Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
BIZNES I PRZEMYSŁ

Toyota i Joby Aviation stworzą miejską latającą taksówkę


Wstecz Dalej

Autor:

Aleksander Domański

Data publikacji:
2020-01-24 12:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ evertiq.pl/ altair.com.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Toyota i Joby Aviation stworzą miejską latającą taksówkę
fot. Joby Aviation
Electric Vertical Take-Off and Landing (eVTOL), czyli elektryczne samoloty przypominające drony, to nowa nadzieja na usprawnienie transportu w miastach. Toyota postanowiła wejść na ten rynek, nawiązując współpracę z amerykańskim start-upem działającym w tym obszarze, Joby Aviation.
Statki powietrzne eVTOL to zupełnie nowa kategoria pojazdów, które łączą cechy helikopterów i małych samolotów i powstają z myślą o krótkodystansowym transporcie. Z wyglądu przypominają trochę duże drony do przewożenia ludzi. Do długiej listy ich atutów należy łatwość sterowania w trudnych warunkach, zdolność do pionowego startu i lądowania, ale także bezemisyjność, cicha praca i szybkość, niskie koszty użytkowania i utrzymania oraz zaawansowane technologie bezpieczeństwa – zwraca uwagę Toyota.

Zmiana modelu biznesowego

Japońska korporacja od dłuższego czasu deklaruje, że jest na drodze do przekształcenia się z tradycyjnego producenta samochodów w dostawcę szeroko rozumianej mobilności. Firma równolegle inwestuje w systemy autonomicznego prowadzenia i usługi internetowe dla samochodów, oparte na dużych zbiorach danych i wymianie informacji w sieci, a także w roboty wspomagające osoby o ograniczeniach ruchowych w ich codziennym życiu i zaawansowane maszyny do rehabilitacji oparte na sztucznej inteligencji.

Koncern rozwija również usługi car-sharingu, pojazdy osobistego transportu, czyli m.in. elektryczne hulajnogi ze sztuczną inteligencją lub oparte na tej samej technologii skutery do jazdy na siedząco i do napędzania wózków inwalidzkich. To wszystko realizowane jest równolegle z rozwojem elektrycznych napędów na baterie i na wodór, implementowanych w samochodach, autobusach i ciężarówkach.

Teraz Toyota postanowiła pójść krok dalej i zainwestować w latające taksówki – czyli elektryczne samoloty eVTOL. Japoński koncern zainwestował w kalifornijską spółkę Joby Aviation, która po dekadzie funkcjonowania jest na dobrej drodze do wprowadzenia na rynek przystępnej cenowo usługi transportu powietrznego w miastach, opartej na szybkim i cichym samolocie elektrycznym.

– Transport powietrzny od dawna jest naszym celem. Choć nieustannie rozwijamy się w branży motoryzacyjnej, inwestycja w Joby Aviation pozwala nam sięgać wzrokiem wysoko w niebo – powiedział Akio Toyoda, prezydent i CEO Toyota Motor Corporation. – Wspólnie z Joby, innowacyjnym twórcą samolotu eVTOL, podejmujemy wyzwanie stworzenia krótkodystansowego transportu powietrznego, który ma potencjał, by w przyszłości zrewolucjonizować nasze życie. Dzięki temu ekscytującemu przedsięwzięciu chcemy zapewnić naszym klientom swobodę poruszania się zarówno na ziemi, jak i w powietrzu – dodał.

Duże zaangażowanie w latającą taksówkę

Toyota jest obecnie głównym inwestorem Joby Aviation. Japończycy przeznaczyli na ten cel 394 mln dolarów, czyli większość z 590 mln dolarów zebranych przez kalifornijski startup w inwestycyjnej serii C. Pozostali inwestorzy zaangażowani w to przedsięwzięcie to: SPARX Group, Intel Capital, Capricorn Investment Group, JetBlue Technology Ventures, AME Cloud Ventures, Baillie Gifford i Global Oryx.  

Jak podkreślają Japończycy, najważniejszą częścią zaangażowania Toyoty w ten projekt jest wsparcie w zakresie organizacji produkcji, utrzymania jakości i kontroli kosztów podczas niezwykle ważnego etapu wdrażania samolotu eVTOL do masowej produkcji, poprzedzonego opracowaniem wersji seryjnej. Shigeki Tomoyama, wiceprezydent Toyota Motor Corporation, a także prezydent Toyota Gazoo Racing i prezes Toyota Connected Company, zasiądzie w radzie dyrektorów Joby Aviation i będzie w niej odpowiedzialny za ustalanie strategii firmy.

– Budujemy nowy system transportu, który zmieni codzienne życie ludzi, zapewniając większe bezpieczeństwo, przy podobnych kosztach jak jazda samochodem – powiedział założyciel i prezes Joby Aviation, JoeBen Bevirt. –  Współpraca z Toyotą stanowi bezprecedensowe zaangażowanie pieniędzy i zasobów dla nas i tej nowej branży od jednego z najważniejszych producentów samochodów na świecie  – dodał.

Zgodnie ze wstępną specyfikacją, nienazwany jeszcze eVTOL firmy Joby będzie mógł przewozić czterech pasażerów i pilota, wykonywać loty z prędkościami do ok. 380 km/h i  na jednym ładowaniu pokonać do 300 km.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Hyundai Motor oraz Uber wspólnie stworzą latające elektryczne taksówki

Biznes i przemysł

Hyundai Motor oraz Uber wspólnie stworzą latające elektryczne taksówki

Tomasz Śniedziewski 07 stycznia 2020

Taksówki powietrzne w Polsce najwcześniej w 2030 roku

Biznes i przemysł

Taksówki powietrzne w Polsce najwcześniej w 2030 roku

Emilia Derewienko 10 listopada 2019

Singapur: Próbny lot latającej taksówki

Biznes i przemysł

Singapur: Próbny lot latającej taksówki

inf. pras. oprac. ad 23 października 2019

 

Pasażerowie wciąż czekają na nowe Flirty PKP Intercity

Pasażer i linie lotnicze

Pasażerowie wciąż czekają na nowe Flirty PKP Intercity

27 czerwca 2022

Strajk Ryanairowi niestraszny

Biznes i przemysł

Strajk Ryanairowi niestraszny

27 czerwca 2022

Pracownicy British Airways na Heathrow za strajkiem

Pasażer i linie lotnicze

Pracownicy British Airways na Heathrow za strajkiem

27 czerwca 2022

Porozumienie o współpracy Rail Baltica z CPK

Biznes i przemysł

Porozumienie o współpracy Rail Baltica z CPK

27 czerwca 2022

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5