Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
BIZNES I PRZEMYSŁ

Ukraina: Tańsze opłaty za tranzyt i duży wzrost liczby lotów


Wstecz Dalej

Autor:

Rafał Dybiński

Data publikacji:
2021-08-14 07:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Ukraina: Tańsze opłaty za tranzyt i duży wzrost liczby lotów
fot. Piotr Bożyk
26 952 lotów w przestrzeni powietrznej Ukrainy zanotowano w lipcu 2021 roku. To poziom 70 proc. w odniesieniu do statystyk sprzed dwóch lat.
Tempo powrotu intensywności lotów w przestrzeni powietrznej Ukrainy wyprzedza średnią europejską. Łącznie od początku 2021 roku zanotowano w sumie 109 472 rejsów u wschodnich sąsiadów Polski.

Przewoźnicy z Ukrainy wykonali w pierwszym wakacyjnym miesiącu w sumie 8953 lotów w krajowej przestrzeni powietrznej. To nawet tylko 20 proc. mniej niż w lipcu 2019 roku. Zagraniczni przewoźnicy zrealizowali w sumie 12 160 lotów na Ukrainie. W tym przypadków to 49,8 proc. mniej niż w analogicznym miesiącu sprzed dwóch lat.



Co sprzyja szybszej odbudowie ruchu lotniczego na Ukrainie? Głównym powodem jest szczyt sezonu turystycznego i złagodzenie lub zniesienie w wielu krajach na całym świecie ograniczeń związanych z kwarantanną. Zwiększyła się dzięki temu o 10 proc. liczba rejsów tranzytowych w porównaniu z czerwcem.

Ministerstwo Infrastruktury wprowadziło również nową stawkę za przeloty w wydzielonej części przestrzeni powietrznej Ukrainy nad Morzem Czarnym. Od 1 czerwca opłata tamtejszej agencji żeglugi powietrznej za 100 km lotu zmniejszyła się z 25 euro z wcześniejszych 51,1 euro, czyli ponad połowę. W efekcie coraz więcej przewoźników korzysta z przestrzeni powietrznej kontrolowanej przez ukraińskich kontrolerów ruchu lotniczego.

Potwierdzają to przede wszystkim statystyki. Styczeń przyniósł 9842 lotów na Ukrainie, luty 8 758, marzec 12 160, kwiecień 13 661, maj 16 986, a czerwiec 21 113. Wspomniany już wyżej wynik z lipca (26 952) daje więc kolejne powody do optymizmu.

– Pomimo wszystkich negatywnych prognoz, sektor transportu lotniczego na Ukrainie odradza się w rekordowym tempie. Pod względem dynamiki wzrostu liczby lotów Ukraina wyprzedza kraje sąsiednie – powiedział Ołeksandr Kubrakow, minister infrastruktury. – Chcemy przyspieszyć jeszcze ten proces, dlatego prowadzimy już szereg negocjacji dotyczących otwarcia nowych międzynarodowych rynków lotniczych. W szczególności pracujemy nad zwiększeniem liczby rejsów tranzytowych – ujawnił Kubrakow.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
AAPA: W sierpniu w Azji praktycznie zamarł międzynarodowy pasażerski ruch lotniczy

Biznes i przemysł

AAPA: W sierpniu w Azji praktycznie zamarł międzynarodowy pasażerski ruch lotniczy

Tomasz Śniedziewski 28 września 2020

Wiceprezes LOT: Zaangażujemy się w rynek lotów turystycznych

Pasażer i linie lotnicze

Wiceprezes LOT: Zaangażujemy się w rynek lotów turystycznych

Elżbieta Pałys 19 września 2020

Trasa Hongkong – Tajwan najbardziej popularną na świecie

Pasażer i linie lotnicze

Trasa Hongkong – Tajwan najbardziej popularną na świecie

Rafał Dybiński 25 kwietnia 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5