Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Zdziarski: Pesa konstruuje tabor dla CPK [film]


Wstecz Dalej

Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2020-02-14 13:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Kolejowy

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Trwają prace nad dwusystemową wersją ezt Elf o mniejszym nacisku na oś – informuje prezes zarządu Pesy Krzysztof Zdziarski. Jak dodaje, rozpoczęła się już współpraca z biurami konstrukcyjnymi w celu przygotowania pojazdów, które firma zaoferuje w przetargach na tabor dla potrzeb CPK.
Wśród nowych konstrukcji, nad którymi pracuje Pesa, jest projekt nazwany wstępnie Elf 3. – Chcemy zaproponować w nim nowe rozwiązania – zapowiada Zdziarski. Jednym z nich ma być dwusystemowy napęd. Konstruktorzy Pesy zamierzają też zmniejszyć w nim naciski na oś.

Nowym wyzwaniem będzie dla Pesy udział w przetargach na tabor dla potrzeb CPK. – Trwają przygotowania inżynierskie. Bardzo intensywnie pracujemy z biurami konstrukcyjnymi oraz z naszymi dostawcami, którzy obsługują także producentów pojazdów dużych prędkości. Na pewno będziemy gotowi – zapowiada prezes Pesy.

Podczas debaty na temat przygotowań do budowy CPK Zdziarski podkreślił, że bydgoski producent nie boi się ani krajowej, ani zagranicznej konkurencji, liczy się też jednak z tym, że nie zdobędzie wszystkich związanych z CPK zamówień taborowych. – Nie jest dobrze, kiedy cały tort przypada jednemu graczowi. Rywalizacja między wieloma różnymi podmiotami oznacza rozwój – zaznaczył. Prezes wspomniał o „krzywej uczenia się”, związaną z realizacją kontraktów zagranicznych. – Mamy duży potencjał inżynierski. Jesteśmy już bardzo blisko osiągnięcia zdolności do wyprodukowania pociągów KDP – zadeklarował.

Prowadzące do CPK linie mają być obsługiwane w większości nowym, wysokiej jakości taborem. Potrzeby są oceniane na sto kilkadziesiąt nowych składów, z których część ma rozwijać prędkość 250 i więcej km/h. Wartość programu taborowego to – według wstępnych szacunków ok. 7 mld zł.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Horała: W pierwszym etapie CPK obsłuży 45 mln pasażerów

Infrastruktura i lotniska

Horała: W pierwszym etapie CPK obsłuży 45 mln pasażerów

Elżbieta Pałys 12 lutego 2020

Horała: Polscy producenci nauczą się budować tabor dużych prędkości

Prawo i polityka

Horała: Polscy producenci nauczą się budować tabor dużych prędkości

Roman Czubiński 12 lutego 2020

Horała: KDP Warszawa – CPK – Łódź to priorytet

Prawo i polityka

Horała: KDP Warszawa – CPK – Łódź to priorytet

Roman Czubiński 10 lutego 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5