Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Trzeci pas wiedeńskiego lotniska wygrał z austriackim sądem administracyjnym


Wstecz Dalej

Autor:

Michał Szatkowski

Data publikacji:
2017-06-30 11:45
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ Reuters

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Trzeci pas wiedeńskiego lotniska wygrał z austriackim sądem administracyjnym
fot. My Friend CC BY-SA 3.0
Jak podaje Reuters, w czwartek trybunał konstytucyjny w Austrii uchylił zakaz budowy trzeciego pasa startowego na wiedeńskim lotnisku. Decyzja sądu administracyjnego niższej instancji, która zablokowała rozbudowę ze względu na ochronę środowiska, została uznana za pozbawioną podstaw.
Jak stwierdził w oświadczeniu przewodniczący trybunału, Gerhart Holzinger, decyzja sądu administracyjnego położyła zbyt wielki nacisk na wątek ochrony klimatu, nie biorąc w należytym stopniu pod uwagę względów przemawiających za rozbudową lotniska.

Temat rozbudowy lotnisk budzi w Europie duże kontrowersje. Konflikt angażuje z jednej strony mieszkańców okolic portów oraz ekologów, a z drugiej linie lotnicze, właścicieli lotnisk oraz związanych z lotnictwem przedsiębiorców. Prawnicy uważają sprawę austriackiego lotniska za precedensową dla innych postępowań dotyczących dużych inwestycji infrastrukturalnych.

Holzinger nakazał sądowi administracyjnemu – który uznał, że trzeci pas startowy będzie naruszał postanowienia paryskiego porozumienia klimatycznego i że stworzenie dodatkowych 30 tys. miejsc pracy nie usprawiedliwia większej emisji zanieczyszczeń – ponowne rozpatrzenie sprawy.

Akcje wiedeńskiego lotniska podskoczyły po decyzji trybunału o 1,4%. Władze portu z zadowoleniem przyjęły decyzję wydaną przez Holzingera. – Projekt infrastrukturalny o wielkim znaczeniu dla przyszłości kraju ma znów szansę na realizację – powiedział Guenther Ofner, członek zarządu lotniska.

Wiedeński port lotniczy jest największym lotniskiem w Austrii i służy jako drugi hub w sieci Lufthansy, przewodzącej Star Alliance. Skupia ruch w Europie Wschodniej i oferuje połączenia do krajów azjatyckich.

Minister transportu Austrii, Joerg Leichtfried, również wyraził zadowolenie z decyzji trybunału i czeka na szybką odpowiedź sądu administracyjnego. Plany budowy trzeciego pasa w Wiedniu zostały skierowane do rozpatrzenia w marcu 2007. Pierwotnie port lotniczy zakładał jego uruchomienie w 2021 roku. W tej chwili liczy na to, że inwestycję uda się zrealizować do 2028 roku.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Poznań-Ławica: Od 1 lipca zmiany w strefie Kiss&Fly

Infrastruktura i lotniska

Poznań-Ławica: Od 1 lipca zmiany w strefie Kiss&Fly

Emilia Derewienko 30 czerwca 2017

Rośnie wartość rynku dronów. Konieczne zmiany w prawie

Biznes i przemysł

Rośnie wartość rynku dronów. Konieczne zmiany w prawie

Emilia Derewienko 30 czerwca 2017

Norwegian jako pierwszy w Europie odbiera zamówienie 737 MAX

Pasażer i linie lotnicze

Norwegian jako pierwszy w Europie odbiera zamówienie 737 MAX

Michał Szatkowski 30 czerwca 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5