Partner serwisu
PRAWO I POLITYKA

Specustawa lotniskowa przedłużona do końca 2025 roku


Wstecz Dalej

Autor:

Rafał Dybiński

Data publikacji:
2020-11-17 15:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
PAP/ Rynek Lotniczy

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Specustawa lotniskowa przedłużona do końca 2025 roku
fot. CPK
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie lotnisk użytku publicznego, który został przedłożony przez ministra infrastruktury.
Wydłużony został termin, który umożliwia budującym lotniska, zarządzającym lotniskami, a także Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej korzystanie z rozwiązań przewidzianych w specustawie lotniskowej. Zgodnie z nowym rozwiązaniem, będzie to możliwe do końca 2025 roku. Dotychczasowe przepisy umożliwiały korzystanie ze specustawy lotniskowej jedynie do 31 grudnia 2020 roku.

Branża lotnicza aktualnie jest mocno dotknięta kryzysem wywołanym wirusem COVID-19, który negatywnie wpływa na sytuację finansową podmiotów działających na rynku lotniczym. Ze względu na konieczność zapewnienia środków finansowych na bieżącą działalność, zarządzający lotniskami wstrzymali realizację inwestycji mających na celu rozbudowę infrastruktury.

Prognozy analityków ekonomicznych z drugiej połowy bieżącego roku zakładają osiągnięcie wskaźników ruchu lotniczego z 2019 roku dopiero w 2024 roku. Warunkiem będzie sytuacja, w której zachorowania na koronawirusa SARS-CoV-2 będą się utrzymywać na niskim poziomie, a pasażerowie będą korzystać z transportu lotniczego.

Modernizacja infrastruktury lotniskowej powinna być dostosowana do nadzwyczajnej sytuacji związanej z pandemią, a także do przygotowania jej do zwiększonego ruchu pasażerskiego po kilku latach procesu odnowy. Wydłużenie terminu korzystania ze specustawy lotniskowej do końca 2025 roku pozwoli właśnie na podejmowanie i realizację nowych inwestycji dotyczących infrastruktury lotniczej, w tym inwestycji towarzyszących budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Nowe przepisy mają wejść w życie 31 grudnia 2020 roku.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
CPK: 2020 – rok planowania i badań środowiskowych

Infrastruktura i lotniska

CPK: 2020 – rok planowania i badań środowiskowych

Roman Czubiński 01 stycznia 2020

CPK ma pomysł na przyspieszenie prac. Będą zmiany ustawowe?

Prawo i polityka

CPK ma pomysł na przyspieszenie prac. Będą zmiany ustawowe?

Łukasz Malinowski 22 października 2019

Dzisiaj wchodzi w życie ustawa o Centralnym Porcie Komunikacyjnym

Prawo i polityka

Dzisiaj wchodzi w życie ustawa o Centralnym Porcie Komunikacyjnym

Emilia Derewienko 21 czerwca 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5