Partner serwisu
PRAWO I POLITYKA

Sąd ogłosił upadłość Small Planet Airlines


Wstecz Dalej

Autor:

Emilia Derewienko

Data publikacji:
2020-07-22 16:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Sąd ogłosił upadłość Small Planet Airlines
fot. Piotr Bożyk
Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy ogłosił upadłość Small Planet Airlines – poinformował w środę (22 lipca) Urząd Lotnictwa Cywilnego. Linie wystąpiły z wnioskiem o upadłość w 2019 roku na skutek wielomilionowych długów.
Sąd wezwał już wierzycieli Small Planet do zgłaszania swych wierzytelności w terminie 30 dni od dnia ukazania się obwieszczenia o ogłoszeniu upadłości w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Jak poinformował ULC, także pasażerowie mają możliwość dochodzenia swoich roszczeń, wynikających z rozporządzenia (WE) nr 261/2004 w ramach postepowania upadłościowego. Liniom wyznaczono syndyka. Upadłość spółki w Polsce ogłoszono 2 lipca tego roku.

Powodów upadłości wakacyjnej linii Small Planet było wiele: od opóźnionych dostaw samolotów, braku załóg czy błędnych decyzji ws. floty, m.in. nietrafiony do końca wybór wersji A321 bez dobrego zasięgu. Kryzys rozpoczął się od niemieckiej spółki – była ona zresztą pierwszą w grupie, która zakończyła działalność operacyjną. We wrześniu 2018 linie ogłosiły proces restrukturyzacji, były na etapie kontrolowanej upadłości i szukały inwestora. To jednak się nie powiodło. Dwie firmy, Onur Air oraz SF Aviation, które były zainteresowane kupnem, oficjalnie wycofały się z tej decyzji.

9 listopada 2018, po ośmiu latach na polskim rynku lotniczym, swój ostatni rejs odbyła polska spółka Small Planet Sp. z o.o. Przewoźnik wygasił działalność w naszym kraju po tym, jak w październiku złożył wniosek o postępowanie układowe, które w najbliższym czasie zmieni się w postępowanie kontrolowanej upadłości. Ostatecznie 29 listopada 2018 roku zapisał się w historii lotnictwa jako symboliczny koniec marki i grupy Small Planet Airlines.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Small Planet wkrótce złoży wniosek o upadłość

Biznes i przemysł

Small Planet wkrótce złoży wniosek o upadłość

Piotr Bożyk 29 stycznia 2019

To już koniec grupy Small Planet Airlines

Biznes i przemysł

To już koniec grupy Small Planet Airlines

Piotr Bożyk 29 listopada 2018

Litewska spółka Small Planet Airlines bez AOC

Prawo i polityka

Litewska spółka Small Planet Airlines bez AOC

Redakcja 29 listopada 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5