Partner serwisu
PRAWO I POLITYKA

8 lipca zamrze ruch lotniczy pomiędzy Rosją a Gruzją


Wstecz Dalej

Autor:

Aleksander Domański

Data publikacji:
2019-06-24 09:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ TVN24/ rp.pl/ polskieradio.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

8 lipca zamrze ruch lotniczy pomiędzy Rosją a Gruzją
fot. Aerofłot
– Od ósmego lipca zawiesimy loty pasażerskie gruzińskich linii do Rosji – poinformowało Ministerstwo Transportu w Moskwie. Wcześniej prezydent Władimir Putin dekretem wstrzymał loty rosyjskich przewoźników do Gruzji.  
To reakcja na trwające od czwartku protesty w Tbilisi przeciwko wystąpieniu w gruzińskim parlamencie rosyjskiego deputowanego Siergieja Gawriłowa. Demonstracje przerodziły się w zamieszki. W wyniku starć rannych zostało ok. 240 osób,  z których ponad 50 nadal przebywa w szpitalach. Policjanci użyli gumowych kul, gazu łzawiącego i pałek, a protestujący obrzucali funkcjonariuszy butelkami i kamieniami. Policja zatrzymała ponad 300 osób.

Według rzecznika Kremla starcia przed gruzińskim parlamentem były „rusofobiczną prowokacją". – Tego rodzaju przejawy rusofobii wywołują poważne obawy, nie zapominajmy, że Gruzja jest krajem regularnie odwiedzanym przez dużą liczbę turystów z Rosji – stwierdził Dmitrij Pieskow. – To niezwykle poważna sprawa – dodał. Już w wydanym w piątek dekrecie prezydent Putin zarządził, że od 8 lipca rosyjskie linie lotnicze nie będą przewozić turystów do Gruzji, a biura podróży – sprzedawać wycieczek do tego kraju. W dokumencie powołał się na względy bezpieczeństwa. 

Takie kroki prawdopodobnie poważnie uderzą w przemysł turystyczny obu państw. Według danych Narodowego Stowarzyszenia Turystyki Gruzji kraj ten odwiedziło w 2018 roku 1,4 miliona Rosjan, na łącznie 7,2 miliona turystów zagranicznych. Liczba turystów z Rosji wzrosła w ubiegłym roku o 24 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. W ciągu pierwszych miesięcy 2019 roku Gruzję odwiedziło ponad 500 tysięcy osób – poinformował Rosyjski Związek Przemysłu Turystycznego. Warto zauważyć, że przynajmniej pod względem popularności tras, kierunki do Tbilisi czy innych gruzińskich lotnisk nie są w czołówce popularności wśród pasażerów wylatujących z Rosji.

– To nie pierwszy raz, kiedy zawieszamy loty do Gruzji. I znowu wina leży po stronie Tbilisi – powiedział Leonid Słucki, który stoi na czele Komisji Spraw Zagranicznych w Państwowej Dumie. Chodzi o sytuację z 2008 roku, gdy oba państwa znalazły się w stanie krótkotrwałego konfliktu zbrojnego. W konsekwencji samoloty rejsowe pomiędzy obydwoma państwami nie kursowały do stycznia 2010 roku. Kolejnym przykładem wstrzymania lotów na linii Gruzja – Rosja i Rosja – Gruzja są wydarzenia z 2006 roku, kiedy to Rosja – po aresztowaniu w Gruzji czterech rosyjskich oficerów pod zarzutem szpiegostwa – zawiesiła wszelkie połączenia lotnicze, kolejowe, drogowe, morskie i pocztowe. Ten stan rzeczy zmienił się dopiero w marcu 2008 roku, na sześć miesięcy przed wybuchem wojny w Osetii Południowej.

Nie wiadomo jak długo będzie obowiązywał prezydencki dekret. Decyzję Putina potwierdził największy rosyjski przewoźnik – Aerofłot. Od początku lipca linia lotnicza wstrzymuje lot do Tbilisi – dotąd obsługiwała ten kurs 14 razy w ciągu tygodnia. Według informacji przekazanych przez biura podróży, w Gruzji może przebywać nawet 5 tys. rosyjskich turystów. Jednak ta liczba może być wyższa – większość Rosjan decyduje się na samodzielny wyjazd. Eksperci szacują, że ta liczba może być nawet 3-krotnie wyższa.

Moskwa nie chcąc dopuścić do sytuacji, by na przewozie osób pomiędzy obydwoma krajami zarabiali gruzińscy przewoźnicy, zablokowała również i ich działalność. Także od ósmego lipca zostaną zawieszone loty gruzińskich linii do Rosji. Oficjalny powód – konieczność zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa lotniczego, a także zadłużenie Tbilisi wobec korporacji państwowej ds. organizacji ruchu powietrznego nad Federacją – poinformowano na stronie rosyjskiego Ministerstwa Transportu. Dług Gruzji za nawigację lotniczą wynosi około 793 tys. dolarów. Cześć zaległości pochodzi jeszcze z 2008 roku.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Podniebne śmieci problemem dla środowiska i dla linii lotniczych

Biznes i przemysł

Podniebne śmieci problemem dla środowiska i dla linii lotniczych

Tomasz Śniedziewski 23 czerwca 2019

Cape Air kupi elektryczne samoloty Eviation Alice (Zdjęcia)

Biznes i przemysł

Cape Air kupi elektryczne samoloty Eviation Alice (Zdjęcia)

Aleksander Domański 23 czerwca 2019

Emirates pozbywa się plastiku z pokładów. Słomki będą papierowe

Pasażer i linie lotnicze

Emirates pozbywa się plastiku z pokładów. Słomki będą papierowe

Emilia Derewienko 23 czerwca 2019

 

Jak wzrost cen stali wpłynie na inwestycje infrastrukturalne?

Biznes i przemysł

Jak wzrost cen stali wpłynie na inwestycje infrastrukturalne?

26 października 2021

Nowe cyfrowe europejskie niebo współtworzone przez Polaków

Infrastruktura i lotniska

Nowe cyfrowe europejskie niebo współtworzone przez Polaków

26 października 2021

Bydgoszcz: Nowe połączenie na Ukrainę i dodatkowe rotacje zimą

Infrastruktura i lotniska

Bydgoszcz: Nowe połączenie na Ukrainę i dodatkowe rotacje zimą

26 października 2021

Emirates zrekrutują w pół roku 6000 pracowników

Biznes i przemysł

Emirates zrekrutują w pół roku 6000 pracowników

26 października 2021

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5