Partnerzy serwisu:
BIZNES I PRZEMYSŁ

Branża cargo oczekuje odbicia cen


Wstecz Dalej

Autor:

Tomasz Śniedziewski

Data publikacji:
2019-04-10 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Branża cargo oczekuje odbicia cen
fot. Maarten Visser, Flickr
Z końcem marca lotnicza branża cargo zmagała się ze spadkami cen na trasach transatlantyckich, zastojem cenowym na trasach pomiędzy Europą i Azją oraz wyczekiwała odbicia cen na trasach przez Pacyfik.
Z rynku lotniczych przewozów cargo napływają mieszane sygnały, choć da się zauważyć pewne sygnały odbicia, wynika z najnowszych danych TAC Index. Branża spodziewa się, że w najbliższych tygodniach wzrosną stawki za przewozy na trasach transpacyficznych, po tym gdy z końcem marca osiągnęły najniższą wartość w tym roku. Według danych TAC Index, średnia marcowa cena przewozów cargo pomiędzy Hongkongiem i Ameryką Północną wynosiła 3,38 dolarów za kg.

FIS, uznany broker derywatów ogłosił, iż pod koniec marca rynek osiągnął swój punkt bazowy i od tego czasu “wyraźnie odbija się na pozytywny obszar”. Opinię tę podziela firma spedycyjna Flexport, która ogłosiła w ubiegłym tygodniu, że rynek przewozów z Hongkongu, szczególnie na Wschodnie Wybrzeże Stanów Zjednoczonych, wykazuje ożywienie.

 

W ciągu ostatnich kilku lat stawki przewozowe na trasach transpacyficznych wykazywały tendencję wzrostową w okresie od marca do maja, po okresie spadku po świętach Bożego Narodzenia oraz Chińskiego Nowego Roku, przypomina Aircargo News. Mimo to, w porównaniu z tym samym okresem przed rokiem, średnie ceny na tych trasach spadły o 7,4 proc., co jest odbiciem słabnącego od roku popytu.

Wzrosty na trasach pomiędzy Europą i Azją

W marcu 7-proc. wzrost cen rok do roku do poziomu 2,61 dolarów za kg został odnotowany na trasach z Hongkongu do Europy, jednak ceny pozostały na niezmienionym poziomie w porównaniu z lutym. FIS zauważa, że stawki na tych szlakach przewozowych są dość słabe, pomimo napływających danych rynkowych wskazujących na wzrost tonażu. Z raportów Flexport wynika, że rynek na trasach z Chin i Hongkongu do Europy ulega poprawie. Dane empiryczne z poprzednich lat wskazują, że stawki na trasach pomiędzy Europą i Azją zaczynają wzrastać na przełomie marca i kwietnia.

– Pomimo iż dane ze szlaków pomiędzy Chinami i Europą oraz Hongkongiem i Europą przedstawiają niejednoznaczny obraz, nie wolno zapominać iż stawki na obu trasach są wyższe niż poziomy zanotowane w marcu 2016 oraz 2017 r. – zauważa Aircargo News.

Trudna sytuacja na trasach transatlantyckich

Marzec nie przyniósł wzrostu stawek na trasach transatlantyckich – średnia cena przewozów na szlakach pomiędzy Frankfurtem i Ameryką Północną była aż o 21,6 proc. niższa niż przed rokiem.

– Przewozy na trasach transatlantyckich w dalszym ciągu naznaczone są trudnymi do przewidzenia wahaniami cen, wyrażonymi dramatycznym spadkiem, który obecnie jest charakterystyczny dla tych tras – czytamy w cotygodniowym komentarzu rynkowym FIS. Mimo silnego spadku rok do roku, marcowe ceny na trasach transatlantyckich wzrosły w porównaniu z cenami z lutego.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Luty z postępującym spadkiem popytu na lotnicze przewozy cargo

Biznes i przemysł

Luty z postępującym spadkiem popytu na lotnicze przewozy cargo

Tomasz Śniedziewski 04 kwietnia 2019

DB Schenker: Rynek lotniczego cargo potrzebuje inwestycji

Infrastruktura i lotniska

DB Schenker: Rynek lotniczego cargo potrzebuje inwestycji

Redakcja 01 marca 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5