Partner serwisu
BIZNES I PRZEMYSŁ

Airbus Helicopters: Jedyne takie biuro projektowe w Polsce obchodzi piąte urodziny


Wstecz Dalej

Autor:

Red. ed

Data publikacji:
2020-02-19 12:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ Airbus Helicopters

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Airbus Helicopters: Jedyne takie biuro projektowe w Polsce obchodzi piąte urodziny
fot. Airbus Helicopters
Biuro projektowania śmigłowców Airbus Helicopters w Łodzi stopniowo zwiększa zatrudnienie i kompetencje inżynierskie. Jedyna w Polsce firma, zaangażowana w projektowanie, rozwój i certyfikację nowych typów śmigłowców na rynku globalnym, obchodzi dzisiaj pięciolecie działalności w Łodzi.
Airbus Helicopters zostało otwarte w Łodzi 19 lutego 2015 roku. Firma wdraża opracowane rozwiązania w konstrukcjach śmigłowców już produkowanych przez grupę, jak i w projektach całkiem nowych wiropłatów. – W ciągu ostatnich pięciu lat nikt inny w tym kraju nie opracował, nie przetestował i nie przygotował do produkcji nowego wiropłatu – mówi Mickael Peru, wiceprezes Airbus Helicopters.

Śmigłowcowe biuro projektowe w Łodzi zatrudnia 90 inżynierów zaangażowanych w kluczowe przyszłościowe programy Airbusa, w tym nowy, dwusilnikowy wielozadaniowy śmigłowiec H160, który wejdzie do eksploatacji już w bieżącym roku. Łódzcy inżynierowie odpowiadali za zaprojektowanie części płatowca H160. Dostawy wersji wojskowej – H160M – dla francuskich sił zbrojnych, rozpoczną się w 2026 roku.

Oprócz projektowania płatowca łódzki zespół prowadził także prace nad układami napędowymi i elementami ruchomymi. Opracował i przetestował wały oraz przekładnie do szybkiego śmigłowca nowej generacji Racer. Komponenty te są obecnie wykorzystywane do budowy jego prototypu.

Polscy inżynierowie byli również zaangażowani w budowę demonstratora CityAirbus. Stworzyli układ przeniesienia napędu z silników elektrycznych oraz byli odpowiedzialni za jego integrację z lokalnie zaprojektowanymi i przetestowanymi konstrukcjami wirników i kadłuba. CityAirbus odbył dziewiczy lot w 2019 roku, a jego testy będą kontynuowane w 2020 r.

– Od początku dostrzegaliśmy ogromny potencjał tkwiący w polskim biurze projektowym i zatrudnionych tam świetnych inżynierach, którzy ukończyli Politechnikę Łódzką i uczelnie w innych polskich miastach. Niektórzy z nich zdecydowali się już na przeprowadzkę do centrów badawczo-rozwojowych Airbusa w Niemczech i Francji – dodaje Peru.

Airbus Helicopters planuje dalszy rozwój swojej działalności w kraju. W tym roku zamierza uruchomić pod Łodzią. nowe laboratorium. Posłuży ono do testowania elementów układu transmisji opracowanych przez miejscowe biuro projektowe. Placówka w Łodzi otrzyma także nowe narzędzia do projektowania. Ponadto Airbus planuje kontynuować współpracę z Politechniką Łódzką dotyczącą bieżących i przyszłych programów śmigłowcowych.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Wyniki Airbus Helicopters za 2019 r. i kłopoty Caracali w Kuwejcie

Biznes i przemysł

Wyniki Airbus Helicopters za 2019 r. i kłopoty Caracali w Kuwejcie

Aleksander Domański 17 lutego 2020

Airbus Helicopters i Aston Martin pokazały specjalną wersję ACH130

Biznes i przemysł

Airbus Helicopters i Aston Martin pokazały specjalną wersję ACH130

Łukasz Malinowski 03 stycznia 2020

Airbus: Pierwszy lot VSR700

Biznes i przemysł

Airbus: Pierwszy lot VSR700

Łukasz Malinowski 15 listopada 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5