Partner serwisu
PRAWO I POLITYKA

Litwa: Chińska firma wykluczona z lotnisk ze względu na bezpieczeństwo narodowe


Wstecz Dalej

Autor:

Tomasz Śniedziewski

Data publikacji:
2021-02-05 09:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Litwa: Chińska firma wykluczona z lotnisk ze względu na bezpieczeństwo narodowe
fot. Lithuanian Airports
Państwowa firma z Chin, produkująca sprzęt do skanowania bagaży na lotniskach w celu kontroli bezpieczeństwa, zdaniem rządu Litwy powinna być wykluczona z możliwości dostarczania sprzętu trzem międzynarodowym portom lotniczym na terenie kraju ze względu na wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa narodowego, informuje AP. Wykluczona firma z siedzibą w Pekinie posiada oddział w Polsce, będący bramą do Europy.
Firma Nuctech z siedzibą w Pekinie, wygrała w ubiegłym roku przetarg na dostarczenie oraz instalację sprzętu do prześwietlania bagaży w międzynarodowych portach lotniczych w Wilnie, Kownie oraz Połądze, przypomniała Rasa Jakilaitiene, rzeczniczka rządu Litwy. Umowa pomiędzy producentem i lotniskami nie została jeszcze podpisana i wszystko wskazuje na to, że nie będzie podpisana.

Zawartość naszych bagaży znana w Pekinie?

W ubiegłym tygodniu powołany przez parlament panel ekspertów negatywnie zaopiniował plany dopuszczenia do instalacji sprzętu Nuctech służącego do skanowania bagaży i przesyłek cargo, uznając, iż nie spełnia on kryteriów bezpieczeństwa narodowego. Eksperci wskazują, że chiński sprzęt może zbierać dane dotyczące pasażerów oraz ich bagaży, które, zgodnie z chińskim prawem z 2017 r., zobowiązującym firmy do gromadzenia informacji na potrzeby wywiadu, mogą być udostępniane służbom bezpieczeństwa oraz wywiadowi Chińskiej Republiki Ludowej. Decyzja rządu o wykluczeniu firmy Nuctech w oparciu o rekomendację panelu ekspertów zdaniem AP jest wyłącznie formalnością.– To pokazuje, że Litwa zdecydowała, iż nie będzie należała do sfery technologicznej stworzonej i kontrolowanej przez Chiny. Inwestycje i zakupy w strategicznych sektorach muszą spełniać transatlantyckie kryteria bezpieczeństwa – powiedział Laurynas Kasciunas, przewodniczący Parlamentarnej Komisji Bezpieczeństwa Narodowego i Obronności Litwy w rozmowie z Baltic News Service.

Firma na czarnej liście USA

Decyzja Litwy zapada w momencie, gdy Stany Zjednoczone prowadzą kampanię zmierzającą do zablokowania chińskich firm technologicznych na gruncie obaw o bezpieczeństwo narodowe, przypomina AP. Najbardziej znanym celem ataków amerykanów jest firma Huawei, jednak w ogniu sporu znalazły się również inne firmy, w tym Nuctech.Firma Nuctech w ubiegłym miesiącu pojawiła się na liście Departamentu Handlu Stanów Zjednoczonych zakazującej eksportu amerykańskich technologii do wyznaczonych firm, za wyjątkiem eksportu, na który władze wydały licencję. – Sprzęt Nuctech, cechujący się niższą efektywnością działania, podważa wysiłki Stanów Zjednoczonych zmierzające do przeciwdziałania międzynarodowemu przemytowi materiałów nuklearnych i innych produktów radioaktywnych – ogłosił rząd Stanów Zjednoczonych.

Nuctech Warsaw

Firma Nuctech Company Limited powstała w 1997 r. na prestiżowym Tsinghua University w Pekinie. Przedsiębiorstwo, którego właścicielem jest skarb państwa, specjalizuje się opracowaniu zaawansowanych rozwiązań dla bezpieczeństwa i inspekcji. Nuctech działa w sektorach: Cło i odprawa celna, w lotnictwie, w transporcie kolejowym, w bezpieczeństwie publicznym, ochronie imprez masowych oraz infrastrukturze i obiektach kluczowych. W branży lotniczej, jak czytamy na stronie internetowej firmy, zapotrzebowanie na jej produkty i usługi wzrosło znacząco po zamachach z 11 września 2001 r., które przyniosły potrzebę poprawy bezpieczeństwa. Motto firmy brzmi “kreowanie bezpieczniejszego świata”.

Nuctech posiada ważny oddział produkcyjny i montażowy w Polsce, Nuctech Warsaw, który pełni rolę centrum zaopatrzenia klientów w Europie i w regionie.– Nuctech Warsaw Company Limited Sp. z o. o. to firma prowadzona zgodnie z polskim prawem, od 2005 roku, specjalizująca się w montażu, produkcji oraz przebudowie systemów do kontroli rentgenowskiej w Europie, chronionych znakiem towarowym Nuctech, a także w sprzedaży, instalacji i serwisie systemów skanujących w Europie oraz sąsiadujących regionach – czytamy na stronie internetowej firmy.

Firma nie precyzuje, które lotniska są odbiorcami oferowanej przez nią technologii, ograniczając się do stwierdzenia, że “do obecnej chwili produkty Nuctech Warsaw stopniowo zdobywały zwycięskie aprobaty międzynarodowych klientów z najwyższej półki”.Sam Polski rynek lotniczy oferuje firmie Nuctech Warsaw doskonały potencjał do rozwoju. W ubiegłym tygodniu Lotnisko Chopina zaprezentowało nowy magazyn EBS. Przy okazji prac nad inwestycją zostały wymienione urządzenia systemu kontroli bezpieczeństwa bagażu, powiedziała Karolina Piątek-Suwała, Dyrektor Biura Technicznego Lotniska Chopina w Warszawie. Nie wiadomo, która firma jest ich dostawcą. Przyszłymi inwestycjami w polskiej branży lotniczej, potencjalnie lukratywnymi z punku widzenia Nuctech Warsaw, są m.in. port lotniczy Warszawa-Radom czy Centralny Port Komunikacyjny.

Porty lotnicze w Wilnie, Kownie oraz Połądze, w których systemy kontroli bagaży oraz cargo miała dostarczyć firma Nuctech, przed pandemią posiadały połączenia lotnicze z Polską, realizowane m.in. przez Polskie Linie Lotnicze LOT.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Najniebezpieczniejsze lądowisko świata. 7 katastrof w ciągu 20 lat

Infrastruktura i lotniska

Najniebezpieczniejsze lądowisko świata. 7 katastrof w ciągu 20 lat

Rafał Dybiński 30 stycznia 2021

Katowice-Pyrzowice: Awaryjne lądowanie samolotu. Uratowano 12 pasażerów i dwa psy

Infrastruktura i lotniska

Katowice-Pyrzowice: Awaryjne lądowanie samolotu. Uratowano 12 pasażerów i dwa psy

Redakcja/inf. pras. 19 stycznia 2021

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5