– Wszystkie decyzje, które zapadają wokół branży lotniczej czyli na przykład ewentualne podwyżki np. cen paliwa czy opłat, mogą mieć wpływ na sytuację finansową portu. Mamy jednak nadzieję, że z każdym miesiącem będziemy mogli zaoferować więcej połączeń – wyznał Radosław Włoszek w rozmowie z Rynkiem Lotniczym.
Prezes lotniska stolicy Małopolski odpowiedział na kilka naszych pytań podczas XV Międzynarodowej Konferencji Lotnictwo Nowej Generacji, która odbyła się 2 grudnia w Warszawie.
Rafał Dybiński, Rynek Lotniczy: Jak możemy podsumować 2021 rok w Krakowie? Co udało się zrobić i jakie są plany na najbliższe tygodnie?
Radosław Włoszek, prezes Kraków Airport: Pierwsze półrocze było bardzo trudne dla całej branży, w tym dla krakowskiego lotniska, co wykazały comiesięczne statystyki. Od sezonu letniego utrzymujemy już dość stabilny poziom ruchu. Średnio blisko 400 tys. pasażerów miesięcznie pozwala nam myśleć o poziomie około 3 mln obsłużonych podróżnych do końca tego roku. Porównując do 2019 roku to jest oczywiście mniej, mieliśmy wtedy ponad 8 mln pasażerów. Dziś jesteśmy wszyscy w sytuacji pandemicznej i prosimy podróżnych, aby przestrzegali zasad sanitarnych, posiadali aktualne dokumenty wymagane w podróży. Zachęcamy także pracowników do szczepienia. Ponadto realizujemy konsekwentnie inwestycje. W trakcie realizacji jest chociażby płyta postojowa, której koszt wynosi ok. 133 mln złotych. Myślę, że jeżeli chodzi o sytuację w branży wszyscy w portach lotniczych potrzebują stabilności ekonomicznej. Mamy nadzieję, że pandemia wreszcie się skończy lub nauczymy się w niej żyć i podróżować, tak jak uczyliśmy się przez ostatnie miesiące. Jeśli pokonamy to wszystko, to powrócimy do częstych i powszechnych podróży lotniczych. Trzeba jednak pamiętać, że pandemia nas wiele nauczyła i wiele rzeczy już zmieniła.
Czy omikron wydaje się dużym zagrożeniem dla funkcjonowania portu?
Każdy nowy wariant koronawirusa może powodować ograniczenia w lataniu i restrykcje w poszczególnych krajach. Patrzymy więc z respektem i uwagą na rozwój sytuacji. Każde zamknięcie granic i ograniczenie ruchu lotniczego wpływa również na funkcjonowanie portu lotniczego oraz jego sytuację finansową.
Czy coś zakłóca przygotowania do przyszłorocznej konferencji ACI Customer Experience Global Summit?
Realizujemy nasze założenia i jesteśmy w kontakcie z ACI, więc mamy nadzieję, że we wrześniu 2022 roku wszyscy goście osobiście przybędą do Krakowa, by wspólnie dyskutować o najlepszych rozwiązaniach zapewniających pasażerom bezpieczeństwo, komfort i wysokiej jakości usługi na lotniskach. Mamy nadzieję, że przy okazji pobytu w Krakowie poznają także uroki naszego miasta.
Jakie są plany na przyszły rok?
Kończymy pracę nad budżetem, ale sytuacja sanitarna powoduje, że trzeba przygotować się na różne warianty funkcjonowania lotniska i to jest chyba największe wyzwanie, jakie stoi przed branżą lotniczą. Chodzi o poważne wyzwania związane z zarządzaniem portem lotniczym w obliczu nieustannej zmienności zewnętrznych uwarunkowań. Każdy port, nie tylko w Polsce, ale również w Europie mierzy się z osłabieniem rentowności. Ustabilizowanie sytuacji finansowej potrwa na pewno lata, a wszystkie decyzje, które zapadają wokół branży lotniczej czyli na przykład ewentualne podwyżki np. cen paliwa czy opłat, mogą mieć wpływ na sytuację finansową portu. Mamy jednak nadzieję, że z każdym miesiącem będziemy mogli zaoferować więcej połączeń, a to spowoduje, że pasażerowie jeszcze chętniej powrócą na krakowskie lotnisko.
Czy zgłaszają się do Was przewoźnicy, którzy chcą jeszcze uruchomić nowe trasy w sezonie zimowym, czy jednak nastawiacie się na rozszerzenie rozkładu dopiero latem?
Sezon zimowy już trwa i są dostępne nowe połączenia, takie jak Paryż, Ankona, Turyn, Lille, Sztokholm, Budapeszt, Newcastle i wiele innych destynacji europejskich. Pracujemy i przygotowujemy się już jednak bardzo mocno do sezonu letniego 2022. Mamy nadzieję, że wkrótce będziemy mogli przekazać naszym pasażerom kolejne dobre wiadomości.
Nie obawiacie się konkurencji w niedalekiej przyszłości ze strony Radomia?
Z biznesowego punktu widzenia zawsze szanuję swoich partnerów i jednocześnie rywali na rynku lotniczym. Każdemu życzę powodzenia. Każde lotnisko powinno znaleźć swój model biznesowy i go realizować. Tego życzę nie tylko portowi lotniczemu w Radomiu, ale również każdemu innemu. Przede wszystkim jednak dbam o Kraków Airport i z jego pomocą - o cały region.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.