Partner serwisu
BIZNES I PRZEMYSŁ

Ryanair: Brexit ograniczy prawa udziałowców z Wysp


Wstecz Dalej

Autor:

Redakcja

Data publikacji:
2019-03-18 16:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ prtl.pl/ rp.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Ryanair: Brexit ograniczy prawa udziałowców z Wysp
fot. Piotr Bożyk
Irlandzki przewoźnik niskokosztowy poinformował, że obywatele Wielkiej Brytanii nie będą mogli kupować jego akcji, w przypadku braku porozumienie w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii ze struktur Unii Europejskiej lub gdy dojdzie do tzw. twardego brexitu. W ten sposób Ryanair chce zapewnić, że większość jego akcji pozostanie w rękach akcjonariuszy z Unii.
Brytyjscy udziałowcy otrzymali zawiadomienia o ograniczonych prawach: nie będą mogli uczestniczyć, zabierać głosu czy głosować na walnych zgromadzeniach przewoźnika jak długo ich akcje będą traktowane jako ograniczone. „Te uchwały pozostaną w mocy do czasu ustalenia przez kierownictwo, że własność i kontrola nad firmą nie stwarzają zagrożenia dla licencji linii lotniczej posiadanych przez jej filie zgodnie z przepisami Unii 1008/2008”.

Dyrektor finansowy linii Neil Sorohan ujawnił, że linia w 55 procentach należy do udziałowców z terenu Unii, 20 procent zaś jest w posiadaniu obywateli brytyjskich. Dodał, że Ryanair spodziewa się, że połowa tych ostatnich zmieni domicyl (stałe miejsce zamieszkania osoby fizycznej lub siedziba osoby prawnej) podatkowy na unijny jeżeli dojdzie do wyjścia Wielkiej Brytanii bez porozumienia z Brukselą i pozostałymi stolicami europejskimi. Szef przewoźnika Michael O'Leary zapowiedział, że Ryanair może odkupić udziały od brytyjskich udziałowców. 

Irlandczycy poinformowali również o nadal obowiązującym zakazie z 2002 roku o nabywaniu zwykłych akcji Ryanair Holdings przez obywateli spoza UE. Niedawno Ryanair otrzymał certyfikat przewoźnika lotniczego AOC dający mu możliwość zabezpieczenia jego krajowych połączeń po brexicie.   

Wielka Brytania ma opuścić UE w dniu 29 marca i mimo, że do tego czasu pozostały dni nawet nie tygodnie, warunki jej odejścia pozostają niejasne. Nadal nieznane są długoterminowe konsekwencje brexitu dla sektora transportu lotniczego.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Ryanair: Z Gdańska do Göteborga, Kopenhagi i Hamburga

Pasażer i linie lotnicze

Ryanair: Z Gdańska do Göteborga, Kopenhagi i Hamburga

inf. pras./ Redakcja 15 marca 2019

Ryanair otwiera bazę w Katowicach. Rekordowa liczba połączeń

Pasażer i linie lotnicze

Ryanair otwiera bazę w Katowicach. Rekordowa liczba połączeń

Emilia Derewienko 14 marca 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5