Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PRAWO I POLITYKA

Adamczyk: Projekt CPK niezwłocznie trafi pod obrady Rady Ministrów


Wstecz Dalej

Autor:

Emilia Derewienko, Jakub Madrjas

Data publikacji:
2017-10-26 15:45
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Adamczyk: Projekt CPK niezwłocznie trafi pod obrady Rady Ministrów
fot. Bartek Mrówka
– Nigdy nie było żadnych wątpliwości co do projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego, a jedynie wymiana uwag co do zapisów. Od samego początku popieraliśmy ten projekt i będziemy go popierać. CPK to jest nasza przyszłość i musi powstać – mówi w rozmowie z portalem Rynek Lotniczy minister infrastruktury i budownictwa, Andrzej Adamczyk.
Projekt powstania Centralnego Portu Komunikacyjnego od końca września czeka na swoją kolej w harmonogramie obrad Rady Ministrów. Nieoficjalnie mówiło się, że opóźnienie spowodowane jest konfliktem między Mikołajem Wildem, pełnomocnikiem projektu a Ministerstwem Infrastruktury i Budownictwa. Kością niezgody miała być wizja rozbudowy sieci kolejowej i kwestia powstania Kolei Dużych Prędkości

W rozmowie z Rynkiem Lotniczym minister Andrzej Adamczyk zaprzeczył jednak tym doniesieniom. – Nigdy nie było żadnych wątpliwości związanych z projektem CPK, a jedynie wymiana uwag co do zapisów. Od samego początku popieraliśmy projekt i będziemy go popierać. W przestrzeni publicznej nie powinny występować sformułowania, że istnieje jakiś problem czy spór – mówił szef MIB-u.

Jak dodał, przygotowane przez Mikołaja Wilda dokumenty zostały przeanalizowane przez ekspertów z MIB-u, a zespołem kierował podsekretarz Andrzej Bittel, odpowiedzialny za kolej. Adamczyk dodał, że z projektem CPK zapoznali się również drogowcy oraz pracownicy departamentu lotnictwa, a także podsekretarz Kazimierz Smoliński.

– Konsultacje się zakończyły i nie ma żadnych rozbieżności odnośnie tego, jaki jest ostateczny kształt tego dokumentu. Projekt był konsultowany także z wojskiem, czyli Ministerstwem Obrony Narodowej i innymi resortami. Oczywiście najwięcej tematów było po stronie MIB-u, co jest naturalne – stwierdził Andrzej Adamczyk.

Minister infrastruktury potwierdził, że projekt CPK powinien w najbliższym czasie trafić do harmonogramu obrad Rady Ministrów. – Wszystko zależy od tego jak zostaną ułożone prace w KPRM-ie, myślę, że niezwłocznie. Należy się spodziewać, że niebawem, może nawet w przyszłym tygodniu – powiedział Rynkowi Lotniczemu.

Niedawno poznaliśmy już lokalizację megalotniska – na miejsce realizacji wyznaczona została gmina Baranów. Pierwszy terminal CPK jest szykowany na 50 mln pasażerów. Cały obiekt, z uwzględnieniem rozbudowy, ma mieć możliwość obsługi ponad 100 mln pasażerów w ciągu roku. Wartość lotniska wyceniana jest na 35 mld zł.

Do tej pory nie poznaliśmy natomiast możliwego sposobu finansowania Centralnego Portu Komunikacyjnego, jak jednak twierdzi pełnomocnik inwestycji, Mikołaj Wild – kwestia ekonomiczna nie jest obecnie powodem do zmartwień. Ewentualnym współinwestorem mogą być chińscy partnerzy, którzy zadeklarowali swoje wstępne zainteresowanie projektem.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Berlin: Ruszył przetarg na rozbudowę „pechowego lotniska”

Infrastruktura i lotniska

Berlin: Ruszył przetarg na rozbudowę „pechowego lotniska”

Artur Bogdanowicz, Magdalena Wosińska 19 października 2017

CPK: Jakiej kolei chce PKP?

Biznes i przemysł

CPK: Jakiej kolei chce PKP?

Łukasz Malinowski 19 października 2017

Projekt superlotniska stoi w miejscu. Kłótnia o kolej trwa

Prawo i polityka

Projekt superlotniska stoi w miejscu. Kłótnia o kolej trwa

Emilia Derewienko 12 października 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5