Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Aplikacja Synchro XR pomoże również projektować lotniska


Wstecz Dalej

Autor:

inf. pras./ Redakcja

Data publikacji:
2019-03-10 07:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ Bentley Systems

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Aplikacja Synchro XR pomoże również projektować lotniska
fot. Bentley Systems
Bentley Systems, Incorporated, wiodący globalny dostawca kompleksowych rozwiązań w zakresie oprogramowania do projektowania, budowy i eksploatacji infrastruktury, zaprezentował Synchro XR, aplikację do realistycznych wizualizacji „cyfrowych bliźniaków” projektów budowlanych w technologii 4D za pomocą nowych gogli HoloLens 2, które firma Microsoft przedstawiła na konferencji prasowej podczas Mobile World Congress w Barcelonie. Te możliwości wykorzystuje również branża lotniskowa. 
Synchro XR 

Jako partner firmy Microsoft w dziedzinie rzeczywistości mieszanej i reprezentant branży architektonicznej, inżynieryjnej i budowlanej (AEC) firma Bentley zademonstrowała, w jaki sposób aplikacja Synchro XR dostosowana do gogli HoloLens 2 pozwala użytkownikom współpracować z cyfrowymi modelami budowlanymi przez wykonywanie intuicyjnych gestów, które umożliwiają planowanie, tworzenie wizualizacji i sprawdzanie postępów prac budowlanych.

Gogle HoloLens 2 tworzą wizualizację danych projektu „cyfrowych bliźniaków” za pośrednictwem połączonego środowiska danych firmy Bentley opartego na Microsoft Azure. Dzięki rzeczywistości mieszanej kierownicy budowy, planiści, właściciele, zarządcy i inni interesariusze projektu mogą uzyskać wgląd w planowane prace, postęp budowy, potencjalne zagrożenia oraz wymagania dotyczące bezpieczeństwa, korzystając z realistycznej wizualizacji. Użytkownicy mogą również wchodzić w interakcję z modelem i wspólnie planować obiekty 4D w przestrzeni i czasie – w przeciwieństwie do tradycyjnej pracy z ekranem 2D, na którym wyświetlane są obiekty 3D. 

Noah Eckhouse, starszy wiceprezes ds. realizacji projektów w firmie Bentley Systems, powiedział: „Aplikacja Synchro XR na HoloLens 2 pozwala na nowy sposób interakcji z „cyfrowymi bliźniakami” projektów infrastrukturalnych. Użytkownicy mogą spojrzeć na projekt z zupełnie nowej perspektywy i zyskać bardziej dogłębny, bezpośredni wgląd w pracę i harmonogram projektu. Zamiast korzystać z ekranu 2D za pomocą myszy i klawiatury, użytkownik może chodzić dookoła modelu, chwytając cyfrowe obiekty, które wydają się zajmować rzeczywistość fizyczną. Jest to skuteczny sposób sprawdzania wykonanych prac i przygotowania się do realizacji kolejnych  zadań”.

Wykorzystanie w projektowaniu lotnisk

Infraero, jeden z trzech największych operatorów portów lotniczych na świecie, skonstruuje bliźniaczy model cyfrowy 3D dla swojego lotniska Londrina, na południu Brazylii. Usprawni to korzystanie z obiektu oraz zapewni wyższy poziom bezpieczeństwa pasażerom – dowiadujemy się na Year of Infrastructure, corocznej konferencji firmy Bentley.

Grupa Infraero (Empresa Brasileira de Infraestrutura Aeroportuária) zarządza 54 lotniskami w Brazylii. Co roku obsługuje ponad 100 mln pasażerów, co stanowi prawie 60% ruchu pasażerskiego w tym kraju. Lotnisko Londrina obsługuje rocznie niecały milion podróżnych.

Teraz Infraero tworzy parametryczny model 3D i bazę danych podziemnego, lądowego i naziemnego lotniska Londrina, które jako pierwsze w Brazylii zyska własnego cyfrowego bliźniaka. Projekt 3D będzie składał się z dwudziestu budynków, jednego pasa startowego, dwóch miejsc postojowych samolotów, a także modelowania drogi kołowania i dróg dojazdowych. Całkowita powierzchnia lotniska wynosi 920,35 tys. m kw.

Wykorzystując cyfrowe DNA do zarządzania swoimi zasobami, Infraero może bardziej efektywnie wykorzystać przestrzeń lotniska i poprawiać bezpieczeństwo na lotniskach. Bliźniaczy model będzie służyć jako zbiór informacji dużej skali i będzie używany w celu poprawy wydajności obiektu.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
ILS na polskich lotniskach wojskowych

Infrastruktura i lotniska

ILS na polskich lotniskach wojskowych

Redakcja 06 marca 2019

Terminal „premium” w Manchesterze

Infrastruktura i lotniska

Terminal „premium” w Manchesterze

Aleksander Domański 01 lutego 2019

Radom: Przetarg na wydłużenie pasa unieważniony

Infrastruktura i lotniska

Radom: Przetarg na wydłużenie pasa unieważniony

Redakcja 31 stycznia 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5