Partner serwisu
PASAŻER I LINIE LOTNICZE

ULC radzi, jak przygotować się do podróży lotniczej


Wstecz Dalej

Autor:

Michał Szatkowski

Data publikacji:
2017-06-26 15:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Urząd Lotnictwa Cywilnego

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

ULC radzi, jak przygotować się do podróży lotniczej
fot. Adam Dziura CC BY-SA 3.0
Lista rzeczy, o których warto pamiętać w związku z podróżą lotniczą jest długa. Urząd Lotnictwa Cywilnego zaprasza do lektury poradnika, w którym zawarł pomocne informacje dotyczące, m.in. dozwolonego bagażu, czy praw przysługujących pasażerom w związku z odwołanym lub opóźnionym lotem.
Urząd Lotnictwa Cywilnego po raz kolejny włącza się do akcji „Przed wakacjami – Co warto wiedzieć” organizowanej przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Podpowiadamy jak przygotować się do podróży samolotem, aby była dla nas komfortowa i bezproblemowa oraz przypominamy o naszych prawach jako pasażerów. Zapraszamy do lektury naszego poradnika.

Bilet


Przed rezerwacją biletu zapoznajmy się z Ogólnymi Warunkami Przewozu przewoźnika lotniczego, z którym zdecydowaliśmy się podróżować. Istotne jest, aby odpowiednio wcześnie zgłosić się do odprawy biletowej, a w przypadku odprawy online odprawić się we wskazanym przez linię lotniczą czasie. Przewoźnik ma prawo do anulowania rezerwacji i niewpuszczenia na pokład osób, które nie dokonają odprawy w wymaganym przez niego terminie.

Pakujemy bagaż

Rozróżniamy dwa typy bagażu – podręczny i rejestrowany, który nadajemy przy odprawie i jest przewożony w luku bagażowym. Nie ma jednolitych zasad dotyczących wielkości bagaży dla wszystkich linii lotniczych, dlatego warto upewnić się czy nasz bagaż spełnia normy danej linii lotniczej. Informacje te uzyskamy na infolinii bądź stronie internetowej przewoźnika w Ogólnych Warunkach Przewozu.

Do samolotu nie zabierzemy ze sobą żadnych ostrych przedmiotów, broni palnej ani substancji łatwopalnych, tych ostatnich nawet w bagażu rejestrowanym. Przepisy dopuszczają natomiast w bagażu podręcznym płyny, aerozole i żele w pojemnikach nie większych niż 100ml, które powinny być umieszczone w jednej, przezroczystej, zamykanej, plastikowej torebce o pojemności nie większej niż 1 l.

Na pokład można zabrać również leki i żywność dla niemowląt niezbędne w trakcie podróży oraz płyny, aerozole i żele zakupione na lotnisku lub na pokładzie samolotu i zapakowane wraz z dowodem zakupu w specjalne bezpieczne torby. Pasażerowie, mogą posiadać w bagażu kabinowym lekarstwa i sprzęt medyczny niezbędny w czasie podróży, prosimy jednak pamiętać, że leki w płynie, aerozolu lub żelu powinny być wyjęte z bagażu i przedstawione osobno do kontroli bezpieczeństwa.

Podstawowe informacje o ograniczeniach w przewozie lotniczym dostępne są na stronie internetowej Urzędu Lotnictwa Cywilnego a także na stronach portów i przewoźników lotniczych. Informacje o przedmiotach zabronionych i objętych ograniczeniami mogą się różnić zależnie od kraju i linii lotniczej, zatem zawsze przed podróżą lotniczą należy sprawdzić lokalne przepisy w kraju docelowym i tranzytowym.

Dokumenty tożsamości

W trakcie podróży samolotem, bez względu na to czy lot odbywa się wewnątrz granic Unii Europejskiej czy też poza nimi, każdy pasażer, niezależnie od wieku, jest zobowiązany do posiadania dokumentu tożsamości, który pozwoli odpowiednim służbom na lotnisku na identyfikację osoby. W świetle polskich regulacji takimi dokumentami są paszport lub dowód osobisty. Warto zapoznać się z informacjami na stronach internetowych placówek dyplomatycznych krajów do których podróżujemy. Niektóre kraje wymagają dodatkowej dokumentacji dla dzieci do 18 lat. Wskazane jest, by osoby małoletnie podróżujące drogą lotniczą wewnątrz kraju lub w strefie Schengen posiadały przy sobie dokument mogący potwierdzić ich tożsamość, tj. np. dowód osobisty.

Prawa pasażerów w związku z odwołanym i opóźnionym lotem

Przypadki opóźnienia oraz odwołania lotu regulują przepisy unijne, a dokładnie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady nr 261 z 2004 roku.

W przypadku opóźnionego lotu przewoźnik jest zobowiązany wręczyć każdemu pasażerowi pisemną informację o przepisach dotyczących minimalnych praw pasażerów, w tym prawa do odszkodowania i opieki polegającej na zapewnieniu posiłków i napojów adekwatnych do czasu oczekiwania, umożliwieniu wykonania 2 rozmów telefonicznych oraz zapewnieniu noclegu w przypadku, gdy wylot odbywa się następnego dnia.

Pasażer ma również prawo do odszkodowania za stracony czas, jeżeli w wyniku opóźnienia przybędzie do miejsca docelowego podróży co najmniej trzy godziny po pierwotnie przewidzianej przez przewoźnika lotniczego godzinie przylotu. Odszkodowanie nie przysługuje w przypadku, jeżeli lot został opóźniony z przyczyn niezależnych od przewoźnika (np. złe warunki atmosferyczne, strajk na lotnisku lub niestabilna sytuacja polityczna). O wysokości odszkodowania decyduje długość lotu. Może ono wynosić od 250 do 600 euro w zależności od długości trasy.

Natomiast w przypadku, gdy samolot został odwołany pasażer ma prawo do zwrotu w terminie 7 dni pełnego kosztu biletu lub zmiany planu podróży. Jeżeli nie został na czas, czyli na 14 dni przed wylotem poinformowany o odwołaniu lotu lub został powiadomiony w okresie krótszym i przewoźnik nie zaproponował mu przelotu alternatywnego w czasie określonym przez właściwe przepisy, przysługuje mu odszkodowanie pieniężne w wysokości od 125 do 600 euro. Odszkodowanie nie przysługuje, jeżeli lot nie odbył się z przyczyn niezależnych od przewoźnika takich jak m.in. złe warunki atmosferyczne, strajk na lotnisku lub niestabilna sytuacja polityczna.

Procedura reklamacyjna krok po kroku


Wniosek o odszkodowanie składamy w pierwszej kolejności u przewoźnika. Jeżeli linia lotnicza odmówi wypłaty odszkodowania można wystąpić ze skargą do Komisji Ochrony Praw Pasażerów, która działa przy Urzędzie Lotnictwa Cywilnego. Jest to ważne, gdyż dopiero po wyczerpaniu procedury reklamacyjnej u linii lotniczej, można wnieść do ULC skargę na naruszenie przez przewoźnika postanowień przepisów unijnych. Skargę można złożyć, jeśli od momentu złożenia reklamacji minęło 30 dni. Należy do niej dołączyć kopię potwierdzenia rezerwacji na dany lot, kopię reklamacji skierowanej do przewoźnika, kopię udzielonej przez niego odpowiedzi, bądź wskazanie, że pomimo upływu terminu 30 dni odpowiedź na reklamacje nie została udzielona.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Lufthansa planuje wydzierżawić kolejne samoloty od Air Berlin

Pasażer i linie lotnicze

Lufthansa planuje wydzierżawić kolejne samoloty od Air Berlin

Michał Szatkowski 26 czerwca 2017

Polskie linie lotnicze i lotniska dobrze postrzegane pod względem punktualności

Pasażer i linie lotnicze

Polskie linie lotnicze i lotniska dobrze postrzegane pod względem punktualności

Emilia Derewienko 26 czerwca 2017

Air France poleca podróżnym medytację podczas długich lotów

Pasażer i linie lotnicze

Air France poleca podróżnym medytację podczas długich lotów

Michał Szatkowski 22 czerwca 2017

 

Niemcy gotowe do przejęcia Condora

Biznes i przemysł

Niemcy gotowe do przejęcia Condora

20 kwietnia 2020

GECAS anulował zamówienie 69 boeingów 737 MAX

Biznes i przemysł

GECAS anulował zamówienie 69 boeingów 737 MAX

20 kwietnia 2020

Alaska Airlines uzyskały 992 mln dolarów wsparcia

Pasażer i linie lotnicze

Alaska Airlines uzyskały 992 mln dolarów wsparcia

20 kwietnia 2020

Lufthansa tymczasowo wycofuje flotę airbusów A340-600

Pasażer i linie lotnicze

Lufthansa tymczasowo wycofuje flotę airbusów A340-600

20 kwietnia 2020

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5