Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Poseł Buda (PiS): CPK to wielka szansa dla... lotniska w Łodzi


Wstecz Dalej

Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2018-09-21 08:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Poseł Buda (PiS): CPK to wielka szansa dla... lotniska w Łodzi
Port Lotniczy im. Władysława Reymonta w Łodzifot. Arewicz, lic. CC BY-SA 3.0
Poseł Prawa i Sprawiedliwości i kandydat na urząd prezydenta miasta Łodzi Waldemar Buda entuzjastycznie wypowiada się o idei Centralnego Portu Komunikacyjnego. Postrzega on go również jako wielką szansę na rozwój Portu Lotniczego im. Władysława Reymonta. Jednocześnie zaznacza, że dziś łódzkie lotnisko jest zarządzane bardzo źle, a jego problemy mogliby zlikwidować sprawni menedżerowie.
Radio Tok FM zorganizowało debatę kandydatów na urząd prezydenta miasta Łodzi. Wśród prelegentów zabrakło obecnej prezydent Hanny Zdanowskiej, która ubiega się o reelekcję, bo ta nie przyjęła zaproszenia, i Agnieszki Wojciechowskiej van Heukelom, której nie zaproszono do udziału (ta była jednak obecna na widowni). Podczas rozmowy pojawiły się również wątki lotnicze, choć stanowiły one jedynie margines dyskusji.

Deficytowe lotnisko w bardzo zadłużonym mieście

Mimo to warto odnotować podniesienie kwestii niewielkiego ruchu na Lublinku. – Mamy milionową aglomerację. Łodzianie latają samolotami z innych miast, a mogliby latać z Łodzi, ale potrzebny jest rozwój połączeń – podkreślił Waldemar Buda i zarzucił prezes Portu Lotniczego Łódź Annie Miderze niewłaściwe zarządzanie obiektem. Stwierdził też, że obecnie – w jego opinii – szefowie miejskich spółek nie uzyskują swoich stanowisk w związku z własnymi kompetencjami, ale z układem towarzyskim. Anna Midera jest bowiem żoną byłego doradcy aktualnej prezydent miasta Łodzi.

Zwrócił on uwagę, że więcej lotów realizowane jest z lotniska Olsztyn-Mazury w Szymanach niż w Łodzi. Podkreślił przy tym dysproporcję w liczbie mieszkańców bezpośredniej okolicy portu. Stwierdził także, że miejskie lotnisko jest spółką mocno deficytową, a Łódź jest jednym z bardziej zadłużonych miast w kraju.

CPK pomoże odbić się od dna lotnisku na łódzkim Lublinku?

Zaznaczył, że jeśli sposób zarządzania łódzkim portem się nie zmieni, będzie on generować jeszcze większe straty. – Będziemy wówczas mieli nawet 60 mln zł długu [spółki] – ocenił. Stwierdził przy tym, że nie wyobraża sobie sytuacji, w której samorząd sprzedałby lotnisko lub jego teren. – Potrzebni są menedżerowie, którzy należycie generują spółkami miejskimi, którzy nie generują 50 mln zł długu. To jest rzecz podstawowa – dodał.

Najciekawszym elementem wypowiedzi obecnego posła Prawa i Sprawiedliwości wydaje się jednak nawiązanie do budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. – CPK to wielka szansa dla łódzkiego lotniska – przekonywał. – Lotnisko łódzkie jest bowiem lotniskiem regionalnym, które ma obsługiwać połączenia krajowe i europejskie. Hub logistyczny będzie natomiast obsługiwał kontynenty. Nie ma żadnego zagrożenia ani powiązania pomiędzy jedną a drugą inwestycją – zakończył.

Pozostali kandydaci nie zajęli stanowiska w sprawie.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Ekspert: Łódź skorzysta na CPK, ale Lublinek upadnie

Infrastruktura i lotniska

Ekspert: Łódź skorzysta na CPK, ale Lublinek upadnie

Bartek Banaszak 23 listopada 2017

Łódź: Kolejny dwucyfrowy spadek na lotnisku

Infrastruktura i lotniska

Łódź: Kolejny dwucyfrowy spadek na lotnisku

Justyna Urbaniak 12 września 2017

Łódzkie lotnisko traci przewoźnika

Infrastruktura i lotniska

Łódzkie lotnisko traci przewoźnika

Justyna Urbaniak 06 maja 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5