Partner serwisu
BIZNES I PRZEMYSŁ

Avianca, druga najstarsza linia lotnicza na świecie, złożyła wniosek o upadłość


Wstecz Dalej

Autor:

Emilia Derewienko

Data publikacji:
2020-05-11 10:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ Agencja Reutera

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Avianca, druga najstarsza linia lotnicza na świecie, złożyła wniosek o upadłość
fot. Munich Airport
Druga co do wielkości linia lotnicza w Ameryce Łacińskiej oraz druga najstarsza linia lotnicza na świecie, kolumbijska Avianca, złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości po niedotrzymaniu terminu płatności obligacji. Prośby przewoźnika o wsparcie rządu po kryzysie, spowodowanym koronawirusem, okazały się nieskuteczne.
Jeśli bankructwo zostanie potwierdzone, Avianca, linie lotnicze z siedzibą w Bogocie, byłyby jednym z pierwszych, głównych przewoźników na świecie, który upadł w wyniku pandemii. Kryzys spowodowany koronawirusem i zakaz lotów dotknął niemal wszystkich przewoźników, zmuszonych do zaprzestania wykonywania połączeń i uziemienia swojej floty.

Koronawirus pogrążył linie

Avianca przestała wykonywać regularne połączenia w marcu tego roku, a większość z jej 20 tys. pracowników nie otrzymała od tamtego czasu żadnych wynagrodzeń. „Avianca boryka się z najtrudniejszym kryzysem w swojej 100-letniej historii” – napisał prezes Avianki, Anko van der Werff, w komunikacie prasowym.

Chociaż linie borykały się z kryzysem jeszcze przed wybuchem koronawirusa, to ogłoszenie ich upadłości może odzwierciedlić problemy linii lotniczych, które nie mogą liczyć na wsparcie rządowe lub szybkie reakcje swoich państw. Avianca wciąż ma nadzieję, na ratunek od rządu kolumbijskiego.

– To nie jest niespodzianka – skomentował upadek Avianki Juan David Ballen, główny ekonomista w domu maklerskim Casa de Bolsa w Bogocie. – Firma była mocno zadłużona, mimo że w ubiegłym roku podejmowała próbę restrukturyzacji – dodał. Druga najstarsza i stale działająca linia lotnicza na świecie po holenderskim KLM, miała w 2019 roku 7,3 mld dolarów długów.

Avianca złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości i zapowiedziała, że będzie kontynuować działalność, jednocześnie restrukturyzując swoje długi. Ten ruch poparło Kolumbijskie Stowarzyszenie Lotników Cywilnych (ACDAC), związek reprezentujący wielu pracowników przewoźnika.

Kolejne bankructwo

Avianca przeżyła już bankructwo na początku 2000 roku, z którego uratował ją urodzony w Boliwii przedsiębiorca naftowy, German Efromowicz. Wzmocnił Aviankę, ale także obciążył przewoźnika znacznym długiem, dopóki w ubiegłym roku nie został usunięty z linii lotniczej w wyniku „przewrotu” na sali konferencyjnej, kierowanego przez United Airlines Holdings. Nadal jednak posiada pakiet większościowy udziałów w liniach. Na skutek tego United Airlines mogą stracić do 700 mln dol. pożyczek, związanych z Avianką. Efromovich nie zgadza się z decyzją o ogłoszeniu upadłości i, jak twierdzi, nie jest zaangażowany w jej dokonanie.

Akcje Avianki zatrzymały się w piątek w Nowym Jorku na poziomie 88 centów, w porównaniu z najwyższym poziomem ponad 18 dolarów w 2014 roku. Przewoźnika czekała najbardziej nagląca spłata obligacji w wysokości 65 mln dolarów, której zdaniem analityków linia nie była w stanie spełnić. Kierownictwo przewoźnika potwierdziło, że nie dokonało płatności.

Co dalej?

Avianca nie ma określonej daty wznowienia działalności, ponieważ jej główne centra – Kolumbia, Salwador i Peru – zamknęły ruch lotniczy, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Linie zamknął również działalność w Peru, która stanowi 5 proc. linii lotniczej. Co za tym idzie, zwolni setki pracowników w ciągu następnych 10 dni.

Avianca w Kolumbii jest trzecią linią lotniczą Efromovicha, która w ostatnich latach przeszła w stan upadłości lub przestała działać. Linie lotnicze Avianca Brasil i Avianca Argentina przestały istnieć w ubiegłym roku z powodu problemów gospodarczych na krajowych rynkach.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Avianca zawiesiła loty w Kolumbii

Pasażer i linie lotnicze

Avianca zawiesiła loty w Kolumbii

Rafał Dybiński 30 marca 2020

BOC Aviation zamawia kolejnych 20 A320neo

Biznes i przemysł

BOC Aviation zamawia kolejnych 20 A320neo

Piotr Bożyk 08 stycznia 2020

Avianca Brasil opuszcza Star Alliance

Pasażer i linie lotnicze

Avianca Brasil opuszcza Star Alliance

Emilia Derewienko 21 sierpnia 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5