Partner serwisu
BIZNES I PRZEMYSŁ

Branża osiąga rekordowe wpływy z usług dodatkowych


Wstecz Dalej

Autor:

Tomasz Śniedziewski

Data publikacji:
2018-11-29 14:33
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Branża osiąga rekordowe wpływy z usług dodatkowych
Fot. Changi Airport
W 2018 roku wszystkie linie lotnicze na świecie wygenerują łącznie 82 mld euro przychodów pochodzących z usług dodatkowych, co przekłada się na 312-proc. wzrost przychodów ze źródeł pozalotniczych w ciągu ostatnich ośmiu lat, informuje “Irish Examiner”.
– Prawie 93 mld dolarów przychodów oznacza, że sprawni handlowcy są w stanie sprzedać produkty i usługi pożądane przez dużą liczbę klientów – powiedziała Aileen McCormack, dyrektorka handlowa w cyfrowej platformie wynajmu samochodów CarTrawler, firmie która przeprowadziła badanie na zlecenie lotniczej grupy badawczej IdeaWorks.

Szeroki wachlarz wyboru usług dodatkowych

– Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Lotniczych (IATA) szacuje, że w 2018 roku podróże lotnicze odbędzie 4,3 mld pasażerów. Większość z nich ma obecnie możliwość, by wykupić dodatkowe usługi podnoszące komfort i wygodę, tym samym dając liniom lotniczym niepowtarzalną szansę na to, by w dłuższej perspektywie czasowej wzmocnić poziom obsługi klientów – dodała McCormack.

Przyjmuje się, że przychody z usług dodatkowych generowane są przez sprzedaż przez linie lotnicze wszelkich usług i udogodnień wykraczających poza podstawową cenę biletu. W skład tych przychodów mogą wchodzić dodatkowe opłaty za bagaż, posiłki i napoje na pokładzie, wybór miejsc, priority boarding, wynajem samochodów lub rezerwacje pokoju w hotelu.

Coraz większy udział w łącznych przychodach przewoźników

W lipcu IdeaWorks oraz CarTrawler opublikowały dane, z których wynika, iż w poprzednim roku 10 największych linii lotniczych na świecie osiągnęło łączne przychody z usług dodatkowych w wysokości 25,4 mld euro, o 6 proc. więcej niż w 2016 r. Podkreśla to stale rosnące znaczenie tego typu przychodów w budżetach przewoźników lotniczych. W poprzednim roku finansowym, do końca marca 2018 r., linie lotnicze Ryanair osiągnęły łączne przychody w wysokości 7,1 mld euro, o 8 proc. wyższe niż przed rokiem. 28 proc. z tych przychodów, czyli około 2 mld euro, pochodziło ze sprzedaży usług dodatkowych. Te 2 mld euro to o 13 proc. lepszy wynik w porównaniu z przychodami wygenerowanymi w poprzedzającym roku finansowym.

Zgodnie z wyliczeniami CarTrawler, w tym roku 64,8 mld dolarów wpływów generowanych przez sprzedaż usług dodatkowych będzie pochodziło bezpośrednio z tzw. pozycji a la carte, takich jak opłaty za bagaż. Właśnie w ten sposób Ryanair osiąga całość swoich przychodów ze źródeł pozalotniczych. Ten przewoźnik, jako jeden z czterech w Europie, znalazł się na liście 10 światowych linii lotniczych osiągających największe przychody ze źródeł dodatkowych – pozostałe podmioty z Europy na liście to Air France-KLM, Lufthansa oraz Easyjet.

IdeaWorks przewiduje, że na przychody ze sprzedaży usług dodatkowych będą coraz częściej stawiały także mniejsze linie lotnicze z Afryki, Azji, Bliskiego Wschodu oraz Ameryki Południowej. – Przychody ze sprzedaży usług dodatkowych cały czas rosną i stają się obligatoryjnym komponentem miksu sprzedaży wszystkich linii lotniczych – podsumowuje Michael Cunningham, wiceprezydent ds. dystrybucji w CarTrawler.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Technologiczny awans mazowieckich lotnisk. Pojawią się automatyczne bramki odprawy

Infrastruktura i lotniska

Technologiczny awans mazowieckich lotnisk. Pojawią się automatyczne bramki odprawy

Emilia Derewienko 29 listopada 2018

Air France-KLM rozszerza współpracę z China Eastern Airlines

Biznes i przemysł

Air France-KLM rozszerza współpracę z China Eastern Airlines

Emilia Derewienko 29 listopada 2018

Jak zarobić na lotnisku w erze coraz niższych opłat lotniskowych

Biznes i przemysł

Jak zarobić na lotnisku w erze coraz niższych opłat lotniskowych

Aleksander Domański 13 września 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5