Partner serwisu
PRAWO I POLITYKA

1 lipca formalny start systemu unijnych certyfikatów COVID-19


Wstecz Dalej

Autor:

Redakcja/inf. pras.

Data publikacji:
2021-06-01 16:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
PAP/ Rynek Lotniczy

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

1 lipca formalny start systemu unijnych certyfikatów COVID-19
fot. Heathrow Airport
– Formalny start systemu unijnych certyfikatów COVID-19 nastąpi 1 lipca, kiedy wszystkie kraje będą uznawały ten standard. Polska znalazła się w grupie liderów, którzy już od 1 czerwca wydają dokumenty do użytku swoich obywateli – podkreślił we wtorek Adam Niedzielski, minister zdrowia.
Komisja Europejska podała we wtorek, że jedynie siedem państw Unii Europejskiej podjęło decyzję o połączeniu się z unijnym systemem informatycznym weryfikującym certyfikaty COVID-19 i rozpoczęło ich wydawanie. Oprócz Polski na tej zaszczytnej liście znalazły się Bułgaria, Czechy, Dania, Niemcy, Grecja i Chorwacja.

– Bardzo ważne jest to, że formalny start tego systemu nastąpi 1 lipca. Wtedy to wszystkie kraje będą uznawały nawzajem ten standard i również będzie od tego momentu obowiązywało rozporządzenie unijne – zaznaczył Niedzielski.

Według szefa resortu bardzo ważne jest również, że oprócz tej elektronicznej wersji, każdy zarejestrowany w Internetowym Koncie Pacjenta, kto jeszcze nie korzysta z tej usługi, będzie mógł w dowolnym podmiocie medycznym zwrócić się z prośbą o to, by otrzymać odpowiedni wydruk. Taka metoda również jest możliwa.

– Każdy przedstawiciel zawodu medycznego, który ma dostęp do aplikacji gabinet.gov.pl, będzie mógł wydrukować dla pacjenta potwierdzenie w każdej z tych trzech kategorii – czyli wykonania testu, czyli statusu ozdrowieńca i oczywiście bycia zaszczepionym – podsumował Niedzielski.

Certyfikaty COVID-19 będą więc dostępne w formacie cyfrowym lub papierowym. Mają potwierdzać, że dana osoba została zaszczepiona przeciw koronawirusowi, ma negatywny wynik testu lub przeszła chorobę. Wspólne ramy unijne umożliwiają państwom członkowskim wydawanie certyfikatów, które są akceptowane w innych krajach członkowskich Unii Europejskiej.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Kraków Airport: Wzrost prawie o połowę liczby podróżnych w maju

Infrastruktura i lotniska

Kraków Airport: Wzrost prawie o połowę liczby podróżnych w maju

Rafał Dybiński 02 czerwca 2021

Krasnojarsk oficjalnie nowym węzłem regionalnym Aerofłotu

Pasażer i linie lotnicze

Krasnojarsk oficjalnie nowym węzłem regionalnym Aerofłotu

Rafał Dybiński 02 czerwca 2021

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5