Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Berlin Brandenburg Airport – wielkie pasmo porażek


Wstecz Dalej

Autor:

Justyna Urbaniak

Data publikacji:
2017-11-29 14:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Berlin Brandenburg Airport – wielkie pasmo porażek
fot. Berlin Brandenburg
Nowy międzynarodowy port lotniczy w Berlinie obchodzi w czwartek kompromitujący jubileusz – mija 2000 dni od pierwotnego planowanego terminu jego uruchomienia. Tymczasem Berlin Brandenburg Airport wciąż nie obsługuje pasażerów.
Inwestycja nękana polityczną ingerencją, chaotycznym planowaniem i niechlujnym wykonaniem pierwotnie miała zostać uruchomiona w 2012 roku. Mamy rok 2017 i wciąż nie do końca wiemy, kiedy ostatecznie lotnisko zostanie uruchomione. Tymczasem koszt inwestycji uległ już niemal potrojeniu i obecnie przekroczył 6,6 miliarda euro. A wysokie koszty to dopiero początek problemów.

Po niemal 25 latach planowania i dekadzie budowy nikt nie może potwierdzić, kiedy lotnisko-widmo zlokalizowane na południowy-wschód od Berlina ujrzy swojego pierwszego pasażera.

Problemy rozpoczęły się pięć lat temu, kiedy końcowe kontrole bezpieczeństwa wykazały wady w systemie oddymiania terminalu. W związku z tym istniało ryzyko eksplozji budynku w przypadku pożaru.

Sytuacja pogarszała się z biegiem lat. Kontrole wykazały, że znaczna część terminala nie została zbudowana zgodnie z planem. Uszkodzonych było około 90 km kabli, często zakopywano je w betonie, zamiast przepuszczać przez szyby, co oznacza, że cały terminal musiał zostać przeprogramowany. Elektryczne drzwi nie były podłączone do prądu, nikt nie wiedział, jak wyłączyć oświetlenie. Podłogi parkingów zaczęły się zapadać, ponieważ do ich budowy zużyto za mało stalowych dźwigarów. Schody ruchome z podziemnego dworca były zbyt krótkie, jeden na trzy pokoje były niepoprawnie numerowane.

Od 2012 roku przez lotnisko przewinęła się cała masa planistów, których poprawki wyceniono już na 3,5 miliarda euro. Koszty funkcjonowania zamkniętego lotniska szacuje się na 1 milion euro dziennie.

Obecny planista obiecuje ogłosić wkrótce nową – siódmą już – datę uruchomienia lotniska. Wydaje się to jednak mało prawdopodobne, bo publikacja nowego raportu z postępu prac na budowie ma zostać opublikowany w czwartek, 30 listopada. Z nieoficjalnych źródeł wiadomo zaś, że będzie on wskazywał na całą masę kolejnych usterek, w szczególności dotyczących systemów oddymiania i alarmowania.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Wkrótce poznany datę otwarcia Berlin Brandenburg?

Infrastruktura i lotniska

Wkrótce poznany datę otwarcia Berlin Brandenburg?

Magdalena Wosińska 23 listopada 2017

Konopiński: Nie powtórzmy błędów z lotniska Berlin Brandenburg

Infrastruktura i lotniska

Konopiński: Nie powtórzmy błędów z lotniska Berlin Brandenburg

Roman Czubiński 24 listopada 2017

Berlin: Ruszył przetarg na rozbudowę „pechowego lotniska”

Infrastruktura i lotniska

Berlin: Ruszył przetarg na rozbudowę „pechowego lotniska”

Artur Bogdanowicz, Magdalena Wosińska 19 października 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5