Partner serwisu
BIZNES I PRZEMYSŁ

Baltona porozumiała się z PPL-em co do kar


Wstecz Dalej

Autor:

Aleksander Domański

Data publikacji:
2019-03-06 10:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ Business Insider

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Baltona porozumiała się z PPL-em co do kar
fot. Baltona
Baltona porozumiała się z Przedsiębiorstwem Państwowym Porty Lotnicze, zarządcą lotniska im. Fryderyka Chopina, w sprawie opóźnień płatności za wynajem powierzchni handlowej w porcie – podaje Business Insider.
Baltona zobowiązała się zapłacić PPL-owi 8,5 mln zł za kary i opłaty związane z czynszem oraz nieterminowym oddaniem trzech lokali na Okęciu. Kwota ta ma zostać uiszczona w miesięcznych ratach wypłacanych między majem a grudniem 2020 roku. Daje to nieco ponad 1 mln miesięcznej raty.

Negocjacje w sprawie kar


Jaka była kwota, którą zgodnie z umową Baltona miała zapłacić PPL-owi? Na pewno wyższa. Prawdopodobnie znacznie. Świadczą o tym negocjacje prawników obu stron. Musiały one dotyczyć pieniędzy, które faktycznie trafią na konto spółki Skarbu Państwa. Termin spłaty długu sugeruje, że PPL „poszedł na rękę” najemcy. Jednym z argumentów Batony w rozmowach mógł być fakt zastawienia największego sklepu firmy rusztowaniami ustawionymi tam na zlecenie PPL-u. Takie działanie zarządy portu odbije się na obrotach firmy, a tym samym daje podstawy do obniżenia kwot należnych PPL-owi.

Jak czytamy w Buisness Insiderze, obie firmy wprowadzą także zewnętrzny podmiot, który "dokona weryfikacji technicznych aspektów dotychczasowej współpracy oraz procesu adaptacji dla wszystkich zawartych umów najmu, co będzie stanowiło podstawę uzgodnienia właściwego mechanizmu rozliczeń spornych roszczeń czynszowych".

W tle konflikt z LTR

W 2012 roku zarządca Lotniska Chopina, PPL, wypowiedział umowę najmu spółce zależnej Baltony. Chodziło o wynajem dziewięciu lokali w remontowanym Terminalu A, co władze Baltony odczytały jako pretekst do wypowiedzenia umów przed planowanym remontem terminala. Sprawa skończyła się wyrokiem Trybunału Arbitrażowego w Hadze, który przyznał spółce matce Baltony – Flemingo Duty Free – 20 mln euro odszkodowania. 

Kolejnym najemcą na Okęciu został Lagardere. Zeszłoroczne negocjacje na czternaście lokali przyniósł powrót Baltony do portu lotniczego w Warszawie. LTR zarzuca, że PPL dogadało się z Baltoną w sprawie umorzenia roszczeń kosztem pozaproceduralnego przyznania firmie punktów w strefie handlowej.

W styczniu Buisness Insider podał, że CBA nie otoczyło formalnie całej operacji pozyskiwania przez PPL najemcy tarczą antykorupcyjną. Wcześniej państwowa spółka twierdziła, odrzucając zarzuty LTR, że służby zastosowały tę formę zabezpieczenia. Jednak, choć formalnie tarczy nie było, to samo CBA wiedziało o działaniach PPL-u i się nimi „interesowało”.

Sprawa jest w sądzie. Już dziś można założyć, że niezależnie od wyroku, nie skończy się to na jednej instancji. Obecnie na Okęciu Baltona i Lagardere dzielą powierzchnię strefy bezcłowej mniej więcej po połowie.  

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Rusztowaniem w witrynę. Baltona ma problem

Biznes i przemysł

Rusztowaniem w witrynę. Baltona ma problem

Aleksander Domański 08 lutego 2019

Otwarto największy sklep Baltony na Okęciu. W tle oskarżenia Lagardere

Infrastruktura i lotniska

Otwarto największy sklep Baltony na Okęciu. W tle oskarżenia Lagardere

Aleksander Domański 21 stycznia 2019

Baltona: Lotnisko Chopina to nasz „okręt flagowy”

Biznes i przemysł

Baltona: Lotnisko Chopina to nasz „okręt flagowy”

Aleksander Domański 05 grudnia 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5