Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
BIZNES I PRZEMYSŁ

AirBaltic. Będzie pierwsza baza poza państwami bałtyckimi


Wstecz Dalej

Autor:

Mateusz Kieruzal

Data publikacji:
2021-12-04 07:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Lotniczy

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

AirBaltic. Będzie pierwsza baza poza państwami bałtyckimi
fot. Piotr Bożyk
Prezes airBaltic oficjalnie potwierdził otwarcie nowej bazy poza Litwą, Łotwą i Estonią w roku 2022, ale niestety nie ujawnił jej dokładnej lokalizacji. To poważna decyzja przewoźnika, który coraz śmielej poczyna sobie na europejskimi rynku.
Od momentu wznowienia operacji lotniczych, zawieszonych w marcu 2021 z powodu pandemii, przewoźnik stał się linią w pełni opartą o samoloty Airbusa. Stare boeingi B737 oraz bombardiery Q400 po uziemieniu nie wróciły już do służby. Flota airBatlic obecnie składa się z 32 airbusów A220-300. Osiem kolejnych airbusów dołączy do floty w 2022 roku. Dostawy rozpoczną się na wiosnę. Przebywający w Londynie prezes linii z Łotwy, powiedział, że nie będą to jedyne nowe samoloty, jakie dołączą do floty w przyszłym roku. Linie mogą skorzystać z posiadanej opcji zamówienia dodatkowych 30 samolotów. Posiadanie floty opartej na jednym typie jest dla przewoźnika bardziej ekonomiczne.

Dynamiczne podejście do siatki połączeń

Od początku pandemii koronawirusa airBaltic prezentował dynamiczne podejście do swojej siatki połączeń. W rezultacie przewoźnik obecnie oferuje loty do większej liczby miejsc niż przed nadejściem niespotykanego wcześniej dla branży lotniczej kryzysu. W ofercie przewoźnika znajduje się ponad 90 kierunków oferowanych z Rygi, będącej największą bazą linii, oraz mniejszych baz w Wilnie oraz Tallinie. – Musieliśmy zredukować częstotliwości lotów na kierunkach typowo biznesowych, jak Amsterdam, Frankfurt i Kopenhaga, z korzyścią dla otwarcia nowych kierunków rekreacyjnych, na które jest obecnie duży popyt na podróże. To doprowadziło do stworzenia siatki z dużą liczbą obsługiwanych przez nas kierunków, [jednakże, od red.] mamy mniej godzin blokowych i lotów – powiedział Martin Gauss, prezes airBaltic, podczas
odbywającego się w Londynie Światowego Festiwalu Lotniczego.

Nowa europejska baza w 2022

AirBaltic planuje w nadchodzącym roku otworzyć czwartą bazę, która będzie komplementarna do baz utworzonych wcześniej w państwach bałtyckich. Lokalizacja na razie pozostaje tajemnicą. – Otworzymy bazę w Europie. Jest za wcześnie, by mówić, gdzie to będzie. Powiodło nam się utworzenie bazy operacyjnej w Tallinie, gdzie w ciągu dwóch lat staliśmy się liderem estońskiego rynku. To spowodowało decyzję o otwarciu kolejnej bazy. Będzie to historyczna chwila dla linii, gdyż baza będzie poza krajami bałtyckimi – powiedział w rozmowie z Simple Flying prezes przewoźnika z Łotwy.

Jest to oficjalne potwierdzenie spekulacji medialnych pojawiających się od jakiegoś czasu na temat wyjścia przewoźnika poza swój rodzimy rynek i próby wykonywania operacji poza rynkiem bałtyckim. W przestrzeni medialnej pojawiają się informacje, że bazą może być któryś z portów lotniczych z obszaru Europy Środkowo-Wschodniej, który przed pandemią notował comiesięczne dwucyfrowe wzrosty liczby obsłużonych pasażerów. Mowa też o lotnisku w Finlandii.

Gauss nie jest zainteresowany Afryką

Mimo że flagowy samolot airBaltic – airbus A220 − ma zasięg pozwalający na dotarcie do Afryki, np. do Addis Abeby w Etiopii, przewoźnik nie widzi potrzeby otwierania tam połączeń. Najdłuższe rejsy, jakie oferuje przewoźnik, trwające prawie siedem godzin, to loty z Rygi do Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i na kanaryjską Teneryfę. Dubaj, ze względu na odbywające się EXPO i jako popularne miejsce wypoczynku wśród turystów łotewskich, zastąpił Abu Zabi, do którego przewoźnik latał od 2013 do 2020 roku.

W ostatnim czasie przewoźnik podpisał umowę code-share z Emirates. AirBaltic swój kod „BT” umieści na rejsach Emirates z Dubaju do Bangkoku i Dżakarty. 15 listopada 2021 roku linia ogłosiła, że jako pierwsza w Europie posiada w pełni chronionych przed koronawirusem pracowników, którzy zostali zaszczepieni lub są ozdrowieńcami.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Emirates i airBaltic z umową code-share

Biznes i przemysł

Emirates i airBaltic z umową code-share

Redakcja 26 listopada 2021

Obowiązkowe szczepienia w airBaltic. Groźba zawieszenia w przypadku ich braku

Biznes i przemysł

Obowiązkowe szczepienia w airBaltic. Groźba zawieszenia w przypadku ich braku

Rafał Dybiński 13 października 2021

 

Silk Way West Airlines zamówiły dwa airbusy A350F

Biznes i przemysł

Silk Way West Airlines zamówiły dwa airbusy A350F

29 czerwca 2022

Gigaterminal w Małaszewiczach bez pieniędzy z UE

Prawo i polityka

Gigaterminal w Małaszewiczach bez pieniędzy z UE

29 czerwca 2022

Polsko-koreańskie rozmowy w Seulu o CPK

Biznes i przemysł

Polsko-koreańskie rozmowy w Seulu o CPK

29 czerwca 2022

PAŻP: Spór z kontrolerami oficjalnie zakończony

Prawo i polityka

PAŻP: Spór z kontrolerami oficjalnie zakończony

29 czerwca 2022

Rzeszów: Popularny kierunek znów będzie dostępny z Jasionki

Pasażer i linie lotnicze

Rzeszów: Popularny kierunek znów będzie dostępny z Jasionki

29 czerwca 2022

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5