Partner serwisu
PASAŻER I LINIE LOTNICZE

Air New Zealand zwolni 1300 osób i oferuje urlopy bez określonej daty powrotu


Wstecz Dalej

Autor:

Rafał Dybiński

Data publikacji:
2020-05-22 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-lotniczy.pl/Simple Flying/Radio New Zealand/TVNZ 1 News

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Air New Zealand zwolni 1300 osób i oferuje urlopy bez określonej daty powrotu
Fot. Airbus Media
Air New Zealand zwolni ostatecznie ponad 1300 pracowników personelu pokładowego. Przewoźnik z Antypodów zapowiadał już marcu zmniejszenie zatrudnienia o 30 proc.
Związki zawodowe zostały poinformowane o redukcjach we wtorek. Pracę straci 950 osób obsługujących rejsy na średnich i długich dystansach. Cięcia obejmą 300 członków krajowego zespołu z Auckland, Christchurch i Wellington. Ponadto nowego zajęcia musi szukać 300 inżynierów i pracowników zespołów konserwacyjnych, co ogłoszono już w poniedziałek.

- Air New Zealand ceni swoich pracowników mniej niż zysk i akcjonariuszy, co jest tak smutne. Działania firmy są apodyktyczne, ciężkie i bezkompromisowe. Nie sądzę, aby opinie w procesie konsultacji były kiedykolwiek naprawdę brane pod uwagę - wyznał jeden z rozgoryczonych członków personelu pokładowego w rozmowie z Radiem Nowa Zelandia. Ich nastrój podziela Rachel Mackintosh, zastępca sekretarza narodowych związków zawodowych, reprezentująca pracowników usług i żywności oraz stewardessy oraz zatrudnionych w usługach pokrewnych.

Zmarnowane lata poświęcenia i niepewność

- Przez lata poświęcali się i zobowiązali do uczynienia Air New Zealand światowej klasy linią lotniczą, ale stracili pracę z ogromną niepewnością co do dalszej kariery w swojej branży - podkreśliła absolwentka Uniwersytetu w Auckland. - Wzywamy Air New Zealand, inne firmy i rząd do lepszej odbudowy i zapewnienia, że utrzymujemy i tworzymy godne miejsca pracy, a członkowie związków zawodowych biorą udział we wszystkich decyzjach - dodała Rachel Mackintosh.

Niektórym międzynarodowym pracownikom Air New Zealand oferowana jest możliwość wyjazdu na bezpłatny urlop. Jeśli wybiorą taką opcję, to nie otrzymają odprawy z tytułu zwolnienia, ale zostaną zatrudnieni jako pierwsi po zakończeniu kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. Problem w tym przypadku polega jednak na tym, że nikt nie ma pojęcia, kiedy linia lotnicza znów zwiększy oferowanie i wróci na dłuższe trasy. - Nasi pracownicy byli w stanie uzyskać jasność we wszystkich kwestiach dotyczących proponowanych zmian w zatrudnieniu. Oprócz ponad 700 spotkań z menedżerami od 16 marca przeprowadziliśmy 128 transmisji na żywo. Będziemy nadal prowadzić konstruktywne rozmowy z naszym personelem i czterema związkami, pracując nad ochroną przyszłości Air New Zealand i starając się zachować 9000 pozostałych miejsc pracy - oznajmił rzecznik przewoźnika dla TVNZ 1 News.

Odnowiona flota nadzieją na lepsze czasy

Air New Zealand uzyskała już rządowe wsparcie na poziomie 538 mln dolarów, ale nadal szuka oszczędności w zarządzaniu kosztami. Narodowy przewoźnik przekształcił jednego ze swoich B777 na tymczasowy frachtowiec, który dostarcza ładunki pilnej potrzeby i wywozi łatwo psujące się towary. Inny B77-300ER brał z kolei udział w lotach repatriacyjnych. Flota uziemionych pozostałych maszyn nie jest stara, więc mają pojawić się znów na niebie, kiedy wróci popyt na długodystansowe rejsy.

Air New Zealand to linie lotnicze z główną siedzibą w Auckland. Przewoźnik z Antypodów dysponuje flotą 116 samolotów i obsługiwał przed wybuchem pandemii 52 destynacje, w tym międzykontynentalne do Europy, Azji oraz Ameryki Północnej. Firma zatrudniała ponad dziesięć tysięcy pracowników.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Air New Zealand zwiększy oferowanie. Niższych cen biletów nie będzie

Pasażer i linie lotnicze

Air New Zealand zwiększy oferowanie. Niższych cen biletów nie będzie

Emilia Derewienko 08 maja 2020

Air New Zealand zwolni załogę i dużą część zespołu Dreamlinera

Pasażer i linie lotnicze

Air New Zealand zwolni załogę i dużą część zespołu Dreamlinera

Rafał Dybiński 17 kwietnia 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5