Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Nowe stanowisko postojowe samolotów w Katowicach


Wstecz Dalej

Autor:

Aleksander Domański

Data publikacji:
2018-12-03 09:05
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ Katowice Airport

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Nowe stanowisko postojowe samolotów w Katowicach
fot. Marek Barciewicz, Port Lotniczy Katowice-Pyrz
Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA, zarządzające Katowice Airport, przed rozpoczęciem Szczytu Klimatycznego ONZ w Katowicach oddało do użytku nowe stanowiska postojowe samolotów. Realizacja tego przedsięwzięcia ułatwi obsługę większej liczby operacji lotniczych, które spodziewane są w Pyrzowicach w związku ze Szczytem. 
Nowe stanowiska postojowe samolotów powstały w ramach rozbudowy na zachód płyty postojowej samolotów nr 3, która zlokalizowana jest w południowo-wschodniej części portu, przed nowym terminalem cargo. Projekt realizowany był od III kwartału 2017 roku, wykonawcą inwestycji był Budimex SA. W efekcie powstało w sumie 24 tys. m kw. nowych nawierzchni lotniskowych, w tym cztery stanowiska postojowe dla samolotów kodu C (Airbus A320, Boeing 737) lub zamiennie dwa dla kodu E (Boeing 747) i jedno C. 

Rozbudowa płyty postojowej

Jednocześnie w IV kwartale bieżącego roku rozpoczął się drugi etap rozbudowy płyty postojowej nr 3, tym razem na wschód. Powstanie tu 22 tys. m kw. nowej nawierzchni lotniskowej z czterema stanowiskami postojowymi dla samolotów kodu C. Zakończenie przedsięwzięcia planowane jest na IV kwartał 2019 roku. 

Dzięki zakończeniu pierwszego etapu rozbudowy płyty postojowej nr 3, do 32 wzrosła liczba stanowisk dla najczęściej spotykanych w Katowice Airport samolotów tj. Airbusów z rodziny A320 i różnych typów Boeinga 737. Odpowiednia liczba stanowisk postojowych umożliwia dalszy, harmonijny rozwój baz linii lotniczych w Pyrzowicach. Ułatwia także funkcjonowanie organizacji MRO świadczących na naszym lotnisku usługi obsługi technicznej samolotów. 

– Dzięki rozwiniętej i ciągle rozbudowywanej infrastrukturze, port jest także wstanie sprostać wymogom większego ruchu lotniczego, generowanego w krótkich przedziałach czasowych, w związku dużymi wydarzeniami, takimi jak np. Szczyt Klimatyczny, które coraz częściej odbywają się w województwie śląskim – mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA.

Inne inwestycje w rozbudowę lotniska 

Obok rozbudowy płyty postojowej GTL SA prowadzi również inne projekty inwestycyjne. We wrześniu 2018 roku wystartowała rozbudowa parkingu nr 1, który zlokalizowany jest przed terminalami pasażerskimi. W ramach tego przedsięwzięcia powstanie ponad 600 nowych miejsc postojowych wraz z drogami wewnętrznymi oraz nowym układem wyjazdowym z parkingu z systemem sześciu bramek. W przyszłym roku rozpocznie się przebudowa i rozbudowa terminalu pasażerskiego B. 

W najbliższym czasie GTL SA rozpocznie prace koncepcyjne związane z budową całkowicie niezależnego, wyposażonego w rękawy terminalu pasażerskiego, które pozwolą określić ostateczną skalę inwestycji związanych z rozwojem infrastruktury terminalowej. Ponadto Spółka chce w najbliższych latach zrealizować takie projekty jak: nowa strażnica Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej, rozbudowa bazy do obsługi technicznej samolotów, centralna wartownia, baza paliwowa, kolejny etap rozbudowy płyt postojowych i budowa drugiego terminalu cargo. 

Na terenie portu inwestują partnerzy GTL SA. We wrześniu bieżącego roku uruchomiony został Hotel Moxy (marka sieci Marriott). Inwestorem i zarządzającym obiektem jest Chopin Airport Development. Ponadto dwa projekty w Pyrzowicach prowadzi Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. Trwa wyposażanie w niezbędne urządzenia nowej wieży kontroli lotniska. Razem z GTL SA Agencja realizuje też przedsięwzięcie „uzbrojenia” podejścia do pasa 09 drogi startowej Katowice Airport w system ILS CAT I. Realizacja tego zadania sprawi, że pyrzowickie lotnisko będzie pierwszym portem w kraju z systemem ILS na obydwu kierunkach drogi startowej.

Rozwój wymuszony rosnących ruchem

Katowice Airport należy do grona największych lotnisk regionalnych w Polsce. Od stycznia do końca października bieżącego roku z siatki połączeń regularnych i czarterowych pyrzowickiego lotniska skorzystało już rekordowe 4,35 mln podróżnych, to o 903 tys. więcej (+26,2%) niż w tym samym czasie 2017 roku.

Warto podkreślić, że liczba pasażerów obsłużonych do końca października jest większa niż w całym minionym roku, w trakcie którego było ich w Pyrzowicach 3,89 mln. Prognozuje się, że rok 2018 będzie najlepszym w historii lotniska. Z siatki połączeń, która w szczycie sezonu obejmowała ponad 130 tras, do 31 państw na czterech kontynentach, skorzysta ponad 4,8 mln pasażerów.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Lotnisko Chopina rozbuduje terminal. Jest zezwolenie

Infrastruktura i lotniska

Lotnisko Chopina rozbuduje terminal. Jest zezwolenie

Aleksander Domański 27 listopada 2018

Katowice: Ponad 370 tys. pasażerów w październiku

Pasażer i linie lotnicze

Katowice: Ponad 370 tys. pasażerów w październiku

Aleksander Domański 14 listopada 2018

Radom: Przetarg na rozbudowę drogi startowej i ILS

Infrastruktura i lotniska

Radom: Przetarg na rozbudowę drogi startowej i ILS

Aleksander Domański 13 listopada 2018

 

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

Infrastruktura i lotniska

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

11 grudnia 2018

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

Infrastruktura i lotniska

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

11 grudnia 2018

LAW nawiązuje współpracę z PPL

Prawo i polityka

LAW nawiązuje współpracę z PPL

11 grudnia 2018

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

Prawo i polityka

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

11 grudnia 2018

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5