Partner serwisu
PRAWO I POLITYKA

Rząd Ukrainy dofinansował modernizację portu Kijów-Boryspol


Wstecz Dalej

Autor:

Rafał Dybiński

Data publikacji:
2021-02-11 09:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Rząd Ukrainy dofinansował modernizację portu Kijów-Boryspol
fot. NAB Ukraine
Rząd Ukrainy przeznaczy 270 mln euro na modernizację portu lotniczego Kijów-Boryspol – poinformował Władysław Kriklij, minister infrastruktury wschodnich sąsiadów Polski.
Zgodnie z zatwierdzonym dekretem, z pozyskanych środków powstanie nowy pas startowy z wyposażeniem radiowym i oświetleniowym. Poza tym zmodernizowane zostaną systemy dróg kołowania, podstacje transformatorowe i stacje do przechowywania cieczy specjalnych, platforma do ochrony statków powietrznych przed oblodzeniem oraz teren infrastruktury inżynieryjnej.

Port lotniczy Kijów-Boryspol jest największym lotniskiem Ukrainy, obsługującym bisko 60 proc. całego powietrznego ruchu pasażerskiego w tym kraju. Ambitne projekty rozwoju zakładają zwiększenie liczby podróżnych do 56 mln w 2040 roku.

– Istniejący pas startowy nr 2, który został oddany do eksploatacji w 1971 roku, wyczerpał już swoje zasoby ze względu na długotrwałe użytkowanie przy coraz większych obciążeniach. Współczesne duże samoloty potrzebują zupełnie nowego podejścia do obiektów lotniskowych i usług lotniskowych. Dlatego przebudowa zostanie przeprowadzona w oparciu o doświadczenia z innych krajów oraz organizacji międzynarodowych, takich jak ICAO czy IATA – zapewnił Władysław Kriklij.

Stolicę Ukrainy, oprócz największego krajowego lotniska obsługują również znacznie mniejsze porty - Żulany, gdzie operują głównie tani przewoźnicy, w tym Wizz Air oferujący rejsy do kilku miast w Polsce, a także Hostomel, gdzie z kolei lądują głównie samoloty cargo. To ostatnie lotnisko jest Lotnisko jest własnością firmy Antonow i jest używane przez linie lotnicze Antonov Airlines, które są jednym z najbardziej liczących się na świecie przewoźników ładunków dużych i bardzo ciężkich. Ich transport umożliwiają Rusłany An-124, oraz słynny An-225. Sześciosilnikowa "Mrija" jest największym i najcięższym samolotem tego typu na świecie.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Kijów: Nowy przystanek na trasie „ekspresu boryspolskiego” – z przesiadką na metro

Infrastruktura i lotniska

Kijów: Nowy przystanek na trasie „ekspresu boryspolskiego” – z przesiadką na metro

Witold Urbanowicz 09 czerwca 2020

Kijów: Ukraiński pociąg wyjechał na trasę do lotniska Boryspol

Infrastruktura i lotniska

Kijów: Ukraiński pociąg wyjechał na trasę do lotniska Boryspol

Witold Urbanowicz 28 grudnia 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5