Partner serwisu
BIZNES I PRZEMYSŁ

Bliżej Parku Technologii Kosmicznych w Zielonej Górze


Wstecz Dalej

Autor:

Redakcja/inf. pras.

Data publikacji:
2021-08-22 07:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Województwo Lubuskie

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Bliżej Parku Technologii Kosmicznych w Zielonej Górze
fot. lubuskie.pl
Inicjatywa Parku Technologii Kosmicznych (PTK) w Zielonej Górze, w lokalizacji Nowy Kisielin, ma na celu stworzenie w województwie lubuskim wiodącego ośrodka przemysłowo-badawczego inżynierii kosmicznej i satelitarnej oraz innowacyjnego przemysłu.
W regionie dużym wyzwaniem pozostaje podniesienie jego innowacyjności. Dostrzegalny jest innowacyjny potencjał tkwiący w lubuskim środowisku naukowym i gospodarce, związany z rozwojem branż wysokiej technologii, w tym technologii kosmicznych. W ramach rozwijania inteligentnych specjalizacji regionu zakłada się komercjalizację badań a także inkubowanie innowacyjnych firm (start-upów).

O planach związanych z Parkiem Technologii Kosmicznych rozmawiali marszałek Elżbieta Anna Polak oraz członek zarządu Marcin Jabłoński z prof. dr hab. Zbigniewem Kłosem z Centrum Badań Kosmicznych.

Spore dofinansowanie z UE 

Dyskutujący poruszyli plany organizacji działalności Parku Technologii Kosmicznych oraz możliwości realizacji programów naukowych, które mogłyby pomóc w rozwoju jednostki. Prof. Kłos podkreślał, że to niezwykle istotne, bo daje też szanse na pozyskanie dodatkowych środków. Marszałek podkreślała, że trzeba już myśleć o projektach, które będzie można zrealizować ze środków europejskich nowej perspektywy. Chodzi nie tylko o infrastrukturę badawczo-naukową, ale także o rozwój przedsiębiorczości w oparciu o innowacje. Profesor Kłos zapewniał o wsparciu Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk dla realizacji projektu budowy Parku, a w przyszłości dla jego dynamicznego rozwoju.

Wartość projektu to ogółem 60,7 mln zł. Dofinansowanie z Unii Europejskiej jest na poziomie 41,9 mln zł. Wkład własny wynosi 18,7 mln zł, w tym Województwo Lubuskie przeznaczyło 18,2 mln zł, a Hertz Systems LTD Sp. z o.o.: 607 tys. zł. Przedstawiono do akceptacji projekt budowlany, został on zaakceptowany i złożony do UM Zielona Góra w celu wydania pozwolenia na budowę.

W trakcie realizacji są aktualnie:

 • projekt wykonawczy – bieżące uzgodnienia
 • uzyskanie pozwolenia na budowę – 308 dni od podpisania umowy (planowany termin: 13.09.2021) po wniosku wykonawcy o przedłużenie z powodu COVID – była zgoda – zawarto aneks do umowy.
 • budowa budynku PTK – do 31.12.2022 r. – planowane rozpoczęcie prac po uzyskaniu pozwolenia na budowę – orientacyjnie wrzesień/październik 2021
 • zakup wyposażenia specjalistycznego i niespecjalistycznego – do 31.05.2023 – planowane rozpoczęcie procedur przetargowych – jesień 2021/wiosna 2022 w zależności od ustaleń z partnerami i wykonawcą po uwzględnieniu postępu prac.
 • Podziel się z innymi:

  facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
  ZOBACZ RÓWNIEŻ:
  Dreamliner LOT doleciał do Uzbekistanu. Pomoże w ewakuacji z Kabulu?

  Prawo i polityka

  Dreamliner LOT doleciał do Uzbekistanu. Pomoże w ewakuacji z Kabulu?

  Rafał Dybiński / Łukasz Malinowski 18 sierpnia 2021

  Modlin: Ogłoszono postępowanie kwalifikacyjne na członków zarządu lotniska

  Infrastruktura i lotniska

  Modlin: Ogłoszono postępowanie kwalifikacyjne na członków zarządu lotniska

  Rafał Dybiński 18 sierpnia 2021

  Specjalne malowanie samolotów Emirates z okazji 50. rocznicy ZEA

  Pasażer i linie lotnicze

  Specjalne malowanie samolotów Emirates z okazji 50. rocznicy ZEA

  Rafał Dybiński 18 sierpnia 2021

   

   

   

   

   

   

  Śledź nasze wiadomości:
  Zapisz się do newslettera:
  Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
  Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


  współpraca

   Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
  © ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5