Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

CPK: Koronawirus nie powinien wpłynąć na termin uruchomienia portu


Wstecz Dalej

Autor:

simetrArtur Bogdanowicz/ współpraca Simetra

Data publikacji:
2020-05-03 10:51
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
PAP

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

CPK: Koronawirus nie powinien wpłynąć na termin uruchomienia portu
fot. CPK
– Wpływ epidemii koronawirusa na gospodarkę i bezprecedensowe załamanie się rynku będą miały poważne konsekwencje, jednak budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego to inwestycja długoterminowa, której uruchomienie zaplanowane jest na drugą połowę dekady. Będzie ona pozytywnym impulsem dla gospodarki i rynku pracy – mówi w rozmowie z PAP prezes CPK Mikołaj Wild.
– Potężne załamanie rynku, któremu musi obecnie stawić czoła branża lotnicza z powodu epidemii koronawirusa, ma jednak charakter tymczasowy. CPK ma powstać w drugiej połowie obecnej dekady, a już teraz ta inwestycja może korzystnie wpłynąć na gospodarkę. Dlatego przygotowania do budowy trwają, zarówno w części lotniskowej, jak też kolejowej – podkreśla w rozmowie z PAP Mikołaj Wild, prezes CPK. Dodaje przy tym, że inwestycje drogowe i kolejowe, które będą realizowane w ramach tego projektu będą pozytywnym impulsem dla gospodarki wychodzącej z kryzysu.

Prezes spółki odpowiedzialnej za budowę nowe lotniska i towarzyszącej mu infrastruktury dojazdowej podkreśla, że firma działa „na 100%” a pandemia koronawirusa nie spowolniła przygotować do realizacji inwestycji, które odbywają się zgodnie z harmonogramem. Odwołane zostały jedynie spotkania z samorządami w terenie, ale jak zapewnia Wild, firma jest w stałym kontakcie z władzami lokalnymi, firmami i innymi partnerami inwestycji.

W rozmowie z PAP Wild zwrócił także uwagę na duże znaczenie trwającego postępowania na koncepcję zasilania nowych tras kolejowych. Zgłosiło się pięciu chętnych, z których do kolejnego etapu przeszło trzech. – Wykonawcy otrzymali od nas zapytanie ofertowe wraz z opisem przedmiotu zamówienia i istotnymi postanowieniami umowy. Czekamy na oferty. Umowę zawrzemy z tym, kto złoży najkorzystniejszą – mówi Wild.

Ciągle analizowane są także uwagi i wnioski złożone w ramach konsultacji Strategicznego Studium Lokalizacyjnego. Raport z tych konsultacji powinien być gotowy do końca czerwca tego roku – wynika z informacji przekazanych przez Wilda. Dopiero po zakończeniu tego etapu zostaną przygotowanie studia wykonalności dla poszczególnych linii kolejowych prowadzących do CPK.

Trwa także postępowanie na doradcę strategicznego, w którym udział biorą zarządcy portów lotniczych Changi w Singapurze, Incheon w Seulu i Narita w Tokio. Jego zakończenie jest planowane na III kwartał tego roku, a umowa zostanie podpisana na okres trzech lat.

W toku są także prace nad wyborem konsultanta technicznego do spraw master planu Portu Lotniczego Solidarność. Ten ostatni dokument ma określić m.in. strategię rozwoju planowanego lotniska oraz poszczególne etapy jego budowy.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pięciu chętnych na opracowanie koncepcji zasilania „szprych” do CPK

Infrastruktura i lotniska

Pięciu chętnych na opracowanie koncepcji zasilania „szprych” do CPK

Emilia Derewienko 08 kwietnia 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5