Partner serwisu
PRAWO I POLITYKA

Chiny nakładają sankcje na firmę Lockheed Martin


Wstecz Dalej

Autor:

Tomasz Śniedziewski

Data publikacji:
2020-07-15 07:45
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Chiny nakładają sankcje na firmę Lockheed Martin
Office of the President, Republic of China (Taiwan)
Rząd Chin ogłosił, że nałoży sankcje na firmę Lockheed Martin, giganta amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego, w odpowiedzi na decyzję administracji rządu Donalda Trumpa o sprzedaży uzbrojenia na Tajwan - informuje The Washington Post.
Władze w Pekinie nie sprecyzowały, na czym miałyby polegać sankcje. Wydaje się, że jakiekolwiek chińskie działania dotknęłyby firmę w mocno ograniczonym stopniu, gdyż Lockheed Martin w minimalnym stopniu jest obecny na rynku Państwa Środka. Zapowiedź sankcji ma jednak znaczenie symboliczne w okresie rosnącej wrogości pomiędzy dwoma państwami reprezentującymi dwie największe gospodarki świata.

Chiny protestują

- Chiny zdecydowanie sprzeciwiają się sprzedaży amerykańskiego uzbrojenia na Tajwan. Wzywamy Stany Zjednoczone, by jak najszybciej podporządkowały się “Polityce pojedynczych Chin” i treści chińsko -amerykańskich zobowiązań, zaprzestały sprzedaży uzbrojenia na Tajwan oraz ograniczyły relacje militarne z Tajwanem, by zaprzestać dalszego pogarszania się stosunków chińsko-amerykańskich, jak również podważania pokoju i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej - powiedział we wtorek 14 lipca Zhao Lijian, rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych Chin.

Władze w Pekinie uważają Tajwan, który nigdy nie znajdował się pod panowaniem komunistycznej Chińskiej Republiki Ludowej (ChRL) za zbuntowaną prowincję i postrzegają sprzedaż uzbrojenia Tajwanowi przez władze w Waszyngtonie jako próbę podważenie suwerenności i bezpieczeństwa narodowego Chin. Z kolei władze w Waszyngtonie przyjmują do wiadomości istnienie “polityki pojedynczych Chin”, jednak kontynuują dostarczanie uzbrojenia demokratycznemu Tajwanowi, tak by pomóc wyspie bronić się przed Chinami, dysponującymi bez porównania większą i lepiej uzbrojoną armią.

W ubiegłym tygodniu, Departament Stanu Stanów Zjednoczonych ogłosił, że zaaprobował kontrakt sprzedaży uzbrojenia o wartości 620 mln dolarów, który jest już siódmym kontraktem sprzedaży uzbrojenia na Tajwan od początku prezydentury Donalda Trumpa. Sprzedaż pozwoli Tajwanowi zaktualizować i podnieść wartość bojową pocisków ziemia - powietrze Patriot (PAC-3), dzięki czemu możliwość operacyjna tych instalacji obronnych zostanie przedłużona o 30 lat.

- Zaproponowana sprzedaż służy interesom narodowym, ekonomicznym oraz interesom bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych, poprzez wzmacnianie wysiłków nabywcy zmierzających do modernizacji swoich sił zbrojnych oraz do utrzymywania realnych możliwości obronnych - wyjaśniał swą decyzję Departament Stanu. W odpowiedzi, władze w Pekinie zapowiedziały, iż nałożą sankcje na głównego dostawcę tej transakcji sprzedaży uzbrojenia, firmę Lockheed Martin.

Minimalny wpływ sankcji

Trudno przewidzieć jaki wpływ, jeśli w ogóle, będą miały nałożone na firmę Lockheed Martin będą chińskie sankcje. W 1989r., po brutalnym stłumieniu przez władze Chin prodemokratycznych protestów, w które to działanie zaangażowane było również chińskie wojsko, Stany Zjednoczone nałożyły embargo na sprzedaż uzbrojenia do ChRL. Od tamtej pory amerykańscy dostawcy z branży zbrojeniowej byli mocno ograniczeni w działalności biznesowej z Chinami.

Firma Lockheed Martin nie prowadzi bezpośredniej działalności w Państwie Środka. Należący do koncernu producent helikopterów Sikorsky jest stroną joint venture Shanghai Sikorsky Aircraft Company, firmie zaopatrującej helikoptery do zastosowań cywilnych. Szacuje się, że ta działalność odpowiada za 2 proc. przychodów Lockheed Martin. Cały Region Azji-Pacyfiku odpowiada za 9,7 proc. przychodów firmy, wylicza Bloomberg. Prawie całość tych przychodów pochodzi od sojuszników Stanów Zjednoczonych w regionie, takich jak Japonia, Korea Południowa i Singapur.

Współpraca Lockheed Martin z Tajwanem sięga 30 lat. W tym okresie, Siły Powietrzne Republiki Chińskiej (oficjalna nazwa Tajwanu) korzystały z systemów radarowych, samolotów myśliwskich wyposażonych w technologię fly-by-wire, oraz innych samolotów dostarczonych przez amerykańskiego giganta przemysłu zbrojeniowego.

Obecne nałożenie sankcji na koncern Lockheed Martin przez władze Chin, stanowi realizację ubiegłorocznych zapowiedzi Państwa Środka, kiedy to Chiny, w odpowiedzi na amerykańską decyzję o sprzedaży do Tajwanu 66 myśliwców F-16V o wartości 8 mld dolarów, ostrzegały o możliwości ukarania amerykańskich firm z branży zbrojeniowej, w tym firmy Lockheed Martin.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
MON: Podpisano umowę na zakup 32 F-35A

Biznes i przemysł

MON: Podpisano umowę na zakup 32 F-35A

Avgeek 01 lutego 2020

Lockheed Martin szuka w Polsce partnerów

Biznes i przemysł

Lockheed Martin szuka w Polsce partnerów

inf. pras. oprac. ad 21 listopada 2019

Departament Stanu zatwierdził sprzedaż Polsce 32 samolotów F-35A

Biznes i przemysł

Departament Stanu zatwierdził sprzedaż Polsce 32 samolotów F-35A

Piotr Bożyk 12 września 2019

 

LOT wznowi połączenia do Chin od 9 grudnia

Pasażer i linie lotnicze

LOT wznowi połączenia do Chin od 9 grudnia

26 października 2020

S-Bahn do lotniska Berlin-Brandenburg już jeździ

Infrastruktura i lotniska

S-Bahn do lotniska Berlin-Brandenburg już jeździ

26 października 2020

Port Tokio-Narita udostępni centrum testowe. Wynik w dwie godziny

Infrastruktura i lotniska

Port Tokio-Narita udostępni centrum testowe. Wynik w dwie godziny

26 października 2020

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5