Prywatne kino IMAX na pokładzie samolotu w klasie biznes? Prawdopodobnie będzie to już możliwe od 2026 r., ponieważ podczas targów Aircraft Interior Expo 2024 (AIX) w Hamburgu Collins Aerospace oraz Panasonic Avionics wspólnie zaprezentowały dziś (28 maja) koncept i transformacyjną wizję apartamentu klasy biznes nowej generacji o nazwie MAYA (Most Advanced Yet Achievable).
Centralnym elementem nowego projektu fotela klasy biznes jest 45-calowy, ultraszeroki i zakrzywiony wyświetlacz OLED Astrova Curve o bardzo wysokiej rozdzielczości z systemem audio bez słuchawek. Zapewnia on użytkownikom „zanurzenie się” w rozrywce pokładowej i bogate w funkcje spersonalizowane wrażenia wizualne.
MAYA łączy w sobie doświadczenie Collins Aerospace i Panasonic Avionics w zakresie projektowania, rozwoju technologii i integracji projektu, zapewniając wyraźny wyróżnik dla kabiny klasy biznes poprzez zmianę definicji komfortu , dostępności i zrównoważonego rozwoju dla przyszłych wrażeń z podróży lotniczych.
Pakiet zapewnia wyjątkową ergonomię dzięki zaawansowanej architekturze siedzeń i zintegrowanej technologii komfortu ARISE™, która automatycznie optymalizuje nacisk poduszek, reguluje temperaturę otoczenia i redukuje szczytowe zakłócenia wibracji podczas lotu - poprawiając okresy odpoczynku i samopoczucie pasażerów.
- MAYA to połączenie ulepszonych technologii fizycznych, cyfrowych i inteligentnych, które poprawiają wrażenia w kabinie w sposób, w jaki poszczególne rozwiązania nie są w stanie osiągnąć samodzielnie - powiedział Ed Dryden, prezes Interiors w Collins Aerospace.
Pakiet jest pełen nowych technologii, płynnie synchronizuje się z urządzeniami elektronicznymi pasażerów za pośrednictwem kontrolera ADAPT™, zapewniając znaną, wyselekcjonowaną kontrolę nad środowiskiem siedzenia i obsługując zaawansowane funkcje mobilności, sensoryczne, poznawcze i językowe dla pasażerów o różnych umiejętnościach.
- Bezprecedensowa personalizacja i kontrola użytkownika zapewnia wyjątkowo osobiste wrażenia podczas lotu - wypełniając historyczne luki w dostępności, umożliwiając wielowymiarowy komfort i wciągającą rozrywkę podczas lotu - dodał Dryden.
Zbudowany z myślą o luksusie, a jednocześnie zakorzeniony w zrównoważonych ramach, projekt apartamentu MAYA wykorzystuje materiały pochodzące z recyklingu, wielokrotnego użytku i pochodzenia roślinnego wraz ze strukturami kompozytowymi STARLight™ w celu zmniejszenia ilości odpadów produkcyjnych i poprawy obiegu zamkniętego produktu.
- MAYA to produkt wiodącego dostawcy technologii pokładowych i największego producenta foteli lotniczych współpracujących w celu stworzenia przyszłości klasy biznes dla następnej generacji pasażerów obeznanych z technologią. Płynnie zintegrowany 45-calowy wyświetlacz Astrova Curve OLED jest trzy razy większy niż typowe ekrany i jest pierwszym ultra-szerokoekranowym wyświetlaczem CinemaScope (21:9) na niebie - ten sam format ekranu w kinach. W oparciu o pole widzenia, MAYA zapewnia o 50 proc. bardziej wciągające wrażenia z oglądania niż siedzenie w kinie - powiedział Ken Sain, dyrektor generalny Panasonic Avionics Corporation.
Konstrukcja nowego zestawu kładzie nacisk na modułowość, wspierając przy tym modernizację w połowie okresu eksploatacji, upraszczając procesy demontażu i poprawiając identyfikowalność strumieni recyklingu.
MAYA jest zaprojektowana do latania, ale nie pojawi się na niebie w najbliższym czasie, ponieważ wciąż znajduje się w fazie koncepcyjnej, a Aircraft Interiors Expo jest kluczowym forum, na którym można uzyskać opinie klientów i branży na temat projektu. Zestawy MAYA są prezentowane na stoiskach Panasonic Avionics (4A10) i Collins Aerospace (5B30) podczas Aircraft Interiors Exhibition w Hamburgu w dniach 28-30 maja.
Materiał z
AIX 2024 powstał przy współpracy z
Polskimi Liniami Lotniczymi LOT.