Partner serwisu
BIZNES I PRZEMYSŁ

Uber i Airbus pracują nad latającymi autami na japoński rynek


Wstecz Dalej

Autor:

Aleksander Domański

Data publikacji:
2018-08-24 14:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ PAP

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Uber i Airbus pracują nad latającymi autami na japoński rynek
W 2023 mamy mieć już latające taksówki a nie wizualizację.fot. fortune.com
Japońskie władze stworzyły grupę roboczą, której zadaniem jest opracowanie projektu latających samochodów, a następnie wprowadzenie ich na lokalny rynek – podała agencja Bloomberga. W skład zespołu wchodzą takie firmy jak Uber i Airbus.
Według informacji zdobytych od źródeł bliskich sprawie grupę roboczą stanowić ma ok. 20 firm, których prace nadzorują władze w Tokio. Wśród nich są m.in. Boeing, NEC, wspierany przez Toyotę start-up Cartivator, ANA, Japan Airlines i Yamato Holdings.

Przedstawiciele tych podmiotów gospodarczych odbędą pierwsze robocze spotkanie 29 sierpnia. Będą one powtarzane co miesiąc – podają źródła agencji. Natomiast zadaniem japońskiego ministerstwa gospodarki, handlu i przemysłu, ds. konkurencyjności w przemyśle oraz resortu transportu będzie przygotowanie w tym roku planu mapy drogowej wdrożenia technologii latających samochodów.

Uber żywo zainteresowany inicjatywą 

Udział w grupie roboczej potwierdził przedstawiciel Ubera. Komentarza w tej sprawie odmówiły natomiast Airbus, Boeing, ANA, JAL, NEC, Yamato i Cartivator. Do informacji Bloomberga nie odniosły się też japońskie władze.

Jak podaje agencja, latające samochody nie są już pieśnią odległej przyszłości. Na całym świecie nad tym rozwiązaniem pracuje wiele start-upów. Konieczność rozwoju tej technologii dostrzega również Tokio, które wspiera rozwój takich rozwiązań jak elektryfikacja transportu, czy autonomizacja ruchu samochodowego. W związku z tym władze wprowadzają odpowiednie rozwiązania prawne, które umożliwiają sprawniejsze prace nad tymi innowacjami. Tym samym Tokio chce być światowym liderem przemian w mobilności.

Za pięć lat latającą taksówką

W ciągu najbliższych pięciu lat Uber zainwestuje 20 mln euro w rozwój usług latających samochodów. Prace będą prowadzone w nowym centrum w Paryżu. Firma chce rozpocząć działalność powietrznych taksówek do 2023 roku.

Nad tym rozwiązaniem pracują również koncerny motoryzacyjne, takie jak Audi, Daimler i Geely. Do tej pory o planach inwestycyjnych w tym segmencie nie wspominały japońskie koncerny motoryzacyjne.

Wcześniej w tym miesiącu japoński minister gospodarki Hiroshige Seko tłumaczył, że latające samochody pozwolą zmniejszyć korki w miastach, a także ułatwią komunikację między wyspami i na obszarach górzystych. Będą również pomocne podczas sytuacji kryzysowych i katastrof. Mogą też być wykorzystane w turystyce.

Podobnie jak transport lotniczy, powietrzne samochody będą wymagały oddzielnych regulacji prawnych, a także uzyskania licznych pozwoleń od różnych instytucji państwowych. Władze Japonii planują być w tej dziedzinie światowym liderem – podają źródła Bloomberga.    

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
NASA pracuje nad samolotami następnej generacji

Biznes i przemysł

NASA pracuje nad samolotami następnej generacji

Magdalena Wosińska 14 listopada 2017

Warszawa: Powietrznych taksówek nie będzie

Pasażer i linie lotnicze

Warszawa: Powietrznych taksówek nie będzie

Łukasz Malinowski 28 grudnia 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5