Partner serwisu
BIZNES I PRZEMYSŁ

Azores Airlines zostaną sprywatyzowane

Dalej Wstecz
Data publikacji:
12-12-2022
Ostatnia modyfikacja:
02-02-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Lotniczy

Podziel się ze znajomymi:

BIZNES I PRZEMYSŁ
Azores Airlines zostaną sprywatyzowane
fot. Azores Airlines
Regionalny sekretarz ds. finansów, planowania i administracji publicznej autonomicznego rządu Azorów, Duarte Freitas, ogłosił rządowy plan prywatyzacji większości kapitału Azores Airlines. Najpóźniej do stycznia 2023 r. ogłoszony zostanie przetarg publiczny, w którym azorski rząd wystawi na sprzedaż akcje portugalskiego przewoźnika.

SATA International, przemianowany w 2015 r. na Azores Airlines, są portugalskimi liniami lotniczymi, których główna baza mieści się w porcie lotniczym w Ponta Delgadzie na wyspie São Miguel na Azorach.

Plan sprzedaży akcji lokalnego rządu we flagowych liniami lotniczych archipelagu Wysp Azorskich został ogłoszony podczas dyskusji parlamentu Azorów nad przyszłorocznym budżetem. – Ratując SATA przed katastrofą, do której linie zmierzały, zobowiązaliśmy się do prywatyzacji większości kapitału Azores Airlines. To właśnie zrobimy – powiedział Duarte Freitas. – Mogę ogłosić, że od 1 stycznia 2023 r. rozpoczniemy procedurę przetargu publicznego w celu sprzedaży flagowego przewoźnika – kontynuował regionalny sekretarz ds. finansów, planowania i administracji publicznej autonomicznego rządu Azorów.

Sekretarz regionalny przedstawił plan prywatyzacji azorskiej linii lotniczej. Na początku grudnia zakończona została korporacyjna restrukturyzacja grupy SATA. Restrukturyzacja pozwoliła na utworzenie holdingu, dzięki któremu możliwe jest rozdzielenie dwóch linii lotniczych, których właścicielem jest SATA.

Freitas stwierdził również, że przewoźnik nie będzie już beneficjentem publicznych środków. Azores Airlines otrzymały od lokalnego rządu w 2021 r. wsparcie w wysokości 82,5 mln euro. W tym roku autonomiczny rząd udzielił linii bezzwrotnej pożyczki w kwocie 62 mln euro.

– To były niepowtarzalne wydatki, więc 641 mln euro przewidzianych dla przewoźnika w budżecie na 2023 r. zostało anulowanych – wskazał Freitas. Wynika to zwłaszcza z faktu, że Komisja Europejska zatwierdziła już pomoc rządu portugalskiego w wysokości 453 mln euro. To nie pierwszy raz, kiedy rząd Azorów próbuje sprywatyzować lokalne linie lotnicze.

Pierwsza próba miała miejsce w listopadzie 2018 r., kiedy przetarg został odwołany z powodu braku chętnych, a następnie w czerwcu 2020 r., kiedy rząd Azorów zrezygnował ze sprzedaży akcji przewoźnika w wyniku narastającej pandemii COVID-19. Obecnie rząd Azorów musi zrobić wszystko, aby przetarg okazał się sukcesem, gdyż jednym z warunków przyznania pomocy publicznej na ratowanie przewoźnika z powodu wpływu pandemii koronawirusa, postawionego przez Komisję Europejką, było zorganizowanie przetargu i prywatyzacja na rynkowych warunkach azorskich linii lotniczych. Rząd Azorów posiada obecnie 51 proc. udziałów w przewoźniku.

W siatce połączeń Ameryka

W latach 40. grupa inwestorów zebrała się i utworzyła regionalne linie lotnicze na Azorach. Od tego czasu SATA Air Açores wykonuje loty regionalne z Azorów do kontynentalnej Portugalii. W 1995 roku linie odebrały boeinga 737-300. W 1998 roku dostarczono jeszcze dwa takie samoloty. Również w 1998 r. przewoźnik otrzymał Certyfikat Przewoźnika Lotniczego, który pozwala na obsługę tras międzynarodowych z Azorów.

Grupa SATA jest właścicielem dwóch linii lotniczych. Jednymi z nich są SATA Air Açores, które latają regionalnie wokół Azorów i do kontynentalnej części Portugalii. Drugi przewoźnik to Azores Airlines – linie latające na trasach międzynarodowych – głównie do Europy i Ameryki Północnej.

Linie lotnicze posiadają obecnie flotę ośmiu samolotów, składającą się z trzech airbusów A320 i pięciu A321neo. Siatka przewoźnika liczy 19 miejsc docelowych. Cały rok z Ponta Delgady można polecieć do Bostonu, Lizbony, Nowego Jorku-JFK, Praia (Wyspy Zielonego Przylądka), Porto, Toronto, a także na Gran Canarię, Maderę. Azores Airlines sezonowo oferują loty do Hamilton, Montrealu (Kanada), Frankfurtu, Paryża-CDG, Barcelony-El Prat oraz Oakland (USA). Siatka połączeń między wyspami archipelagu wysp Azorów składa się z lotów z następujących portów lotniczych: Horta Lajes, Pico oraz Santa Maria.

Rekordowy 2022 rok

Na początku tego roku linie lotnicze w ramach grupy SATA odnotowała rekordową liczbę pasażerów przewiezionych w ciągu jednego dnia. Azores Airlines i SATA Air Açores na pokładach swoich samolotów powitały prawie 11 tys. pasażerów. W sobotę, 13 sierpnia, SATA Air Acores obsłużyły 13 sierpnia 4801 podróżnych, a Azores Airlines przewiozły 6160 pasażerów, co daje łącznie 10 961 osób.

Azores Airlines, linie odpowiedzialne za długodystansowe loty z Ponta Delgady, ogłosiły, że po raz pierwszy w historii linii lotniczych przekroczony został milion pasażerów przewiezionych w ciągu jednego roku. – To symboliczny dzień dla wszystkich, którzy codziennie pracują nad rozwojem działalności lotniczej Azores Airlines. I wydawało się, że nic nie ma większego sensu niż dzielenie się naszym entuzjazmem i sukcesem z pasażerami, którzy zdecydują się podróżować z nami. W końcu bez zaufania naszych pasażerów nie osiągnęlibyśmy tego kamienia milowego w ciągu jednego roku – powiedział Luís Rodrigues, przewodniczący Grupy SATA.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Azores Airlines uruchomią nietypową trasę na Bermudy

Pasażer i linie lotnicze

Azores Airlines uruchomią nietypową trasę na Bermudy

Rafał Dybiński 02 stycznia 2021

Azores Airlines odebrały pierwszego A321LR

Pasażer i linie lotnicze

Azores Airlines odebrały pierwszego A321LR

Piotr Bożyk 10 lipca 2019

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Azores Airlines uruchomią nietypową trasę na Bermudy

Pasażer i linie lotnicze

Azores Airlines uruchomią nietypową trasę na Bermudy

Rafał Dybiński 02 stycznia 2021

Azores Airlines odebrały pierwszego A321LR

Pasażer i linie lotnicze

Azores Airlines odebrały pierwszego A321LR

Piotr Bożyk 10 lipca 2019

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5