Partner serwisu
PASAŻER I LINIE LOTNICZE

Chińska końcówka roku w Budapeszcie – dwa nowe kierunki do Państwa Środka


Wstecz Dalej

Autor:

Tomasz Śniedziewski

Data publikacji:
2020-01-05 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Chińska końcówka roku w Budapeszcie – dwa nowe kierunki do Państwa Środka
fot. BriYYZ, Flickr
Ostatnie dni 2019 r. przyniosły lotnisku w Budapeszcie otwarcie dwóch nowych kierunków do Chin, za sprawą powrotu linii lotniczych Hainan Airlines oraz ekspansji Shanghai Airlines. Port lotniczy cieszy się też z solidnego, dwucyfrowego wzrostu pasażerów na trasach do Państwa Środka.
Końcówka 2019 roku sprzyjała chińskim ambicjom portu lotniczego w Budapeszcie – w przeciągu kilku dni, stolica Węgier zyskała dwa nowe kierunki do Państwa Środka, do miast Czungcing (Chongqing) oraz Xi’an.

“Szczęśliwa symbolika rocznicy powrotu prominentnego przewoźnika”

Wydaje się, że dla portu lotniczego w Budapeszcie szczególne istotny jest powrót 27 grudnia 2019 r., po ośmioletniej przerwie, linii lotniczych Hainan Airlines. Zapowiadając to połączenie w listopadzie 2019 r., władze portu lotniczego nie szczędziły nad wyraz ciepłych słów pod adresem przewoźnika z Państwa Środka, oraz nie omieszkały pochwalić się elokwencją w dziedzinie chińskiej kultury.

– Oczywiście, nie możemy ignorować tego, że ósemka jest w Chinach szczęśliwą cyfrą, dlatego powrót właśnie teraz z pewnością jest postrzegany przez naszego nowego partnera jako znaczący wybór. Nie każdego dnia tak prominentne linie lotnicze jak Hainan Airlines ogłaszają powrót do twojego lotniska. Fakt, że Hainan Airlines postrzegają Węgry jako tak atrakcyjny rynek, że chcą otwierać do niego bezpośrednie połączenie z Chin, jest pozytywny zarówno dla węgierskiej turystyki jak i biznesu. Ta trasa przyciągnie zagranicznych turystów, którzy chcą odwiedzić Budapeszt i da pasażerom większy wybór bezpośrednich połączeń, jak i dalszych przesiadek w licznych kierunkach – perorował Dr Rolf Schnitzler, prezes portu lotniczego w Budapeszcie.

Połączenie, które wystartowało 27 grudnia, jest już trzecim bezpośrednim kierunkiem z Budapesztu do Chin, po Pekinie i Szanghaju. Loty będą obsługiwane dwa razy w tygodniu, w poniedziałki i w piątki, boeingami 787-9 w dwuklasowej konfiguracji. Wylot z Czungcing przewidziano na godzinę 1:40 rano czasu lokalnego, natomiast przylot do Budapesztu na godzinę 5:00. Ze stolicy Węgier samolot uda się w drogę powrotną o godzinie 12:40, po czym wyląduje w Czungcing o godzinie 5 rano, umożliwiając pasażerom skorzystanie z porannej fali przesiadkowej.

– Czungcing jest jednym z naszych głównych hubów w Zachodnich Chinach, skąd oferujemy loty do kilkunastu miast w kraju, dlatego pasażerowie z Budapesztu będą mogli w wygodny sposób skorzystać z tych połączeń – wyjaśniał Liu Jichun, wiceprezydent Hainan Airlines, przekonując iż przyszłość lotów do Budapesztu jawi się w jasnych barwach.

Ambicje samego lotniska w Chinach, będącego nowym kierunkiem z Budapesztu, są dużo bardziej dalekosiężne, niż tylko oferowanie dogodnych przesiadek na loty krajowe. Czungcing chce, by nazwa tego miasta stała się dla pasażerów synonimem dogodnych przesiadek na trasach pomiędzy Europą i Oceanią. Władze Jiangbei International Airport przekonują, że z racji położenia geograficznego, ich port lotniczy jest w stanie zaoferować pojedynczą przesiadkę i znacząco skrócić czas podróży pomiędzy krajami europejskimi oraz Australią i Nową Zelandią. Lotnisko liczy na to, że tego rodzaju połączenia przyciągną dużą liczbę podróżnych, z czego wielu z nich będzie pasażerami podróżującymi w klasach premium.

Z Budapesztu także do Xi’an

Dokładnie trzy dni później, 30 grudnia 2019 r., siatka połączeń lotniczych z Budapesztu wzbogaciła się o czwarty kierunek w Chinach, miasto Xi’an w północno-zachodniej prowincji Shaanxi. Połączenie będzie obsługiwane dwa razy w tygodniu, we wtorki i czwartki prze linie lotnicze Shanghai Airlines. Podobnie jak w przypadku lotów do Szanghaju, które wystartowały latem 2019 roku, do Xi’an polecimy na pokładzie samolotów Shanghai Airlines. Przewoźnik jest operatorem połączeń należących do największych linii lotniczych w Chinach, China Eastern Airlines, co umożliwi dalsze podróże w ramach całej siatki Grupy.

Xi’an jest ważnym punktem na mapie projektu “Jednego pasa i jednej drogi”, stąd też coraz silniejsze zaangażowanie władz w Pekinie w realizację tej strategicznej inicjatywy napędza liczbę międzynarodowych połączeń z lotniska. W 2019 r. Xi’an zyskał 19 nowych tras pasażerskich, podnosząc liczbę kierunków zagranicznych do 88 miast położonych w 36 krajach.

Budapeszt w “Jednym pasie i jednej drodze”

Właśnie w fakcie przystąpienia Węgier do kontrowersyjnej inicjatywy “Jednego pasa i jednej drogi” należy upatrywać wysypu tras z Budapesztu do Chin obsługiwanych przez linie lotnicze z Państwa Środka. Otwarcie połączenia do Xi’an to wprost realizacja obietnicy priorytetowego traktowania krajów uczestniczących w projekcie, złożonej w 2019 roku przez Grupę China Eastern, do której należą Shanghai Airlines. 

– Linie lotnicze China Eastern będą w przyszłości stopniowo tworzyły kompletną siatkę połączeń łączących wszystkie główne kraje i regiony związane z inicjatywą „Jednego pasa i jednego szlaku” – zapowiedział Liu Shaoyong, prezes zarządu China Easter Airlines.

Także przedstawiciele Hainan Airlines, operatora nowej trasy do Czungcing, nie ukrywa strategicznej motywacji stojącej za nowymi trasami.

– Region Europy Środkowej i Wschodniej, w którym położone są Węgry, jest ważnym obszarem dla inicjatywy “Jednego pasa i jednej drogi”. Start nowego połączenia lotniczego będzie promować wymianę gospodarczą, handlową, kulturalną, a także na innych polach, pomiędzy Chinami i Węgrami – mówi Liu.

Otwieranie nowych połączeń pomiędzy Budapesztem i Chinami w tym roku przełożyło się na 18 proc. wzrost podróżnych rdr na trasach pomiędzy tymi krajami, do poziomu około 220 tys. osób. Wraz z otwarciem nowych kierunków, rosną szanse na to, że w 2020 r., ten wynik będzie jeszcze lepszy. Co więcej, bardzo prawdopodobne jest to, że już niedługo Budapeszt zyska piątą trasę lotniczą do Chin, co zapowiedział w listopadzie Péter Szijjártó, minister spraw zagranicznych i handlu Węgier. Pierwotnie nowa trasa do Chengdu, stolicy prowincji Syczuan miała wystartować w ostatni dzień 2019 r. i podobnie jak loty do Szanghaju oraz Xi’an być obsługiwana przez Shanghai Airlines.

Zarządcy lotniska w Budapeszcie starają się maksymalnie skorzystać na wysypie połączeń do Państwa Środka, jednocześnie podejmując działania zmierzające do tego, by na stołecznym lotnisku Węgier goście z Chin czuli się jak w domu. Port lotniczy, wspólnie z operatorem duty free oraz travel retail, Heinemann Duty Free, wprowadzili możliwość stosowania chińskich płatności AliPay, Union Pay oraz WeChat Pay.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Ryanair poleci z Poznania do Lwowa

Pasażer i linie lotnicze

Ryanair poleci z Poznania do Lwowa

Emilia Derewienko 20 grudnia 2019

Ryanair: Rekordowy rozkład lotów z WMI na lato 2020

Pasażer i linie lotnicze

Ryanair: Rekordowy rozkład lotów z WMI na lato 2020

Aleksander Domański 19 grudnia 2019

Ryanair otworzy nowe połączenie z Wrocławia

Pasażer i linie lotnicze

Ryanair otworzy nowe połączenie z Wrocławia

Aleksander Domański 12 grudnia 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5