Partner serwisu
BIZNES I PRZEMYSŁ

Airbus i ONZ łączą siły przy międzynarodowej eksploracji kosmosu


Wstecz Dalej

Autor:

Redakcja

Data publikacji:
2018-07-15 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Airbus Press/ TBB

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Airbus i ONZ łączą siły przy międzynarodowej eksploracji kosmosu
fot. NASA
Grupa Airbus i Biuro ONZ do spraw Przestrzeni Kosmicznej (UNOOSA) podpisały protokół ustaleń nad stworzeniem zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się, odpowiednich ram do prowadzenia badań nad mikrograwitacją i wynikającymi z niej korzyściami.
Dokument, którego ważność ma być przedłużana co pięć lat, zawiera również postanowienia o dążeniu do wykorzystania danych z obserwacji Ziemi z kosmosu oraz o wsparciu dla misji Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Obie strony protokołu zamierzają wspólnie pomagać członkom ONZ w uzyskiwaniu dostępu do kosmosu i korzystaniu z niego, wspierając je w dostępie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Optymalny kosztowo i względnie szybki dostęp do przestrzeni kosmicznej oferuje Bartolomeo, nowa, udostępniona podmiotom zewnętrznym platforma hostingowa, opracowana i samodzielnie sfinansowana przez koncern Airbus, który administruje nią wspólnie z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA). Grupa Airbus wnosi możliwość bezpłatnego wykorzystania przestrzeni ładunkowej w ramach swoich misji kosmicznych, dając państwom ONZ możliwość udziału w projektach orbitalnych.

Chodzi nie tylko o obserwację ziemi, ale też robotykę, materiałoznawstwo i astrofizykę. Działająca w ISS niskiej orbicie okołoziemskiej platforma Bartolomeo oferuje najlepszy w całej Stacji widok naszej planety oraz doskonałą widoczność kosmosu.

– Organizacja misji kosmicznych korzystających z platformy Bartolomeo to kosztowny i czasochłonny sposób na wyniesienie ładunku w kosmos. Na szczęście nasza kompleksowa usługa znacznie ułatwia takie przedsięwzięcia. We współpracy z ONZ mamy nadzieję poprawić dostępność kosmosu dla społeczności ogólnoświatowej – podczas ceremonii podpisania protokołu powiedział Johannes von Thadden, szef działu International and Space Institutions w Grupie Airbus.

Obaj partnerzy będą również oferować swoje doradztwo, pragnąc w ten sposób szerzyć wiedzę o powstałych możliwościach dostępu do informacji na temat Ziemi oraz wspierać rozwój lokalny programów wykorzystania danych z jej obserwacji, pochodzących m.in. z włączonych w przedsięwzięcie satelitów SPOT, Pléiades, TerraSAR-X i TanDEM-X. Zainteresowane instytucje krajowe będą mogły również korzystać ze szkoleń, konferencji i warsztatów.

Za pośrednictwem wyznaczonych komórek organizacyjnych i wyspecjalizowanych agencji ONZ, a także z pomocą samych państw członkowskich, Airbus i ONZ będą również wspólnymi siłami wspierać szkolenia zawodowe w wykorzystaniu danych z obserwacji Ziemi. Powiązane z programem UN-SPIDER (SPace-based Information for Disaster management and Emergency Response) aplikacje takie mogłyby obejmować m.in. modelowanie powodzi, osiadanie terenu na położonych na wybrzeżach obszarach miejskich lub degradację lasów.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Polska weźmie udział w komercjalizacji kosmosu

Biznes i przemysł

Polska weźmie udział w komercjalizacji kosmosu

Redakcja 18 czerwca 2018

Emilewicz: Wykształcenie kadr dla branży kosmicznej to priorytet

Biznes i przemysł

Emilewicz: Wykształcenie kadr dla branży kosmicznej to priorytet

Redakcja 02 czerwca 2018

 

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

Infrastruktura i lotniska

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

11 grudnia 2018

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

Infrastruktura i lotniska

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

11 grudnia 2018

LAW nawiązuje współpracę z PPL

Prawo i polityka

LAW nawiązuje współpracę z PPL

11 grudnia 2018

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

Prawo i polityka

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

11 grudnia 2018

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5