Partnerzy serwisu:
BIZNES I PRZEMYSŁ

Airbus Polska: Strajk trwa już ponad tydzień


Wstecz Dalej

Autor:

Aleksander Domański

Data publikacji:
2019-06-05 10:01
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ polskieradio24.pl/ wnp.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Airbus Polska: Strajk trwa już ponad tydzień
fot. Chris Lofting/ Wikipedia
Strajkujący pracownicy Airbus Poland S.A. oflagowali bramę wjazdową do firmy i zgromadzili się przy szlabanie wjazdowym na przejściu dla pieszych. Wczoraj cały zarząd musiał wejść pieszo na teren zakładu. Sytuacja się zaostrza. 
Na miejsce została wezwana policja i grupa interwencyjna, pod pretekstem utrudniania działalności zakładu i blokowania dostępu. Komitet strajkowy zapewnił, że nie utrudnia funkcjonowania firmy i wszystkie transporty oraz osoby z zewnątrz mogą normalnie docierać na teren zakładu. Prezes firmy groził zgromadzonym wyciągnięciem konsekwencji dyscyplinarnych.  

We wtorek, 28 maja o 6.00 rano w Airbus Poland S.A. rozpoczął się bezterminowy strajk. Pracownicy domagają się spełnienia postulatu podwyżki płac w trwającym sporze zbiorowym, poprawy warunków płacowych, a także poszanowania praw związkowych i pracowniczych. Organizatorem akcji jest Komisja Zakładowa NSZZ Solidarność. 

Warszawski zakład w 77 procentach należący do Aibusa zatrudnia około 780 pracowników. Pod koniec marca w firmie przeprowadzono referendum strajkowe, w którym wzięło udział 411 z nich, z czego 385 było za podjęciem akcji protestacyjnej. Oznacza to, że wyniki referendum są wiążące. Pracownicy domagają się wzrostu płac dla wszystkich zatrudnionych. Wysokość podwyżek miałaby być uzależniona od stażu pracy i mieściłaby się w przedziale od 150 do 500 zł.

Strajk w polskim Airbusie to nie jedyny z problemów, z którymi boryka się europejskie konsorcjum. Brytyjskie zakłady Airbusa są m.in. dostawcą skrzydeł dla samolotów koncernu. Jak podał serwis WNP.pl, ponad 14 tys. miejsc pracy w brytyjskich zakładach firmy jest zagrożonych i pod znakiem zapytania jest, czy Airbus nadal będzie funkcjonował w Wielkiej Brytanii. Sytuację komplikuje zamieszanie wokół wyjścia Wyspiarzy ze struktur Unii Europejskiej.

Nie bez znaczenia na sytuację lotniczego giganta ma decyzja o wstrzymaniu produkcji największego w historii samolotu pasażerskiego A380 oraz ciągnącymi się problemami z dostawami wojskowych transportowców A400M. Zwolnieniem są zagrożone tysiące osób

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Flygskam: IATA twierdzi, że ograniczanie lotów nie jest odpowiedzią

Prawo i polityka

Flygskam: IATA twierdzi, że ograniczanie lotów nie jest odpowiedzią

Tomasz Śniedziewski 05 czerwca 2019

PLL LOT: Wyniki finansowe za 2018 r. w czerwcu

Biznes i przemysł

PLL LOT: Wyniki finansowe za 2018 r. w czerwcu

Aleksander Domański 05 czerwca 2019

Strajk w polskim Airbusie? Bardzo możliwe

Biznes i przemysł

Strajk w polskim Airbusie? Bardzo możliwe

Redakcja 29 marca 2019

 

Ryanair: Wyniki przewozowe za maj

Pasażer i linie lotnicze

Ryanair: Wyniki przewozowe za maj

10 czerwca 2019

Czy LOT poleci do Reykjaviku i Dublina?

Pasażer i linie lotnicze

Czy LOT poleci do Reykjaviku i Dublina?

10 czerwca 2019

Polacy sprawdzają drony podczas wyjątkowych testów

Biznes i przemysł

Polacy sprawdzają drony podczas wyjątkowych testów

10 czerwca 2019

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5