialogu i dobrych relacji z mieszkańcami terenu inwestycji i jej otoczenia. – Dlatego niektóre spośród zaproponowane w ramach projektu nowelizacji rozwiązań przedstawiliśmy już Radzie Społecznej, czyli przedstawicielom gmin Baranów, Teresin i Wiskitki, na terenie których planujemy lokalizację portu lotniczego – przyznaje Majszyk.Z drugiej strony, nie wszystkie proponowane przez Radę Społeczną postulaty (np.dotyczące zwiększenia odszkodowania w przypadku wywłaszczenia o dodatkowe elementy, takie jak np. utracone korzyści) są możliwe do zastosowania. – Podobne zasady wywłaszczeń dotyczą wszystkich inwestycji w Polsce – podkreśla rzecznik.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
CPK: Pierwsza umowa podpisana. Ruszają inwentaryzacje przyrodnicze

Infrastruktura i lotniska

CPK: Pierwsza umowa podpisana. Ruszają inwentaryzacje przyrodnicze

Redakcja 26 sierpnia 2020

Jak zagwarantować projektowi CPK trwałość? Horała: Nie zmieniać rządu

Infrastruktura i lotniska

Jak zagwarantować projektowi CPK trwałość? Horała: Nie zmieniać rządu

Redakcja 25 sierpnia 2020

Piotr Malepszak odchodzi z CPK!

Infrastruktura i lotniska

Piotr Malepszak odchodzi z CPK!

Emilia Derewienko 24 lipca 2020

 

Wizz Air zawiesza 61 tras, w tym loty do Polski

Pasażer i linie lotnicze

Wizz Air zawiesza 61 tras, w tym loty do Polski

30 sierpnia 2020

Emirates uruchomią dziewiątą trasę do Afryki

Pasażer i linie lotnicze

Emirates uruchomią dziewiątą trasę do Afryki

30 sierpnia 2020

Siedem nowych tras Allegiant Air. Zyska Floryda i Kalifornia

Pasażer i linie lotnicze

Siedem nowych tras Allegiant Air. Zyska Floryda i Kalifornia

30 sierpnia 2020

Maltańska Lauda Europe wystartuje jeszcze w III kwartale 2020 r.

Pasażer i linie lotnicze

Maltańska Lauda Europe wystartuje jeszcze w III kwartale 2020 r.

29 sierpnia 2020

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5