Partnerzy serwisu:
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Wizualizacje terminalu B w Katowice Airport


Wstecz Dalej

Autor:

Emilia Derewienko

Data publikacji:
2019-06-28 16:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ Katowice Airport

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Wizualizacje terminalu B w Katowice Airport
wiz. Katowice Airport
Wizualizacje terminalu B w Katowice Airport
Wizualizacje terminalu B w Katowice Airport
Wizualizacje terminalu B w Katowice Airport
Wizualizacje terminalu B w Katowice Airport
Wizualizacje terminalu B w Katowice Airport
Wizualizacje terminalu B w Katowice Airport
W połowie czerwca informowaliśmy, że Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze, firma zarządzająca Katowice Airport, wybrało wykonawcę przebudowy i rozbudowy terminalu pasażerskiego B na lotnisku w Pyrzowicach. Obiekt zostanie nie tylko powiększony ale praktycznie w całości w środku wymieniony.
Zwycięzcą procedury przetargowej, w której oferty złożyło pięć podmiotów, została firma Promus Ruda Śląska Sp. z o.o. Wartość umowy to 77,4 mln zł netto. Celem inwestycji jest usprawnienie pracy Katowice Airport, poprzez nowy układ funkcjonalny terminalu pasażerskiego B, zapewniający zasadniczą poprawę wydajności i jakości obsługi pasażerów oraz dostosowanie systemu kontroli bezpieczeństwa do wyższych, planowanych norm.

Obecnie trzy terminale pasażerskie

Aktualnie w Katowice Airport funkcjonują trzy terminale pasażerskie. Terminal pasażerski A o powierzchni użytkowej 9 800 m kw., w którym obsługiwany jest ruch wylotowy do krajów nienależących do strefy Schengen. Następnie terminal B o powierzchni użytkowej ponad 12 200 m kw. Korzystają z niego pasażerowie podróżujący do krajów należących do strefy Schengen. Ostatnim obiektem jest terminal C, w którym obsługiwany jest cały ruch przylotowy. Jego powierzchnia użytkowa to prawie 7 tys. m kw. Łącznie powierzchnia użytkowa wszystkich terminali pasażerskich to ok. 29 tys. m kw. Roczna, szacunkowa przepustowość całej infrastruktury terminalowej to ok. 6 mln pasażerów.

Terminal pasażerski B oddany został do użytku w lipcu 2007 roku. Do połowy 2015 roku obsługiwany był w nim cały ruch wylotowy i przylotowy pomiędzy Katowice Airport a krajami strefy Schengen. W połowie 2015 roku w terminalu zlikwidowano funkcje przylotowe, które przekazane zostały do nowo otwartego terminalu C. W ciągu 12 lat funkcjonowania terminalu B (od lipca 2007 roku do lipca 2019 roku) obsłużono w nim około 14 mln podróżnych, w tym samym czasie z siatki połączeń Katowice Airport skorzystało około 37,3 mln pasażerów.

W ramach inwestycji rozbudowy i przebudowy terminalu pasażerskiego B zostanie zwiększona powierzchnia i kubatura budynku. Przed rozbudową powierzchnia użytkowa obiektu wynosiła 12 213 m kw., po rozbudowie osiągnie 17 187 m kw., czyli o 40 proc. więcej. Przed rozbudową kubatura terminalu pasażerskiego B to 88 380 m3, po zakończeniu inwestycji wzrośnie o 35 proc. do 120 256 m 3.

Całkowita zmiana

Obiekt zostanie nie tylko powiększony ale praktycznie w całości w środku wymieniony. Można pokusić się o stwierdzenie, że środek terminalu pasażerskiego B w znaczącej części powstanie na nowo.

Zaczynając od strony parkingów terminal uzyska nową elewację, która architektonicznie będzie spójna z elewacjami terminali A i C, dzięki czemu poprawi się estetyka południowej części infrastruktury terminalowej. Istotną zmianą będzie także przesunięcie o ok. 17,5 metra fasady terminalu pasażerskiego B na południe i zrównanie jej z linią terminalu C, a to umożliwi połączenie obiektów. Ten zabieg będzie miał wpływ na powierzchnie parteru hali ogólnodostępnej terminalu B, która wzrośnie aż o 1 900 m kw.

Wewnątrz hali ogólnodostępnej także dojdzie do znaczących zmian, polegających na rozdzieleniu poziomami strefy stanowisk kontroli biletowo-bagażowej ze strefą kontroli bezpieczeństwa. Aktualnie obydwie strefy znajdują się na parterze. Zmiana ta będzie możliwa dzięki zabudowaniu otworów pomiędzy parterem a pierwszym piętrem, w konsekwencji na pierwszym piętrze uzyskana zostanie dodatkowa powierzchnia i właśnie tam, powstanie nowa strefa kontroli bezpieczeństwa. Wzrośnie liczba stanowisk kontroli z 6 do 8. Uwolniona dzięki temu zabiegowi powierzchnia na parterze, zostanie zagospodarowana nowymi stanowiskami kontroli biletowo-bagażowej, ich liczba wzrośnie z 18 do 28.

Warto podkreślić, że dwa stanowiska dedykowane będą samodzielnej odprawie biletowej wraz z możliwością samodzielnego nadania bagażu rejestrowanego. W strefie ogólnodostępnej powstanie również nowa restauracja oraz dwie nowoczesne salki konferencyjne o łącznej powierzchni 215 m kw. Ponadto pomieszczenie Fast Track zostanie powiększone, wzrośnie jego przepustowość poprzez zastosowanie dwóch bramek do kontroli osób. Komunikacja pomiędzy parterem a pierwszym piętrem zapewnią ruchome chodniki tzw. travelatory.

Powiększona hala odlotów

Po kontroli bezpieczeństwa na pasażerów też czekać będą duże, pozytywne zmiany. Po pierwsze znacząco wzrośnie powierzchnia hali odlotów. Poprzez zabudowanie części pustej przestrzeni pomiędzy pierwszym a drugim piętrem w strefie zastrzeżonej, uzyskano dodatkową powierzchnię na drugim piętrze, na której usytuowane zostaną Executive Lounge o powierzchni 350 m kw., oraz restauracja z widokiem na płytę lotniska. Od podstaw powstanie strefa sklepów wolnocłowych. Warto podkreślić, że zarówno na hali ogólnodostępnej, jak i hali odlotów powstanie nowy, większy system toalet.

Przedsięwzięcie obejmie również przebudowę fasady zewnętrznej od strony płyty lotniska, pomiędzy parterem a pierwszym piętrem. Dodane zostaną trzy zewnętrzne klatki schodowe, które zlokalizowane zostaną za drogą serwisową przebiegającą wzdłuż terminala i będą połączone z budynkiem za pomocą pomostów o konstrukcji stalowej. Każda z klatek posiadać będzie dwa niezależne ciągi dla pasażerów, dzięki czemu liczba wszystkich gatów wzrośnie z 10 do 16.

Skuteczne podwyższenie przepustowości całego obiektu nie byłoby możliwe bez stworzenia nowej bagażowni. Zaprojektowano nowy system transportu bagaży rejestrowanych, który wyposażony zostanie w sprzęt służący do kontroli bezpieczeństwa przystosowanym do normy 3. Obowiązek montażu nowych urządzeń służących do kontroli bezpieczeństwa wynika z Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (UE) 2015/1998 z dnia 5 listopada 2015 r. ustanawiającego szczegółowe środki w celu wprowadzenia w życie wspólnych podstawowych norm ochrony lotnictwa cywilnego.

Jeśli chodzi o sam system transportu bagaży to w strefie check-in zaprojektowano 28 stanowisk, podzielonych na dwie wyspy check-in ustawione wzdłuż sortowni. Każda wyspa check-inowa będzie miała dedykowaną prześwietlarkę (EDS). System będzie miał trzypoziomową kontrolę bagaży. Realna, maksymalna wydajność nowego systemu, będzie wynosić 1 885 sztuk bagaży na godzinę.

Rozpoczęcie prac we wrześniu

Prace budowlane rozpoczną się we wrześniu 2019 roku i potrwają najpóźniej do końca pierwszej połowy 2021 roku. W ich trakcie planowane są różne wyłączenia funkcjonalności terminalu pasażerskiego B. Wstępny harmonogram, który może ulec jeszcze niewielkiej zmianie, zakłada, że do 31 sierpnia 2020 roku podstawowe funkcjonalności związane z odprawą, kontrolą bezpieczeństwa i boardingiem pasażerów będą dostępne. Z początkiem III kwartału 2020 r. terminal pasażerski B zostanie zamknięty, by powrócić do funkcjonowania ze zdwojoną mocą i w nowej odsłonie, najpóźniej do końca pierwszego półrocza 2021 roku. W trakcie czasowego wyłączenia terminalu B, podróżujący do krajów strefy Schengen obsługiwani będą w terminalu pasażerskim A oraz tymczasowym terminalu pasażerskim T. Na potrzeby tego obiektu zaadaptowany zostanie tzw. stary terminal cargo. W terminalu T dostępne będą 4 stanowiska do odprawy biletowo-bagażowej, 3 lub 4 stanowiska do kontroli bezpieczeństwa oraz 4 bramki do boardingu. W obiekcie znajdować się będą toalety, a w części po kontroli bezpieczeństwa sklep wolnocłowy.

Rozbudowa i modernizacja terminalu pasażerskiego B będzie niemały wyzwaniem, ponieważ prowadzona będzie na tętniącym życiem, lotniskowym organizmie. Dlatego już teraz chcielibyśmy przeprosić za wszelkie niedogodności i zapewnić, że razem z wykonawcą robót, będziemy robili wszystko, żeby je zminimalizować. Korzystając z naszych kanałów w mediach społecznościowych i strony internetowej z wyprzedzeniem będziemy informować o wszelki niedogodnościach związanych z realizację przebudowy i rozbudowy terminalu pasażerskiego B.

Efektem rozbudowy i przebudowy terminalu pasażerskiego B będzie wzrost przepustowości, która liczona 10 godzin dziennie, przy natężeniu umożliwiającym ciągłą pracę bez spadku komfortu wyniesie 1 800 pasażerów na godzinę i 18 tys. na dobę. Tym samym roczna przepustowość obiektu wzrośnie z 2 mln do 4 mln podróżnych, a całej infrastruktury terminalowej z ok. 6 mln do 8 mln pasażerów. Powierzchnia terminali pasażerskich wzrośnie do 34 tys. m2.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Port Lotniczy Lublin: Nowa część terminalu już otwarta

Infrastruktura i lotniska

Port Lotniczy Lublin: Nowa część terminalu już otwarta

Emilia Derewienko 30 maja 2019

Opłaty terminalowe – PAŻP za dwiema stawkami, porty regionalne przeciw

Prawo i polityka

Opłaty terminalowe – PAŻP za dwiema stawkami, porty regionalne przeciw

Aleksander Domański 22 maja 2019

 

Sierpień w statystykach: Wizz Air i Ryanair pną się w górę

Pasażer i linie lotnicze

Sierpień w statystykach: Wizz Air i Ryanair pną się w górę

10 września 2019

Transavia zamknie trasę Katowice – Amsterdam

Pasażer i linie lotnicze

Transavia zamknie trasę Katowice – Amsterdam

10 września 2019

CPK to nie tylko ruch lotniczy. To także nowe miejsca pracy

Infrastruktura i lotniska

CPK to nie tylko ruch lotniczy. To także nowe miejsca pracy

09 września 2019

Strategia dla lotnictwa: CPK zmieni całą branżę

Infrastruktura i lotniska

Strategia dla lotnictwa: CPK zmieni całą branżę

09 września 2019

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5