Partner serwisu
BIZNES I PRZEMYSŁ

Air Belgium zaliczył fatalny start. Będzie już tylko lepiej?


Wstecz Dalej

Autor:

Justyna Urbaniak

Data publikacji:
2018-10-25 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Air Belgium zaliczył fatalny start. Będzie już tylko lepiej?
fot. Air Belgium
Niemal miesiąc po ogłoszeniu zawieszenia współpracy z chińskim UTour, zarząd Air Belgium zorganizował spotkanie z akcjonariuszami, by zdecydować, czy przewoźnik będzie kontynuować swoją działalność, czy też powinien zostać rozwiązany.
Utrata kluczowego partnera

UTour był głównym partnerem finansowym przewoźnika, który w obliczu trudnej sytuacji finansowej, po zaledwie dziesięciu tygodniach operacji, ogłosił 21 września 2018 r., że zamknie loty z lotniska Charleroi do międzynarodowego portu lotniczego w Hongkongu w nadchodzącym okresie zimowym.

Spotkanie akcjonariuszy przewoźnika, które odbyło się 18 października 2018 r., miało na celu podjęcie decyzji, czy linia lotnicza powinna kontynuować działalność, czy też zostać rozwiązana. Wygląda na to, że wybrano pierwsze rozwiązanie. Firma będzie nadal działać dla starszych linii lotniczych. Już latem 2018 roku wydzierżawi część swoich samolotów Air France i British Airlines.

– Zarząd przedstawił działania podjęte w ramach biznesplanu. Akcjonariusze przyjęli plan do wiadomości i nie widzieli powodu, by kwestionować ciągłość firmy – poinformowali przedstawiciele Air Belgium.

Światełko w tunelu jest

W międzyczasie Niky Terzakis, dyrektor generalny Air Belgium, podpisał umowę z Henan Civil Aviation Development & Investment, funduszem inwestycyjnym prowincji Henan w Chinach, który posiada już 25 proc. udziałów w luksemburskiej linii cargo Cargolux. Może być to zapowiedź uruchomienia w niedalekiej przyszłości połączeń między lotniskiem Charleroi a portem lotniczym Zhengzhou Xinzheng. O tym, że taka trasa miałaby wystartować, rozmawiano już w przeszłości.

Początek działalności Air Belgium był wyjątkowo niefortunny. Opóźnienia w wystartowaniu linii spowodowane były problemami związanymi z uzyskaniem certyfikatu przewoźnika lotniczego. Następnie pojawiły się problemy związane z późną zgodą rosyjskich władz do przelotu przez syberyjską przestrzeń powietrzną. Następnie naruszony został kontrakt z UTour w odniesieniu do warunków dotyczących taryf i współczynnika obciążenia.

Tymczasem sam dyrektor linii lotniczych zapewnia, że "nie ma się czym martwić". Kilka kontraktów ACMI będzie musiało utrzymywać firmę w powietrzu wystarczająco długo, aby znaleźć innego chińskiego partnera, a finalnie znowu latać pod własnym brandem.

Linia lotnicza obsługuje flotę czterech samolotów A340-300 nabytych od Finnair w okresie od lutego 2017 r. do czerwca 2018 r. Po wydzierżawieniu jednego ze swoich samolotów do Air France i British Airlines latem 2018 r., linie lotnicze oświadczyły, że będą nadal działać dla innych starszych linii lotniczych.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Nowe belgijskie linie lotnicze wystartują z lekkim poślizgiem

Pasażer i linie lotnicze

Nowe belgijskie linie lotnicze wystartują z lekkim poślizgiem

Justyna Urbaniak 22 maja 2018

Pierwszy lot nowej linii Air Belgium w połowie kwietnia

Biznes i przemysł

Pierwszy lot nowej linii Air Belgium w połowie kwietnia

Emilia Derewienko 03 kwietnia 2018

Nowe belgijskie linie lotnicze zarejestrowały dwa pierwsze samoloty

Pasażer i linie lotnicze

Nowe belgijskie linie lotnicze zarejestrowały dwa pierwsze samoloty

Justyna Urbaniak 22 lutego 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5